Joona Tuomala palaa Kotkaan - "Odotan innolla KTP-paidan pukemista"

21.5.2025 13:22 KTP-kasvatti Joona Tuomala, 28, on solminut 2+1-mallisen sopimuksen KTP-Basketin kanssa.

Kuva: Ville Vuorinen

- Tuntuu todella hienolta palata takaisin Kotkaan. On ollut tervetullut olo seuran ja muiden kotkalaisten (possojono) puolesta, Tuomala sanoo seuran tiedotteessa.

- Muistoja tuli paljon mieleen, kun katselin vanhoja pelipaitoja KTP-vuosiltani. Odotan innolla KTP-paidan pukemista uudelleen päälleni.

Myös KTP-Basketin puheenjohtaja Jyrki Lindström on mielissään, kun pitkään kotkalaisen koripalloilun mainetta ylläpitäneiden Tarja ja Jarkko Tuomalan jälkikasvu palaa synnyinseudulleen.

- On hienoa saada KTP-Basketiin kotkalainen paluumuuttaja. Joona tuo joukkueeseen kokoa, Lindström toteaa.

Tuomala jätti kasvattajaseuransa kauden 2016-2017 jälkeen.

Kaudet 2017-2018 (Porvoon Tarmo) ja 2018-2020 (Kristika Turku) menivät ykkösdivisioonassa, minkä jälkeen laitahyökkääjä on pelannut Korisliigassa Kaarinan Urassa (20-21), Joensuun Kataja-Basketissa (21-23) ja Lapuan Kobrissa (23-25).

Viime kausi oli miehen korisuran paras, kun hän pisti palloa pussiin sarjajumboksi jääneessä joukkueessa 12 pisteen keskiarvolla ja kahmi 3,4 levypalloa ottelua kohden.

- Minulla on ollut aina tavoitteena olla parempi pelaaja kuin edellisellä kaudella ja toistaiseksi tavoitteeseen on aina päästy. Pidän sen myös ensi kauden tavoitteena. Joukkueena tavoite on olla vähintään Top 6 -joukkue.

Miten kuvailisit itseäsi pelaajana?

- Annan aina kaikkeni. En pelkää kolhuja, vaan enemmänkin nautin niistä. Olen hyvä heittämään ja scoraamaan muutenkin.

Kotkalaiskasvatti on huomannut parin edellisen kauden aikana sen minkä moni muukin Karhuvuoren urheilutalolla vieraillut.

- Kotkassa on ollut viime vuosina tosi hyvä meininki peleissä ja meteliä on riittänyt. Täällä on aina ollut isompi kotietu kuin muissa paikoissa. Toivottavasti sama meininki jatkuu ja vielä piirun enemmän, Tuomala päättää.

Asiat

 
22.7.2025 10:37 Korisliiga

Seagulls kiinnitti Waxlaxin ja Chukwuman

Hallitseva Korisliiga-mestari Helsinki Seagulls on solminut sopimukset joukkuetta myös viime kaudella edustaneiden Ricky Waxlaxin ja Chrysostom Chukwuman kanssa. Vahvan alkukauden jälkeen Saksaan loppukaudeksi siirtynyt 29-vuotias Chukwuma ja jo seitsemättä kauttaan Seagullsia urallaan edustava 25-vuotias Waxlax tuovat uudistuvaan joukkueeseen arvokasta jatkuvuutta.

21.7.2025 18:01 Pääjuttu

Timo Saukkola Seagullsin uudeksi päävalmentajaksi, Kimmo Kujansivu jatkaa apuvalmentajana

Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.

21.7.2025 16:31 Korisliiga

Vesa Vertio Rytas Vilnan valmennusjohtoon

Saksan Bundesliigassa Tuomas Iisalon apuvalmentajana toiminut ja Helsinki Seagullsin päättyneenä keväänä Suomen mestaruuteen johdattanut Vesa Vertio, 42, palaa kansainvälisille kentille allekirjoitettuaan yksivuotisen sopimuksen Liettuan hallitsevan hopeamitalistin ja FIBA Mestarien liigaa pelaavan Rytas Vilnan kanssa.

19.7.2025 10:09 Korisliiga

Laituri Jalen Brooks Vilppaan kolmas amerikkalaisvahvistus

Vilppaan koripallomiehistö on lähes valmis lokakuussa käynnistyvään Korisliigaan. Kolmas ulkomaalaisvahvistus on 196-senttinen laituri Jalen Brooks, joka pelasi viime kaudella Sveitsin pääsarjassa. Vilpas hakee neljättä ulkomaalaista nelospaikalle.

18.7.2025 11:03 Korisliiga

Innamaalle monivuotinen jatkosopimus Vilppaan kanssa

Salon Vilpas on solminut monivuotisen jatkosopimuksen takamies Eero Innamaan (26) kanssa. Sopimus ulottuu kevääseen 2028 saakka, joten turkulaislähtöinen Innamaa nähdään Vilppaan paidassa ainakin seuraavat kolme kautta.

17.7.2025 21:37 Korisliiga

Brandon Stroud vahvistaa Kouvoja

Kouvolalainen Kouvot on solminut tulevaa Korisliiga-kautta kattavan pelaajasopimuksen 198-senttisen ja 23-vuotiaan laitahyökkääjän Brandon Stroudin kanssa. Stroud on toisen polven amerikkalaisvahvistus, sillä hänen isänsä Derrick Stroud pelasi Suomessa 2000-luvun alussa.

17.7.2025 14:04 Korisliiga

Jaquan Carlos Kataja Basketin takalinjoille, Purmonen jatkaa joukkueessa

Joensuulainen Korisliiga-joukkue Kataja Basket on tehnyt yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen yhdysvaltalaisen Jaquan Carlosin kanssa. 183-senttisen, 24-vuotiaan Carlosin tuleva kausi on ammattilaisuran ensimmäinen. Seuran oma kasvatti, 18-vuotias Otso Purmonen, on puolestaan solminut jatkosopimuksen Kataja Basketin kanssa.

11.7.2025 18:42 Pääjuttu

Ze´Rik Onyemasta Vilppaan uusi sentteri

206-senttinen, 108-kiloinen Ze´Rik Onyema on Salon Vilppaan toinen ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle. Onyema kohtasi Vilppaan ensimmäisen ulkomaalaishankinnan, Claudell Harris Jr.:n, viime kaudella NCAA:n kivikovassa Southeastern Conferencessa. Kymmenen sopimuspelaajaa tulevaksi kaudeksi kerännyt Vilpas hakee vielä kahta vahvistusta riveihinsä.

9.7.2025 09:58 Korisliiga

Hugo Boman siirtyy Kauhajoelle

Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Hugo Bomanin kanssa. Kaksimetrinen takapelaaja siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa Raholan Pyrkivän kasvatti pelasi kuuden kauden ajan Korisliigaa.

7.7.2025 11:48 Korisliiga

Laituri Brian Goracke vahvistaa Korihaita

Uudenkaupungin Korihaiden tuorein kiinnitys tulevan kauden Korisliiga-joukkueeseen on yhdysvaltalainen Brian Goracke. Vuoden sopimuksen tehnyt 22-vuotias laituri aloittaa syksyllä ensimmäisen kautensa Euroopassa valmistuttuaan keväällä Montana Staten yliopistosta.

Näytä lisää vastaavia