11.11.2023 15:26 Susiladiesin EM-karsintasavotan seuraava tanssipari on kesän 2023 EM-välieräjoukkue Unkari, jonka Suomi kohtaa sunnuntaina 12.11. klo 16:00 Urhea-hallissa, Helsingissä. Susiladiesin valmentaja Jussi Laakso käy lävitse Unkarin vahvuudet ja avainpelaajat.

Unkarin Dorka Juhasz pelasi juuri tulokaskautensa WNBA:ssa. Kuva: FIBA Europe.
Susiladiesin tapaan Unkarille ensimmäinen EM-karsintaottelu oli voitokas, kun unkarilaiset nappasivat rutiininomaiset kotivoiton Sloveniasta 70-51. Unkarin pelaamisessa näkyykin, että joukkueella on jo yhteistä historiaa pitkältä ajalta – aina EM-tasoa myöten.
– Monipuolinen joukkue. Heidän core on käytännössä sama kuin EM-kisoissa, joissa he pääsivät välieriin. Coren lisäksi he ovat saaneet vielä yhden erinomaisen pelaajan lisää eli Dorka Juhaszin, Laakso aloittaa.
23-vuotias Juhasz pelasi tänä kesänä tulokaskautensa WNBA-joukkue Minnesota Lynxissä, jonka lisäksi hän pelaa Euroliigaa italialaisessa Beretta Famila Schiossa.
– Sloveniaa vastaan kukaan ei pelannut superminuutteja, mutta puhumme todella kovalaatuisesta ryhmästä. Sloveniaa vastaan Unkari pelasi käytännössä yhdeksän pelaajan rotaatiolla. Näistä yhdeksästä seitsemän pelaa Euroliigaa ja yksi pelkästään WNBA:ta (208-senttinen Bernadett Hatar). Tuo viimeinen yhdeksäs on vielä EuroCup-joukkueessa.
Unkarin yhteinen historia näkyy muun muassa heidän hyökkäyspelissään.
– Ryhmällä on niin paljon yhteisiä kokemuksia, että se antaa mahdollisuuden pelata laajalla pelikirjalla. Settipaketista löytyy paljon erilaisia off ball -skriinejä, mutta varsinainen loppuratkaisu tapahtuu usein palloskriinin kauta, Laakso aloittaa.
– Jos me pystymme puolustamaan heidän transition-hyökkäyksen kuriin, niin he tyytyvät pelaamaan pallon takapelaajalle ja organisoivat set-hyökkäyksen. Meillä pitää olla hyvä hyökkäyslevypallotasapaino, jotta saamme siirtymät kontrolliin.
– He tykkäävät puolustaa koko kentällä. Varsinkin takakenttä, Nina Ahon johdolla, haluavat pistää painetta palloon. On kiva nähdä, että vastakkain ovat kaksi puolustuksellisesti samantyyppistä joukkuetta.
Dorka Juhasz (23 vuotta/192 cm): ”Liikkuva nelospaikan pelaaja. WNBA:ssa enemmänkin kolmen pisteen heittäjä; Euroopassa monipuolisempi ratkaisupaketti. On post-pelaamista, pull uppeja, on ajoja. Enemmänkin taitopelaaja kuin rymistelijä. Uskon, että jos pystymme pistämään kropan kroppaa vastaan, niin saamme hänen pelistään hankalamman.”
Agnes Studer (25/168): ”Seuratasolla Turkin Mersinissä pelaava Studer on tietyllä tapaa heidän pelinjohtajansa. Hyvä käyttämään palloskriinejä ja tekemään valintoja niistä. Jos menemme skriinejä alitse, niin hänellä on myös laadukas kolmen pisteen heitto.”
Nina Aho (26/175): ”Unkarin puolustuksen lukko. Raataja ja riistäjä. Todella atleettinen ja pistää painetta palloon. Tekee joskus isojakin pistemääriä, mutta omaan silmääni enemmän puolustusorientoitunut. Pystyy pelaamaan takakentällä myös pointtina. Hän on liimapelaaja puolustuksen ja hyökkäyksen välillä tälle joukkueelle.”
Susiladies ja Unkari kohtaavat toisensa sunnuntaina 12.11. klo 16:00 Urhea-hallissa, Helsingissä. Viimeiset lipun myydään nyt. Ottelu on myös katsottavissa Jimiltä. Lähetys alkaa klo 15:50.
Susiladies kohtaa EM-karsintojen toisessa ottelussaan Ruotsin Vantaan Energia Areenalla sunnuntaina klo 17:00. Kesällä EM-kisoissa 10. sijalle sijoittuneen Ruotsin pelaamista avaa Susiladiesin valmentaja Jussi Laakso.
Kaksi edellistä Euroopan mestaruutta voittanut Belgia veti selkeästi pidemmän korren Susiladiesista EM-karsintojen ensimmäisessä ottelussa Leuvenissa. Belgian pallonliike poiki peräti 37 syöttöä, minkä myötä kotijoukkue marssi 96-72* voittoon.
Susiladiesin 12 pelaajan kokoonpano Belgiaa vastaan on valittu. Debyyttinsä naisten maajoukkueessa tekevät nelikko Erika Mace, Nicole Ogun, Jessi Nenonen ja Anna Gardziella tänään klo 21:45 Suomen aikaa. Ottelu on katsottavissa Yleltä.
Kaksi peräkkäistä Euroopan mestaruutta voittanut Belgia on Susiladiesin EM-karsintaurakan ensimmäinen vastustaja torstaina. Belgian pelaaminen perustuu pitkälti kokeneeseen viisikkoon, jonka johtotähtenä on Emma Meesseman.
Susiladiesin EM-karsintojen ensimmäinen vastustaja torstaina 13.11. on kaksinkertainen Euroopan mestari Belgia, joka lukeutuu Suomen tapaan vuoden 2027 EM-kisojen alkulohkojen emäntiin. Belgia voitti kultamitalin heinäkuussa nousemalla 12 pisteen takaa voittoon finaalissa Espanjaa vastaan.
Päävalmentaja Ilkka Palviainen on nimennyt 14 pelaajaa, jotka muodostavat Susiladiesin EM-karsintajoukkueen marraskuun ikkunaan. Susiladies aloittaa EM-karsintaottelujen myötä valmistautumisensa vuoden 2027 EM-kotikisoihin.
Susiladiesin EM-karsinnat päättyivät tappioon, kun Slovenia murskasi Suomen kotikentällään 96–47 ja varmisti paikkansa EM-kisoissa. Ensimmäisellä puoliajalla Susiladies pysyi vielä iskuetäisyydellä, mutta Slovenia vei kolmannen neljänneksen ylivoimaisesti 33–4.
Susiladies kohtaa sunnuntaina EM-karsinnoissa Slovenian, joka taistelee kisapaikasta tiukassa lohkossa. Slovenian peli rakentuu muutaman huippupelaajan varaan, ja Susiladies on valmistautunut huolella niin heidän pysäyttämiseensä kuin Slovenian puolustuksen murtamiseen.
Susiladies joutui taipumaan Unkarille 80–50 EM-karsintaottelussa Miskolcissa ja menetti täten mahdollisuutensa EM-kisoihin 2025. Susiladies päättää karsintaurakkansa sunnuntaina, kun se kohtaa Slovenian vieraskentällä.
Susiladies haastaa Unkarissa perinteisen kestomenestyjän, joka on ajautunut tiukkaan paikkaan kahden peräkkäisen tappion jälkeen. Susiladies-valmentaja Jussi Laakso analysoi kohtaamisen asetelmat ennen torstain ylösheittoa.