28.1.2019 20:47 Nousuvireiselle kauhajokelaisjoukkueelle voitto oli viides putkeen.

Karhu Basketin päävalmentaja Jussi Laakso tuuletteli tyynesti joukkueensa onnistumisia. Kuva: Ville Vuorinen
Vahvassa myötätuulessa vuoden 2019 aloittanut Kauhajoen Karhu Basket voitti jälleen, tällä kertaa Turussa. Kaarinan Ura Basket kaatui Kupittaan Palloiluhallissa lukemin 75–99 (36–56).
Tappio oli Uralle jo yhdeksäs peräkkäinen. Hallitseva Suomen mestari Karhu Basket sen sijaan marssii viiden voiton putkessa.
Karhu Basket ratkaisi ottelun jo ensimmäisellä puoliajalla. Tarkasti heittänyt vierasjoukkue kasvatti eroa tasaiseen tahtiin. Vasta kolmatta peliään kauhajokelaisten riveissä pelannut Cameron Jones tulitti jo puoliaikataukoon mennessä 16 pistettä.
Toinen puoliaika oli numeroiden valossa tasaisempi. Voitosta Ura ei kuitenkaan enää onnistunut taistelemaan, vaan Karhu Basket piti johtoasemansa koko ajan riittävän suurena.
Ura hävisi ottelun lisäksi levypallotilastot murskaavasti. Karhu Basket otti kamppailussa 19 levypalloa enemmän, 45–26. Vierasjoukkue heitti myös 27 vapaaheittoa, kun Ura kävi viivalla vain yhdeksän kertaa. Kaarinalaisten käsistä kolmosia lähti ilmaan 38 kappaletta, kakkosia vain 29.
Uran pirteimmät pelaajat olivat Stephen Croone (20/3/2s) ja Avery Woodson (15/2).
Karhu Basketilta esiin nousi jälleen huimassa vireessä liitävä Okko Järvi (22/8/3r). Myös jo viime kauden mestaruuskolmikko Bojan Sarcevic (16/6/6s), Rene Rougeau (18/11/5s) ja Greg Mangano (16/8/3s) täytti ruutunsa paremmin kuin hyvin.
Yhdeksän kertaa putkeen hävinneellä Uralla riittää mietittävää, sillä puolustusekspertti Pyry Rainamaan kausi on seuran mukaan loukkaantumisen myötä ohi. Maanantaina vaisuhkosti kotiyleisönsä edessä debytoineen Jesse Perryn (6/6) tieltä joukkueesta poistui jykevä Karachi Edo.
– Toipuminen operaatiosta on yksilöllistä ja voi viedä 2–4 kuukautta, joten nyt rauhoitetaan Pyryn tilanne tämän kauden osalta ja kuntoutetaan käsi hyvään kuntoon, joukkueen lääkäri Petri Kallio kertoo Uran tiedotteessa.
Uran taival Korisliigassa ei ainakaan vielä tällä viikolla helpotu, sillä sarjanousija matkaa keskiviikkona juuri Kauhajoelle Karhu Basketin vieraaksi.
Helsinki Seagulls matkustaa miesten Korisliigan välieriin kohtaamaan Kataja Basketin noustuaan 3–1-takaa-ajoasemasta voittajaksi KTP-Basketia vastaan.
Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.
Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.
Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.
Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.