3.8.2023 13:33 Susijengillä on perjantain maaotteluavauksessaan paljon hampaankolossa, sillä viime kesän kahdessa keskinäisessä maaottelussa Liettua löylytti suomalaisvieraitaan suurin numeroin. Haaste täpötäydellä Tampereen Nokia Areenalla on kuitenkin merkittävä, koska MM-kisoihin valmistautuva Liettua on jälleen koonnut kasaan rutinoituneen, mitalikelpoisen ryhmän.
NBA-jättiläinen Jonas Valanciunas on Liettuan nimekkäin pelaaja. Kuva: FIBA Europe.
Suurin yksittäinen muutos Liettuan joukkueessa EM-kisakesään 2022 nähden on se, että joukkueen isosta NBA-kaksikosta Domantas Sabonis on tänä kesänä sivussa. 213-senttisessä NBA-veteraanissa Jonas Valanciunasissa on kuitenkin liettualaisella mittakaavalla enemmän kuin riittävä kulmakivi.
- Saboniksen ollessa sivussa Liettua pelaa nopeammin ja paremmalla tilankäytöllä kuin kahden ison miehistyksellä. Liettuan puolustus tulee olemaan tutun aggressiivista ja he tahtovat viedä puolustuksensa koko kentälle ja olla fyysisiä aivan kuin edellisissä otteluissaan Georgiaa, Ukrainaa ja Jordaniaa vastaan, Susijengin valmentaja Hanno Möttölä arvioi.
Liettuan puolustus on neljässä edellisessä kohtaamisessa ollut Susijengille iso haaste. Viime kesän keskinäisissä otteluissa Susijengi sai Liettuaa vastaan aikaiseksi 61 ja 52 pistettä ja parin vuoden takaisissa otteluissa 49 ja 60 pistettä.
- Liettuan puolustus on äärimmäisen fyysistä ja kamppailevaa. Isot miehet Jonas Valanciunas ja Donatas Motiejunas jäävät suojelemaan koria, jolloin kaaripuolustajat tietävät, että he voivat huoletta laittaa hurjan pallonpaineen, Möttölä arvioi.
- Liettuan henkilökohtainen taitotaso on maailmanluokkaa. He haistavat vastustajan heikkoudet ja rokottavat niistä armotta. Meillä on tietenkin viime kesän kaksi vierastappiota tuoreessa muistissa ja lähdemme siitä, että saamme perjantaina stoppeja puolustuspäässä ja päästään juoksemaan kenttää.
Möttölä kehottaa katsojia kääntämään erityishuomionsa FC Barcelonassa erinomaisen kauden pelanneeseen 194-senttiseen ja 22-vuotiaaseen pelinrakentaja Rokas Jokubaitisiin. Nuoresta Jokubaitisista on kasvamassa Liettuan uuden sukupolven kruununjalokivi.
- Viime kesänä Jokubaitis oli vielä selkeästi vähän nuori poika isossa roolissa, mutta nyt hän ihan selvästi johtaa joukkueensa hyökkäystä ja on ottanut jättimäisen harppauksen eteenpäin.
Susijengi ja Liettua kohtaavat Tampereen Nokia Areenalla perjantaina 4.8. klo 20.00 alkaen. Liput ovat myynnissä. Ottelu televisioidaan Nelosella ja Ruutu-palvelussa klo 19.50 alkaen.
Suomen miesten maajoukkue on historiansa aikana kohdannut Liettuan 21 kertaa, voittanut neljästi ja hävinnyt 17 kertaa.
# |
Nimi |
Pituus |
Syntynyt |
Seura 2023-24 |
1 |
Donatas TAROLIS |
203 |
1994 |
CSM Oradea (ROU) |
2 |
Margiris NORMANTAS |
194 |
1996 |
Lietuvos Rytas Vilna (LTU) |
3 |
Dovydas GIEDRAITIS |
193 |
2000 |
Zalgiris Kaunas (LTU) |
8 |
Tadas SEDEKERSKIS |
206 |
1998 |
Saski Baskonia (ESP) |
9 |
Ignas BRADZEIKIS |
201 |
1999 |
Zalgiris Kaunas (LTU) |
12 |
Gabrielius MALDUNAS |
204 |
1993 |
BC Lietkabelis (LTU) |
13 |
Rokas JOKUBAITIS |
194 |
2000 |
FC Barcelona (ESP) |
17 |
Jonas VALANCIUNAS |
211 |
1992 |
New Orleans Pelicans (NBA) |
19 |
Mindaugas KUZMINSKAS |
206 |
1989 |
AEK Ateena (GRE) |
20 |
Donatas MOTIEJUNAS |
213 |
1990 |
AS Monaco (FRA) |
22 |
Eimantas BENDZIUS |
207 |
1990 |
Dinamo Sassari (ITA) |
31 |
Vaidas KARINIAUSKAS |
198 |
1993 |
M Basket Mazeikiai (LTU) |
33 |
Tomas DIMSA |
196 |
1994 |
Zalgiris Kaunas (LTU) |
91 |
Deividas SIRVYDIS |
203 |
2000 |
Wisconsin (G-League, USA) |
Elias Valtonen, 25, on viimeisen parin vuoden aikana vakiinnuttanut asemansa paitsi Susijengin puolustuspään liimana, myös Espanjan ACB-liigassa. Vaikka Valtosen ja Susijengin suuryllätys EM-rankingin kärkijoukkue Serbiaa vastaan kuivui perjantaina kasaan viime minuuteilla, Euran Veivin kasvatti uskoo eilisen toimineen erinomaisena valmistavana harjoituksena paitsi maanantain Tanska-otteluun, myös ensi kesään.
Susijengin EM-kotikisoihin Tampereelle on saatavilla jälleen uusi majoitus- ja lippupaketti. Elämys Groupin ja Koripalloliiton tampere.basket.fi -sivustolta on hankittavissa nyt Day Pass -lippupaketteja osana majoituspakettia.
Espoo Metro Areenan loppuunmyyty 6146 hengen kotikatsomo oli lähellä todistaa ensimmäistä suomalaisvoittoa Serbiaa vastaan sitten kesän 2008. Peli-iloa uhkunut Edon Maxhuni syttyi liekkeihin päätösjaksolla ja johti omansa kahdeksan pisteen takaa johtoon, mutta Aleksa Avramovicin ja Filip Petrusevin johtama Serbia jatkoi voittoputkeaan 95-105 (57-51) -vierasvoitolla.
Susijengi pelaa perjantaina EM-karsintojen viimeisen kotiottelun, kun se saa vastaansa MM-kakkosen Serbian. Ottelu on katsottavissa Jimiltä ja Ruutu-palvelusta.
Perjantai-iltana Espoo Metro Areenassa kiehuu, kun Susijengi kohtaa EM-karsintojen päätösottelussaan Euroopan rankingin #1 joukkue Serbian yli 5500 katsojan edessä. Perjantaina nähdään kentällä myös yksi susidebyytti, kun viime kaudet Korihaiden korinalustoja dominoinut Sipoon Hukkabasketin kasvatti Mikael Aalto, 208 cm ja 30 vuotta, juoksee parketille koko uransa ensimmäisessä maaottelussa.
Susijengi ja Serbia ovat nimenneet kahdentoista miehen kokoonpanonsa perjantai-illan EM-karsintaotteluun Espoo Metro Areenalla. Uudenkaupungin Korihaita Korisliigassa edustava Mikael Aalto, 30, tekee maaotteludebyyttinsä ja Salon Vilppaan sensaatio Samu Adler, 17, pelaa ensimmäisen miesten kotimaaottelunsa.
FIBA:n tuoreessa maailmanrankingissa Euroopan kärkeen sijoitettu, hallitseva MM-hopea- ja olympiapronssimitalisti Serbia on Susijengille tuttuakin tutumpi vastustaja. EM-karsintalohkoa tappiottomana johtaman Serbian vahvuudet ovat kaikkien tiedossa, joten perjantaina Susijengin tavoitteena ovatkin ehjä 40-minuuttinen, vieraiden aggressiivisuuteen vastaaminen ja pelitempon hallinta.
Lisäravinteita valmistava Optimum Nutrition toimii jatkossa Susijengin ja Susiladiesin yhteistyökumppanina. Markkinajohtajan aseman saavuttamiseksi yhtiö on yli 30 vuotisen uran aikana vakuuttanut urheilijat laajalla tuotevalikoimalla sekä jatkuvalla innovatiivisella otteellaan. Optimum Nutritionin maahantuojana toimii Sennek Oy.
Susijengin kokeneeseen osastoon kuuluva Ilari Seppälä, 31, teki susidebyyttinsä verrattain myöhäisessä iässä, mutta on 2020-luvun edetessä vakiinnuttanut paikkansa joukkueessa pelinrakentajana ja ”isojen pelien miehenä”. Viidenkymmenen pelatun A-maaottelun haamurajan kynnykselle päässyt Seppälä keskittyy tällä hetkellä mahdollisuuteen pelata terveenä ja toivoo voivansa olla joukkueen käytettävissä pitkään.
”Hurja-Hannes” jyrää taas. Hannes Pöllä, 211 cm ja 26 vuotta, joutui kaksi vuotta sitten jättämään Korisliiga-kentät pitkäksi aikaa loukkaantumisen ja pitkän kuntoutuksen vuoksi. Tällä kaudella Pöllä on päässyt keräämään pitkän kuntoutuksen satoa ja osoittanut koripalloilevalle Suomelle olevansa täsmälleen sellainen kansainväliset mitat täyttävä iso, jollaista hänestä juniorivuosina uumoiltiin.