8.11.2019 08:20 Susiladiesin marraskuun EM-karsintaikkuna avautuu ensi viikolla, kun Suomi saa vastaansa vierasottelussa torstaina 14.11. Portugalin ja kotikentällään sunnuntaina 17.11. Belgian. Vieraskentällä vastaan tulee nälkäinen Portugali, kun taas kotikentällä supertähti Emma Meessemanin Belgia.
Euroopan, jollei koko maailman, paras naiskoripalloilija Emma Meesseman. Kuva: FIBA.
Belgian lopullinen esiinmarssi arvokisaestradilla on ollut mieletöntä: nyt jo kolme peräkkäistä vuotta belgialaiset ovat rämistelleet arvokisoissa, joista mukaan on tullut myös jalometallia eli vuoden 2017 EM-pronssi. Vuotta myöhemmin 2018 Belgia oli häkellyttävästi MM-kisojen nelonen ja menneenä kesänä joukkue sijoittui EM-kisoissa viidenneksi.
Suuri osa Belgian lähiaikojen menestyksestä on kesällä WNBA:n mestaruutta finaalien arvokkaimpana pelaajana juhlineen Emma Meessemanin (193 cm/26 vuotta) peruja, mutta talentti ei jää pelkästään yhteen pelaajaan. Meessemanin kanssa Washington Mysticsin riveissä mestaruutta juhli Kim Mestdagh (178/29).
Mikäli upotus ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Mestdaghin perheellä onkin iso edustus Belgian naisten maajoukkueessa. Kim Mestdaghin lisäksi joukkueessa pelaa hänen siskonsa Hanne Mestdagh (178/26), kun taas koko joukkuetta valmentaa siskosten isä Philip Mestdagh. Isäukko nousi apuvalmentajasta päävalmentajaksi vuonna 2015 ja on luotsannut Belgiaa kolmissa peräkkäisissä arvokisoissa.
Vaikka Meesseman ja Mestdaghit ovat Belgian naiskoripallon nykyisyys, niin menestyksen pioneeri on 39-vuotias rautanainen, nelinkertainen Euroliiga-mestari ja vuoden 2016 WNBA-mestari Ann Wauters, joka näyttää pukevan ainakin vielä kertaalleen maansa pelipaidan päälleen näissä karsinnoissa.
Susiladies ja Belgia kohtaavat EM-karsintaikkunassa sunnuntaina 17.11. klo 17:00 Tapiolan Liikuntahallissa, Espoossa.
Suomen tapaan Portugali jäi vuoden 2019 EM-karsinnoissa lohkonsa hännille, mutta onnistui nappaamaan yhden voiton Israelista. Suuressa kuvassa Suomelta löytyy historiastaan viisi edustusta EM-kisoista, mutta Portugali metsästää vielä ensimmäistään.
Portugalilta on silloin tällöin putkahdellut vahvoja ikäluokkia, viimeisimpänä ’99-syntyneet, jotka nousivat vuoden 2015 alle 16-vuotiaiden tyttöjen EM-kisoissa sensaatiomaisesti aina finaaleihin saakka. Suurin osa siitä ikäluokasta on vielä kasvamassa korkoa Yhdysvaltojen yliopistosarjassa NCAA:ssa.
Mutta Portugalin naiskoripallon kasvot, ja viime EM-karsintojen kulmahampaat, ovat sentteri Sofia Da Silva (188/29) ja Maria Correia (172/28), jotka edustavat maataan myös tulevissa EM-karsinnoissa. Da Silva edustaa tällä hetkellä Belgian kestomenestyjä BC Namur-Capitalea ollen Eurocupissa joukkueensa ykköstykki, kun taas Correia on rotaatiopelaaja Espanjan Liga Femeninan Clarinos San Cristobalissa.
Penkin päässä komentaa Ricardo Vasconcelos, jolle tulee ensi vuonna täyteen jo kymmenen vuotta Porugalin naisten maajoukkueen päävalmentajana. Maajoukkuevalmennuksen ulkopuolella hän toimii tällä hetkellä Espanjan pääsarjassa CB Al-Qazeresin päävalmentajana.
Susiladies ja Porugali kohtaavat toistensa EM-karsintaikkunan ensimmäisessä ottelussa, joka pelataan Portugalin Matosinhosissa torstaina 14.11. klo 23:00 Suomen aikaa.
Susiladiesin karsintamatkaa seuraa tiukasti kanavillaan YLE, joka televisioi kaikki Suomen karsintaottelut.
Susiladiesin EM-karsinnat päättyivät tappioon, kun Slovenia murskasi Suomen kotikentällään 96–47 ja varmisti paikkansa EM-kisoissa. Ensimmäisellä puoliajalla Susiladies pysyi vielä iskuetäisyydellä, mutta Slovenia vei kolmannen neljänneksen ylivoimaisesti 33–4.
Susiladies kohtaa sunnuntaina EM-karsinnoissa Slovenian, joka taistelee kisapaikasta tiukassa lohkossa. Slovenian peli rakentuu muutaman huippupelaajan varaan, ja Susiladies on valmistautunut huolella niin heidän pysäyttämiseensä kuin Slovenian puolustuksen murtamiseen.
Susiladies joutui taipumaan Unkarille 80–50 EM-karsintaottelussa Miskolcissa ja menetti täten mahdollisuutensa EM-kisoihin 2025. Susiladies päättää karsintaurakkansa sunnuntaina, kun se kohtaa Slovenian vieraskentällä.
Susiladies haastaa Unkarissa perinteisen kestomenestyjän, joka on ajautunut tiukkaan paikkaan kahden peräkkäisen tappion jälkeen. Susiladies-valmentaja Jussi Laakso analysoi kohtaamisen asetelmat ennen torstain ylösheittoa.
Susiladies päättää EM-karsintaurakkansa helmikuussa kahdella vierasottelulla. Ensin joukkue kohtaa Unkarin 6.2. Miskolcissa ja sen jälkeen Slovenian 9.2. Ljubljanassa. Molemmat ottelut ovat katsottavissa FIBA:n Youtube-kanavalta.
Susiladiesilla on ensi viikolla edessä viimeinen EM-karsintaikkuna kohti vuoden 2025 EM-kisoja. B-karsintalohkossa on vielä miltei kaikki avoinna, kun Susiladies kohtaa torstaina 6.2. Unkarin ja sunnuntaina 9.2. Slovenian vieraissa.
Susiladiesin EM-karsintaikkunan toisessa ottelussa vastaan tulee Bulgaria, joka avasi voittotilinsä torstaina Unkaria vastaan. Susiladiesin valmentaja Jussi Laakso nostaa esille Bulgarian kohdalla tandempari Borislava Hristovan ja Khaalia Hillsmanin.
Susiladiesin EM-karsintaurakan seuraava vastustaja on Slovenia, jonka Suomi kohtaa Urhea-hallissa, Helsingissä, torstaina 7.11. klo 18:30. Suomen valmentaja Jussi Laakso perkaa Slovenian vahvuudet ja avainpelaajat.
Susiladies ja Elina Koskimies saavat vastaansa EM-karsintojen kahden kotipelin ikkunassa torstaina Slovenian ja sunnuntaina Bulgarian. Susiladiesin mediaharjoituksissa eilen tavoitettu Koskimies lähtee karsintaikkunan peleihin toiveikkaana: kaksi voittoa toisi hyvät mahdollisuudet kohti 2025 EM-kisoja.
Susiladiesin torstainen tanssikumppani, viidettä peräkkäistä EM-kisapaikkaansa metsästävä, Slovenia korjasi ensimmäisessä EM-karsintaikkunassa yhden voiton ja tappion. Slovenia on vahvistunut merkittävästi viime ikkunasta, kun Jessica Shepard sai kesällä Slovenian kansalaisuuden.