25.3.2024 09:22 Heinosen uusi seura on Italian Serie A2 -sarjassa pelaava San Giobbe Chiusi.
Tampereen Pyrinnön kasvatti pelasi alkukauden Islannin liigan Haukarissa, jossa hän tilastoi pelaamassaan 20 ottelussa 14,4 pistettä ja 2,5 levypalloa ottelua kohden – kolmen pisteen heitot tarkkakätinen Heinonen upotti 43 % tarkkuudella. Joukkueen tie nousi pystyyn ennen pudotuspelejä, joten Heinonen oli vapaa etsimään uutta seuraa loppukaudeksi.
Heinosen uusi seura on Italian Serie A2 -sarjassa pelaavva San Giobbe Chiusi. Joukkue on parhaillaan 12 joukkueen lohkossaan viimeisenä saldolla 7/20.
Kulunut kausi on ollut Heinoselle ensimmäinen ulkomailla. Heinonen on pelannut Korisliigassa 14 kauden ajan, joista yhtä lukuun ottamatta kaikki kasvattajaseuransa Tampereen Pyrinnön paidassa. Heinonen pelasi kahtena kautena Pyrinnön kanssa Baltian liigaa. Heinonen on pelannut Korisliigassa 419 ottelua 7,3 pisteen ottelukohtaisella keskiarvolla.
Elias Valtonen, 25, on viimeisen parin vuoden aikana vakiinnuttanut asemansa paitsi Susijengin puolustuspään liimana, myös Espanjan ACB-liigassa. Vaikka Valtosen ja Susijengin suuryllätys EM-rankingin kärkijoukkue Serbiaa vastaan kuivui perjantaina kasaan viime minuuteilla, Euran Veivin kasvatti uskoo eilisen toimineen erinomaisena valmistavana harjoituksena paitsi maanantain Tanska-otteluun, myös ensi kesään.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalo ja UCLA palasivat voittojen tielle. Teresa Seppälän ja Peppi Lohkon edustama Siena oli myös voitokas kahdessa ottelussa viimeisen viikon aikana.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa Miro Little ja Utah voittivat viime viikonloppuna Associated Pressin rankingissa viime viikolla 17. sijaa pidelleen Kansasin.
Susijengin kokeneeseen osastoon kuuluva Ilari Seppälä, 31, teki susidebyyttinsä verrattain myöhäisessä iässä, mutta on 2020-luvun edetessä vakiinnuttanut paikkansa joukkueessa pelinrakentajana ja ”isojen pelien miehenä”. Viidenkymmenen pelatun A-maaottelun haamurajan kynnykselle päässyt Seppälä keskittyy tällä hetkellä mahdollisuuteen pelata terveenä ja toivoo voivansa olla joukkueen käytettävissä pitkään.
Awak Kuier pääsi viime kauden päätteeksi juhlimaan Italian mestaruutta Reyer Venezian paidassa. Hän haluaa uusia tempun myös tänä vuonna.
Severi Kaukiainen johdatti Kalev/Cramon Viron cupin mestariksi ja palkittiin toisena vuotena peräkkäin kilpailun MVP-pelaajaksi. Ilari Seppälä puolestaan teki kovaa jälkeä Unkarin liigassa.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalon ja UCLA:n hurja 23 ottelun mittainen voittoputki sai päätöksensä, kun Southern California vei voiton Big Ten -konferenssin ottelussa.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa Federiko Federikon ja Eemeli Yalahon edustama Texas Tech hävisi ja voitti kahden jatkoajan jälkeen viimeisen viikon aikana. Texas Tech on kivunnut jo 12. sijalle valtakunnallisessa rankingissa.
Olivier Nkamhoua oli kentän kuningas Saksan Bundesliigan tiistai-illan susijengiläisten kohtaamisensa, kun hänen edustamansa Niners Chemnitz peittosi Danny Janssonin valmentaman Heidelbergin pistein 88–77 (44–34).
Severi Kaukiainen, 26, pelaa ensimmäistä täyttä kauttaan virolaisen Kalev/Cramon joukkueessa. Kaukiaisella on edessään iso kevät, kun hänellä on mahdollisuus kolmeen pokaaliin.