Susijengi MM-karsintoihin Euroopan mestarin lohkossa

31.8.2021 14:55 Hallitseva Euroopan mestari Slovenia, perinteinen koripallovalta Kroatia ja rakas kilpakumppani Ruotsi arvottiin tänään tiistaina Susijengin kanssa MM-karsintalohko C:hen. Päävalmentaja Henrik Dettmannin mukaan kivikovassa lohkossa päivän kunnon merkitys on arvossa arvaamattomassa.

Susijengi MM-karsintarupeama käynnistyy marraskuussa. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.

- Lohkoarvonta oli ensimmäinen onnenpyörän pyöräytys näissä karsinnoissa. Seuraava pyöräytys tulee lähempänä karsintaikkunoita, kun näemme, millä kokoonpanoilla joukkueet pelaavat. Se on osa päivän kuntoa, päävalmentaja Henrik Dettmann totesi Euroopan MM-lohkoarvontojen varmistuttua.

Lohkon nimekkäin joukkue on syksyllä 2017 suvereenisti Euroopan mestaruuden vienyt Slovenia, jolle kysymys päivän kunnosta nousi ajankohtaiseksi vuosien 2017–19 MM-karsinnoissa, joissa joukkue jäi ilman NBA-tähtiään MM-kisojen ulkopuolelle. Saatuaan Luka Doncicin takaisin kokoonpanoonsa Slovenia jyräsi Tokion olympialaisissa mitalipeleihin asti.

Kroatia esiintyi Euroopan huipulla viimeksi 2013, jolloin se pelasi EM-mitalipeleissä. Kroatian parhaat pelaajat ansaitsevat elantoaan Slovenian nimimiehistön tavoin NBA:ssa, mikä merkitsee, että Kroatian maajoukkuekokoonpanot seurajoukkuekauden aikana ja sen ulkopuolella poikkeavat toisistaan huomattavasti.

Viimeisenä lohkoon arvottiin EM-esikarsintojen kautta karsintoihin edennyt Ruotsi. Ruotsi ei ole ollut viime vuosien arvokisoissa parhaimmillaan, mutta joukkueella on kokoonpanossaan tukku Euroliiga-veteraaneja.

- Vanha totuus kuuluu, että Euroopan tällä tasolla on ainoastaan erinomaisia joukkueita, mistä tämä lohkoarvonta oli jälleen yksi osoitus, Dettmann kommentoi.

- Se on varmaa, että fanimme pääsevät jälleen näkemään huipputason koripalloa ja ainahan Ruotsin kohtaaminen sytyttää. Toivottavasti pääsemme pelaamaan täysien kotikatsomoiden edessä.

Näin pelataan vuosien 2021–23 MM-karsinnat

MM-karsintojen alkulohkossa kaikki joukkueet kohtaavat toisensa kahdesti, eli kerran koti- ja kerran vieraskentällä.

Karsinnat käynnistyvät marraskuussa pelattavassa MM-karsintaikkunassa, jonka aikana jokainen joukkue pelaa kaksi ottelua. Seuraavat kahden ottelun MM-karsintalohkot pelataan helmikuussa 2022 ja kesäkuussa 2022.

Karsintalohkon neljästä joukkueesta kolme parasta etenee MM-jatkokarsintoihin, jotka pelataan elokuussa 2022, marraskuussa 2022 ja helmikuussa 2023. Jokainen joukkue vie ensimmäisen MM-karsintavaiheen voittonsa ja tappionsa mukanaan jatkokarsintoihin.

Kuuden joukkueen MM-jatkokarsintalohkon kolme parasta etenee syyskuun 2023 MM-kisoihin, jotka pelataan Filippiineillä, Indonesiassa ja Japanissa.

MM-karsintalohkon otteluaikataulu vahvistetaan lähituntien aikana.

 
25.2.2026 10:51 Susijengi

Alexander Madsen: ”Nuoremmilla kavereilla on touhu ihan uudella tasolla”

Susijengi sai alkutalven elintärkeässä Ranska-voitossaan rutkasti apuja nuoremmalta kalustoltaan, mutta myös senioriosaston sentteri Alexander Madsen säästi parhaansa ratkaisuhetkille. Jo vuosikymmenen päivät susipaitaa kantanut Madsen, 31, kehuu vuolaasti nuorta susipolvea, mutta luottaa kokemuksensa kantavaan vielä pitkään.

24.2.2026 10:32 Susijengi

Mustapha Amzil: ”Tiedän olevani valmis pelaamaan ketä tahansa vastaan”

Jo vuosien ajan Susijengin tulevaisuuden runkopelaajaksi uumoiltu Mustapha Amzil, 24, teki odotetun maajoukkuedebyyttinsä viime kesänä ja loisti avainroolissa joulukuussa, kun Susijengi kaatoi kotonaan Ranskan. Talven MM-karsintaikkunan alkaessa Amzil kertoo olevansa valmis mihin tahansa rooliin pitkällä matkalla kohti Qatarin MM-parketteja.

23.2.2026 11:42 Susijengi

Susijengiin palaava Samu Adler: ”Mulla on tosi isot odotukset päästä näyttämään”

Korisliigan kärkijoukkue Salon Vilpasta määrätietoisesti kohti pudotuspelikevättä johtava Samu Adler, 18 vuotta, on toipunut marraskuisen jalkaoperaationsa jäljiltä aikataulussa. Tänään alkavassa maajoukkueikkunassa Adler kertoo tavoitteekseen osoittaa Susijengille arvonsa ja potentiaalinsa ja kilpailla paikasta MM-karsintarotaatiossa.

18.2.2026 11:08 Susijengi

Belgia tiivisti MM-karsintakokoonpanonsa 15 pelaajaan

Belgian miesten maajoukkueen päävalmentaja Julien Mahé valmennusjohtoineen on nimennyt viidentoista maajoukkuepelaajan leiritysrungon, joka valmistautuu kohtaamaan Susijengin helmi-maaliskuun MM-karsintaotteluissa.

30.1.2026 08:11 Susijengi

Belgia nimesi ehdokkaansa helmi-maaliskuun Susijengi-kohtaamisiin

Helmi-maaliskuun taitteen tuplakohtaamiseen Susijengiä vastaan valmistautuva Belgia on nimennyt 24 pelaajan ehdokasryhmänsä tulevaan EM-karsintaikkunaan. Belgia ja Susijengi kohtaavat Charleroissa perjantaina 27.2. ja Espoo Metro Areenalla sunnuntaina 1.3.

2.12.2025 08:37 Susijengi

Salin ohitti Klingan maaottelupisteissä, hätyyttelee pelattujen maaotteluiden viiden kärkeä

Susijengin kapteeninnauhaa jo neljättä vuotta kantava helsinkiläisen MaSu-Basketin kasvatti Sasu Salin, 34, jatkoi vääjäämätöntä nousuaan historiankirjoihin marraskuun MM-karsintaikkunan aikana.

1.12.2025 22:42 Susijengi

MM-unelma elää! Laumana saalistanut Susijengi repi Ranskan riekaleiksi loppuunmyydyssä kotihallissa

Susijengi tarjoili 6683-päiselle Espoo Metro Areenalle taas kerran klassikon. Olympiahopeamitalisti Ranska hallitsi MM-karsintaottelun jälkipuoliskoa rutiinilla, mutta Susijengi vei viimeisen viisiminuuttisen näytöstyyliin 18-6 yllätysnimien Perttu Blomgrenin ja Mustapha Amzilin tarjotessa petolaumaan lisäkynsiä ja -hampaita.

1.12.2025 09:07 Susijengi

Edon Maxhuni maajoukkueuransa ensimmäisestä Ranska-kohtaamisesta: ”Tullaan nälkäisinä peliin”

Susijengi sai perjantaisessa MM-karsinta-avauksessaan muistutuksen nöyryyden merkityksestä, kun parhaimmillaan 26 pisteen karkumatkalla käynyt Unkari haki yllätysvoiton suomalaisvieraistaan. Susijengin avainmiehistöön kuuluva Edon Maxhuni kertoo joukkueen oppineen läksynsä ja saapuvansa maanantaina kentälle aivan uudella ilmeellä.

30.11.2025 19:10 Susijengi

Susijengin ja Ranskan kokoonpanot vahvistettu maanantain otteluun

Susijengi ja Ranska ovat vahvistaneet miehistönsä maanantaina Espoossa pelattavaan MM-karsintaotteluun. Susijengi lähtee Ranskaa vastaan samalla kokoonpanolla kuin perjantaina Unkaria vastaan, kun taas Ranska on tehnyt tusinaansa tilaa Euroliiga-miehille Matthew Strazelille ja Bodian Massalle.

30.11.2025 10:43 Susijengi

Fyysinen, kollektiivinen Ranska Susijengin kimppuun avainpelaajilla vahvistuneena

Susijengin vieraaksi loppuunmyydylle Espoo Metro Areenalle saapuu maanantai-iltana hallitseva olympiahopeamitalisti Ranska, joka aloitti MM-karsintaurakkansa vakuuttavalla voitolla Belgiasta. Fyysiseksi ja kollektiiviseksi luonnehdittu Ranska vahvistuu maanantaiksi vielä kahdella Euroliiga-tason runkopelaajalla, Matthew Strazelilla ja Bodian Massalla.

Näytä lisää vastaavia