Susijengillä revanssin paikka vikkelää ja taitavaa Ruotsia vastaan

29.6.2022 10:01 MM-karsinnat käynnistyivät Susijengin kannalta yskähdellen, kun Ruotsi kukisti marraskuussa suomalaisvieraansa Tukholmassa kymmenen pisteen erolla. Valmentaja Mikko Larkaksen mukaan Susijengin on oltava torstaina Espoo Metro Areenalla se aktiivisempi ja ärhäkämpi joukkue ja pakotettava Ruotsi pois mukavuusalueeltaan.

Viktor Gaddefors oli myrkkyä Susijengille marraskuussa. Kuva: FIBA Europe.

Susijengi ajautui marraskuisen Tukholman illassa pahimmillaan 17 pisteen taka-ajoasemaan ja kivitti ottelun ensimmäiset kuusitoista (!) kolmen pisteen heittoyritystään. Tämä tarkoitti, että Ruotsi sai tehdä ottelusta itsensä näköisen. Susijengi pääsi viime minuuteilla parhaimmillaan viiden pisteen päähän, kunnes muutama puolustuspään merkkausvirhe auttoi Ruotsia juoksemaan 72–62-voittoon.

- Kyllä yleinen preesensimme tuossa ottelussa oli todella huono. Vaikea sanoa, mikä valmistautumisessa meni tuolloin pieleen. Kaikkien oli katsottava tuon ottelun jälkeen syvälle peiliin. Kun korinteko oli vaikeaa, jokainen koitti avata lukkoa vuorollaan ja lopulta jouduimme käyttämään hirveästi energiaa takamatkalta nousemiseen, Susijengin valmennusjohtoon jo kuusi vuotta kuulunut Mikko Larkas analysoi MM-karsinta-avausta.

MM-karsintojen ensimmäisen vaiheen viimeiseen karsintaikkunaan lähdettäessä Ruotsi on voittanut kaksi pelaamastaan neljästä ottelusta ja on käytännössä yhden voiton päässä MM-jatkokarsintapaikan varmistamisesta. Odotettavaa onkin, että Ruotsi tulee torstaina kentälle kovaa.

- Ruotsi tahtoo varmasti varmistaa jatkolohkopaikkansa mieluummin meitä vastaan torstaina kuin Luka Doncicin Sloveniaa vastaan sunnuntaina, eli he tulevat varmasti täysillä, Larkas arvioi.

- Ruotsin paras osaaminen löytyy takakentällä. Lisäksi joukkueessa on pari hyvää isoa. He pelaavat hitaasti ja haluavat organisoida hyökkäyksensä rauhassa. Ruotsi on erinomainen joukkue mikäli heidän antaa pelata omalla tempollaan ja tavallaan. Meidän tehtävämme on saada painetta palloon, pelata jokainen tilanne kovaa ja pakottaa Ruotsin pelaajat pois mukavuusalueeltaan. Tähän tehtävään meillä on käytössä mielestäni vastustajaa laajempi kokoonpano.

Susijengi ja Ruotsi kohtaavat Espoo Metro Areenalla torstaina 30.6. klo 18.30 alkaen. Ottelu on loppuunmyyty ja televisioidaan suorana Nelosella to 30.6. klo 18.30 alkaen.

Coach Larkaksen tärpit: seuraa heitä

Ludvig Håkanson (193 cm/26 v): ”Edellisen ottelun ratkaisija. Mitä tiukempi peli, sen suuremmaksi Håkansonin rooli kasvaa. Erittäin hyvä takamies, joka osaa syöttää ja ottaa kovia henkilökohtaisia ratkaisuja. Tykkää mieluummin hyökätä vasemmalle kuin oikealle. Ruotsin ylivoimaisesti paras pelaaja.”

Tobias Borg (183/28): ”Sasu Salinin seurakaveri. Teneriffan joukkueessa hyvin pienessä roolissa, mutta Ruotsin maajoukkueessa tietää roolinsa ja saa pelata isolla vastuulla. Pienikokoinen mutta atleettinen takamies, joka pystyy ajamaan korille ja myös heittämään, erityisesti suoraan syötöstä. Hyvä puolustaja.”

Viktor Gaddefors (203/29): ”Edellisessä pelissä totaalisen myrkyllinen pelaaja meille. En ole katsonut Ruotsin +/- -tilastoja, mutta varmasti joukkueensa parhaimmistoa. Taitava ja monipuolinen laituri, joka pystyy monipuolisiin ratkaisuihin läheltä ja kaukaa.”

Ruotsin maajoukkue MM-karsintaikkunassa 27.6.-3.7.2022

#

Nimi

Pituus

Syntynyt

Seura

0

Tim SCHÜBERG

188

1995

Norrköping Dolphins (SWE)

1

Denzel ANDERSSON

203

1996

Stàl Ostrow (POL)

2

Adam RAMSTEDT

210

1995

Norrköping Dolphins (SWE)

3

Erik RUSH

197

1988

Forli (ITA)

6

Tobias BORG

184

1993

Iberostar Tenerife (ESP)

7

Felix TERINS

188

1998

Norrköping Dolphins (SWE)

9

Pelle LARSSON

195

2001

Arizona (NCAA)

12

Ludvig HÅKANSON

193

1996

Bilbao Basket (ESP)

15

Mattias MARKUSSON

217

1996

Opava (CZE)

16

Nicholas SPIRES

210

1994

Spojnia Stargard (POL)

18

Viktor GADDEFORS

201

1992

Dinamo Bukaresti (ROU)

19

Melwin PANTZAR

190

2000

Valladolid (ESP)

35

Simon BIRGANDER

210

1997

Joventut Badalona (ESP)

44

David HÖÖK

195

1999

Tau Castello (ESP)

88

Felix EDWARDSSON

205

1999

Jämtland Basket (SWE)

  • Päävalmentaja Boris BALIBREA
  • Päävalmentaja Joakim KÄLLMAN
  • Päävalmentaja Ludwig DEGERNÄS
  • Päävalmentaja Mikko RIIPINEN
 
17.7.2025 10:13 Susijengi

Susijengin EM-kotikisojen ottelu lauantaina 30.8. loppuunvarattu

Susijengi isännöi EM-kotikisoja Tampereella elo-syyskuun taitteessa. Joukkueen viidestä pelistä lauantaina 30.8. pelattava Montenegro-ottelu on nyt loppuunvarattu. Tampereen EM-alkulohkoon on myyty yli 75 000 lippua.

16.7.2025 12:37 Susijengi

Miesten universiadijoukkueella tähtäimessä paikka kahdeksan joukossa

Päävalmentaja Anton Mirolybov valmennusjohtoineen on valinnut kaksitoista pelaajaa Saksan Rein-Ruhrin alueella pelattavaan, lauantaina käynnistyvään miesten universiadien koripalloturnaukseen. Joukkueen tavoitteena on edetä alkulohkosta jatkoon ja ottaa siten kiinnitys vuoden 2027 universiadeihin pitkän kisaputken jatkamiseksi.

11.7.2025 19:10 Universiadit

Latvia makseli kalavelkoja miesten universiadijoukkueelle

Latviassa leireilevä Suomen miesten universiadimaajoukkue joutui perjantai-iltapäivänä taipumaan edellispäivän tappiostaan sisuuntuneelle Latvian haastajamaajoukkueelle. Revanssihenkinen, energinen Latvia kasvatti kolmannella jaksolla eron yli kymmenen pisteen ja kuittasi lopulta taululle 93–72 (44–38) -päätöslukemat.

10.7.2025 19:30 Universiadit

Miesten universiadijoukkue karkasi Latvialta kolmannella jaksolla

Suomen miesten universiadimaajoukkue pelasi kesän ensimmäisen maaottelunsa torstaina Latvian haastajamaajoukkuetta vastaan Riiassa. Suomi sai kolmannen jakson alussa puolustuksensa kuntoon ja latoi nopeilla vastahyökkäyksillä taululle 13–0-lukemat, joista Latvia ei enää toennut. Ottelu päätyi Suomen 75–88 (37–39) -voittoon.

10.7.2025 11:27 Susijengi

Mikko Larkas Trefl Sopotin päävalmentajaksi kaksivuotisella sopimuksella

Viimeisellä kahdella kaudella Ranskan liigassa SIG Strasbourgia ja Limogesia valmentanut ja pitkän päivätyön Susijengin ja nuorten maajoukkueiden valmentajana tehnyt Mikko Larkas, 44, on solminut kaksivuotisen päävalmentajasopimuksen Puolan hallitsevan pronssimitalistin Trefl Sopotin kanssa.

10.7.2025 10:00 Susijengi

Montenegro Tampereen EM-alkulohkoon väkivahvan Vucevicin johdolla

Montenegro on nimennyt peräti 25 hengen vahvuisen maajoukkueryhmän alkaneeseen EM-kisakesään. Päävalmentaja Bosko Radovicin komentaman joukkueen ylivoimainen ykkösnimi on kahdessa NBA:n All Star -ottelussa pelannut, Lauri Markkasen Chicago Bulls-aikojen joukkuetoveri Nikola Vucevic.

9.7.2025 10:51 Universiadit

Miesten universiadijoukkue tuplamaaotteluihin Latviaan

Kesäuniversiadeihin valmistautuva miesten universiadijoukkue pelaa kesän ensimmäiset maaottelunsa torstaina ja perjantaina Riiassa Latvian haastajamaajoukkuetta vastaan. Päävalmentaja Anton Mirolybovin mukaan joukkueen teema tuleviin otteluihin on vanha, tuttu ja hyväksi havaittu kansainvälisen pelitempon hakeminen.

7.7.2025 12:37 Susijengi

Liettua EM-kisakesään jättiläinen Valanciunasin harteilla

Susijengin kumppanimaana Tampereen EM-alkulohkoon saapuva Liettua on nimennyt kuudentoista pelaajan miehistönsä heinäkuussa alkavaan leiritykseensä. Päävalmentaja Rimas Kurtinaitisin ryhmän ehdottomasti nimekkäin pelaaja on 211-senttinen, 33-vuotias kolmentoista NBA-kauden veteraani Jonas Valanciunas.

5.7.2025 16:29 Susijengi

Nkamhoua NBA:n kesäliigaan Portland Trailblazersissa - Iisalo johdattaa Memphis Grizzliesia

Susijengin avainpelaajiin kuuluva Helsingin NMKY:n kasvatti Olivier Nkamhoua, 25, edustaa Portland Trailblazersia NBA:n vuotuisessa Las Vegasin kesäliigassa. Memphis Grizzliesin päävalmentaja Tuomas Iisalo puolestaan toimii joukkueensa päävalmentaja kesäliigassa.

4.7.2025 11:14 Susijengi

Puola saapuu Sochanin johdolla Susijengiä vastaan elokuussa

Syyskesän EM-kisojen neljäs isäntämaa Puola on kutsunut jalkeille 19 miehen kokoisen leiritysryhmän, jonka ykkösnyrkin muodostavat San Antonio Spursin Jeremy Sochan, joukkueen pitkäaikainen kulmakivi Mateusz Ponitka ja 215-senttinen Aleksander Balcerowski. Susijengi isännöi Puolaa torstaina 21.8. Espoo Metro Areenalla EM-kenraaliharjoituksessaan.

Näytä lisää vastaavia