26.11.2019 09:15 Susijengi aloittaa helmikuussa EM-karsinnat kotiottelulla edellisten EM-kisojen hopeamitalisti Serbiaa vastaan. Liput 20.2. Espoo Metro Areenalla pelattavaan otteluun ovat nyt myynnissä.
Susijengi palaa kotiyleisönsä eteen helmikuussa, kun taistelu EM-kisapaikasta vuoden 2021 kisoihin käynnistyy. Kuva: Ville Vuorinen
Susijengin tähtäimessä on viidennet peräkkäiset EM-kisat. Vuoden 2021 EM-kisat käydään syksyllä 2021 Georgiassa, Italiassa, Saksassa ja Tšekissä.
Ensimmäinen haaste on suoraan maailman huipulta, kun edellisten EM-kisojen hopeamitalisti Serbia saapuu Espoo Metro Areenalle 20.2.2020 klo 19:00.
Susijengin neljästä viimeisestä MM-karsintaottelusta kolme oli loppuunmyytyjä, joten varmista paikkasi katsomossa. Kotipesä ja lipunhinnat on pidetty ennallaan.
Koe koripalloelämys huippupaikoilta herkullisen illallisen kera. Tuo asiakkaasi tai perheesi VIP-vieraaksi nauttimaan uniikista Susijengi-ilmapiiristä. Myynnissä on VIP-Clubin kahden, neljän ja kuuden hengen pöytiä parhailta paikoilta. Saatavilla myös aitioita.
VIP-pöytien ja aitioiden myynti >>
Liity ilmaiseksi 6.pelaajaksi ja saat etuosto-oikeuksia muun muassa Susijengin otteluihin. Pääset liittymään tästä >>
Toista kesäänsä Susijengin valmennusjohtoon kuuluva Utah Jazzin apuvalmentaja Sean Sheldon, 32, kertoo palanneensa Suomeen entistä motivoituneempana ja valmiimpana FIBA-ympäristöön. Suomen kesässä viihtyvää michiganilaislähtöistä Sheldonia ilahduttaa erityisesti paitsi Lauri Markkasesta, myös koko joukkueesta EM-kisojen kynnyksellä välittyvä peli-ilo.
Viimeiset kuusi vuotta Susijengin valmennusjohdossa työskennellyt ja pitkän päivätyön HBA-Märskyn peräsimessä tehnyt suomalaisen koripallon ikoni Hanno Möttölä, 48, liittyy tulevien EM-kisojen jälkeen kovaa vauhtia koripallomaailman huipulle kohonneen Kanadan maajoukkueen valmennusportaaseen.
Susijengi-leirityksen käynnistyminen ja maajoukkueen hienot otteet ensimmäisissä valmistavissa maaotteluissa on sähköistänyt EM-kotikisojen lipunmyyntiä. Elo-syyskuun taitteessa Tampereella pelattaviin otteluihin on myyty yli 80 000 lippua.
Viime perjantain 43 pisteen löylytyksestään sisuuntunut Belgia tuli revanssimielialalla maanantaina Espoo Metro Areenalla, mutta ei voinut estää 15-vuotisjuhlaansa Susijengissä viettäneen Sasu Salinin ja 31 pistettä rynnineen Lauri Markkasen johtaman Susijengin matkaa Suomen miesten maajoukkueen kaikkien aikojen 500. maaotteluvoittoon.
Susijengin Tampereen EM-alkulohkovastustajat Saksa, Liettua ja Montenegro hakivat sunnuntain valmistavista maaotteluistaan vakuuttavat voitot. Scrimmage-ottelussa Puolan peitonnut Ruotsi taipui puolestaan virallisessa maaottelussa Puolaa vastaan kahdella pisteellä.
Susijengi saalisti perjantaina Jyväskylästä hakemallaan Belgia-voitolla Suomen miesten maajoukkueen historian kaikkien aikojen 499. maaotteluvoiton. 500 voiton rajapyykin häämöttäessä on oikea aika tehdä katsaus miesten maaotteluhistoriaan läpi vuosikymmenten.
Maajoukkuekesänsä voitokkaasti käynnistänyt Susijengi kohtaa Belgian toistamiseen maanantaina Espoo Metro Areenassa samalla neljäntoista miehen kokoonpanolla kuin avausottelussaan. Susijengillä on maanantaina myös mahdollisuus hakea Suomen kaikkien aikojen 500. miesten maaotteluvoitto.
Maanantaina Espoo Metro Areenalla juhlitaan Sasu Salinin vastikään täyttynyttä 150 maaottelun merkkipaalua Susijengissä. MaSu-Basketin kasvatti aloitti Susijengi-taipaleensa maanantaina päivälleen 15 vuotta sitten EM-karsintaottelulla Israelia vastaan ja hänestä on kasvanut vuosien aikana yksi suomalaisen maajoukkuehistorian ikonisimmista pelaajista.
Loppuunvaratuksi aiemmin julistettuun Susijengin EM-kisaotteluun Montenegroa vastaan lauantaina 30. elokuuta on vapautunut kansainvälisestä kiintiöstä satakunta lippua. Päivää aiemmin pelattavaan Suomi–Iso-Britannia -otteluun on lippuja jäljellä enää reilut 500.
Tampereen EM-alkulohkon päätösottelussa Susijengiä vastaan iskevä maailmanmestari Saksa kaatoi perjantai-iltana Ljubljanassa Luka Doncicin Slovenian 89–103 (48–53). Tampereen alkulohkon joukkueista tositoimissa perjantaina oli myös Iso-Britannia, joka haastoi Ranskan Pau’ssa, mutta kaatui lopulta pistein 74–67 (35–27).