23.6.2024 17:05 Susijengi saa ensi perjantaina olympiakarsintojen kenraaliharjoituksessaan Tampereen Nokia Areenalle vastustajaksi Latvian, joka sijoittui viime kesän MM-kisoissa viidenneksi. Latvia on nimennyt alkaneeseen maajoukkuekesään 17-henkisen miehistön.
Davis Bertansin Latvia on Euroopan kuntopuntarin kärkijoukkueita. Kuva: FIBA.
Latvialla on takanaan historiallinen viides sija vuoden takaisissa MM-kisoissa, joissa joukkue päihitti kertaalleen niin Ranskan, Espanjan, Brasilian, Liettuan kuin Italiankin ja oli puolivälierävaiheessa heiton päässä sittemmin maailmanmestaruuden voittaneen Saksan suistamisesta laulukuoroon.
MM-kisojen parhaaksi valmentajaksi valittu Luka Banchi on kutsunut olympiakarsintamiehistöön käytännössä koko MM-kisaryhmänsä. Mukana matkassa ovat mm. joukkueen MM-kisojen pisteykkönen Andrejs Grazulis, NBA:ssa heittäjänä mainetta niittänyt Davis Bertans sekä komeaa nousua kansainväliseen kärkeen tekevä nuori pelinrakentaja Arturs Zagars.
Latvian olympiakarsintaryhmään on nimetty myös tuoreeltaan Boston Celticsin kanssa NBA:n mestaruutta juhlinut Kristaps Porzingis, joka tosin ilmoitti heti mestaruuden ratkeamisen jälkeen menevänsä kesän alkajaisiksi jalkaleikkaukseen.
Latviaa on viimeisen vuoden ajan luonnehdittu myös yhdeksi Euroopan kuntopuntarin kärkijoukkueista. FIBA:n alaiset, viralliset MM- ja EM-karsintaottelut ja arvokisaottelut yhteen laskettuna Latvia on voittanut viimeksi pelaamastaan 20 ottelusta 17.
Susijengi ja Latvia kohtaavat Tampereen Nokia Areenalla perjantaina 28.6. klo 18.30 alkaen. Liput otteluun täältä.
# |
Nimi |
Pituus |
Syntynyt |
Seura |
00 |
Rodions KURUCS |
207 |
1998 |
Murcia (ESP) |
5 |
Mareks MEJERIS |
207 |
1991 |
Cluj Napoca (ROM) |
6 |
Kristaps PORZINGIS |
221 |
1995 |
Boston Celtics (NBA) |
8 |
Davis BERTANS |
208 |
1992 |
Charlotte Hornets (NBA) |
9 |
Dairis BERTANS |
193 |
1989 |
VEF Riga (LAT) |
10 |
Janis TIMMA |
201 |
1992 |
Obradoiro (ESP) |
11 |
Rolands SMITS |
207 |
1992 |
Zalgiris Kaunas (LTU) |
12 |
Arturs STRAUTINS |
198 |
1998 |
Derthona (ITA) |
13 |
Janis STRELNIEKS |
191 |
1989 |
Obradoiro (ESP) |
18 |
Klavs CAVARS |
208 |
1996 |
Yokohama B-Corsairs (JPN) |
19 |
Rihards LOMAZS |
190 |
1996 |
Virtus Bologna (ITA) |
24 |
Andrejs GRAZULIS |
202 |
1993 |
Trento (ITA) |
28 |
Marcis STEINBERGS |
206 |
2001 |
BAXI Manresa (ESP) |
32 |
Anzejs PASECNIKS |
216 |
1995 |
Palencia (ESP) |
47 |
Arturs KURUCS |
192 |
2000 |
Murcia (ESP) |
55 |
Arturs ZAGARS |
190 |
2000 |
Vilnius Wolves (LTU) |
66 |
Kristers ZORIKS |
193 |
1998 |
Petkim (TUR) |
Selvitettyään kuudentoista vuoden kuivan putken jälkeen tiensä EM-kisoihin on Susijengi ollut kansainvälisten arvokisojen vakiokävijä jo lähes puolitoista vuosikymmentä. Mukaan on mahtunut monta ikimuistoista hetkeä Koperin ihmeestä Bilbaon susihuumaan ja Helsingin 50-vuotiskisojen kautta Prahaan ja Berliiniin.
Susijengin päävalmentaja Lassi Tuovi valmennusjohtoineen on valinnut kaksitoista pelaajaa vuoden 2025 EM-kotikisajoukkueeseen. Kisojen alkulohkot käynnistyvät keskiviikkona 27.8. Tampereella, Riiassa (Latvia), Limassolissa (Kypros) ja Katowicessa (Puola).
Susijengin EM-alkulohkovastustajiksi Tampereelle saapuvat Liettua ja Ruotsi joutuivat tyytymään niukkoihin tappioihin kotikentällään. Liettuan voittoputki katkesi Turkin käsittelyssä 81–84 ja Ruotsi taipui Virolle kiihkeiden loppuminuuttien jälkeen 87–88.
Susijengin EM-kotikisakesän kolme ensimmäistä ottelua ovat nostaneet pintaan kysymyksen siitä, miten joukkue onnistuu, jos Lauri Markkanen ei tee 40 pistettä. Torstain EM-karsintakenraalissa Markkanen sai nautiskellen katsoa, miten Olli Nkamhoua, Elias Valtonen, Jacob Grandison ja Miikka Muurinen villitsivät Espoo Metro Areenan 5017-päistä yleisöä.
Susifaneille koittaa torstai-iltana kauan odotettu hetki, kun Suomi-koriksen suurlupaus Miikka Muurinen, 18, juoksee ensimmäistä kertaa tänä kesänä kentälle Susijengin pelipaita yllään. EM-kotikisakesää Valencian olympiakarsinnoista asti odottanut ja taas yhden vuoden Yhdysvalloissa korkoa kasvanut Muurinen uhkuu pelihaluja ottelupäivän aamuna.
Susijengin pelikauden 2025-26 aikana pelattavan MM-karsintalohkon viimeinenkin joukkue selvisi myöhään keskiviikkoiltana, kun Unkari taipui Pohjois-Makedoniaa vastaan 82-75 ja leimasi pääsylippunsa G-lohkoon Susijengin, Ranskan ja Belgian seuraksi.
Susijengi lähtee torstaina Espoo Metro Areenalla pelattavaan EM-kenraaliharjoitukseensa Puolaa vastaan neljäntoista miehen kokoonpanolla. Susijengin kokoonpanossa on ensimmäistä kertaa tänä kesänä mukana 211-senttinen ja 18-vuotias Miikka Muurinen.
EM-kotikisakesänsä kolmella voitolla käynnistänyt Susijengi saa torstain EM-kenraalissaan Espoo Metro Areenalla vastaansa toistamiseen kesän 2022 EM-mitalipeleihin edenneen Puolan. Puola menetti heti EM-leirityksensä alkajaisiksi NBA-miehensä Jeremy Sochanin, mutta vahvisti rivejään tuoreeltaan Puolan passin saaneella pistetykki Jordan Loydilla.
Torstaina Espoo Metro Areenan EM-kenraaliharjoitukseen saapuva Puola on ollut Susijengille viimeisen runsaan vuosikymmenen aikana mieluinen vastus. Tällä vuosituhannella pelaamastaan kahdeksasta keskinäisestä ottelusta Puolaa vastaan Susijengi on voittanut kuusi – mukaan lukien ikimuistoiset voitot mm. Helsingissä, Prahassa ja Valenciassa.
Alexander Madsen, 30, pelasi vuosi sitten elämänsä ottelun, kun Susijengi nousi viidentoista pisteen takaa voittoon Puolasta Valencian olympiakarsinnoissa. Sunnuntaina riitti kuitenkin oma, varma peruspelaaminen, kun EM-kotikisoihin valmistautuva Susijengi haki Puolasta vierasvoiton. Ja mitä rutiininomaisemmin voitto tulee, sen parempi, Madsen arvioi.