Thomas Gipson III palaa Kouvoihin

10.9.2017 Kouvot on solminut vuoden mittaisen pelaajasopimuksen tutun järkäleen kanssa kun seuran vuoden 2016 mestaruusjoukkueen väkivahva 24-vuotias sentteri Thomas Gipson III tekee vuoden tauon jälkeen paluun kouvopaitaan.

Thomas Gipson ylsi Kouvojen kanssa Suomen mestaruuteen viimeisellä Suomen kaudellaan 2015–2016. Kuva: Kai Kilappa

Edellisellä Suomen visiitillään 201-senttinen Gipson tehtaili 52 pelaamassaan ottelussa keskimäärin 13.2 pistettä ja 8.1 levypalloa ottelua kohden mainiolla 15.4 teholukemalla. Gipsonin tulon myötä Kouvojen ulkomaalaiskvartetti Korisliigakaudelle 2017–2018 on valmis seuran kiinnitettyä aiemmin kesän aikana riveihinsä takamiehet Wayne Bernardin (190cm/35v) ja James Sinclairin (190cm/24v) sekä ison laitahyökkääjän Jamie Skeenin (203cm/29v).

Thomas Gipson pelasi täydet neljä vuotta Kansas Staten yliopistojoukkueessa (131 ottelua; 9.4/5.3) ja saapui rookie-pelaajana Kouvolaan syksyllä 2015. Yhdeksän kuukautta myöhemmin ensimmäisen ammattilaiskautensa pelannut Gipson nosteli legendaarista pantteri-patsasta Kouvolan Lumon Areenalla 3733-päisen ennätysyleisön edessä. Mestaruustomun hälvettyä Kouvolan jalkakäytäviltä Gipson suuntasi tiensä Meksikoon jossa hän ehti pelata vielä pääsarjajoukkue Trigueros de Obregonin (CIBACOPA) riveissä 14 ottelua tehoin 12.6 pistettä ja 10 levypalloa.

Seuraavaksi kaudeksi Thomas Gipson siirtyi Ranskan pääsarjajoukkue Chalon-Sur-Saone (LNB Pro A) paitaan jonka kokoonpanossa vyölle kertyi kahdeksan runkosarjaottelua (2.9/3.4) ja neljä EuroCup-ottelua (3.5/5.8). Loppukaudeksi Gipson siirtyi sarjaporrasta alemmas Boulazac Basket Dordognen (LNB Pro B) joukkueeseen. Gipson pelasi Boulazacissa yhteensä 22 ottelua (6.0/4.3) kruunaten kauden jälleen mestaruuteen. Thomas Gipson palaa näin Kouvolaan kahden mestaruuden miehenä.

Lauantaina Suomeen saapunut Thomas Gipson palaa mielellään tuttuun kaupunkiin.
– Odotukseni tulevalle kaudelle ovat periaatteessa samat kuin viimeksi ollessani täällä. Haluan olla johdattamassa joukkuettamme jälleen yhteen mestaruuteen. Tuntuu todella hienolta palata kaupunkiin jonka tunnen hyvin jo entuudestaan, Gipson kertoo Kouvojen tiedotteessa.
– Henkilökohtaisesti haluan tulevalla kaudella tilastoida keskiarvokseni tupla tuplan. En ole täällä tehdäkseni pelkästään itsestäni paremman pelaajan vaan yritän auttaa myös joukkuekavereitani kehittymään kaikin keinoin.

Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen näkee, että Gipson tuo joukkueeseen ennen kaikkea fyysisyyttä.

– Seuran kannalta on hienoa, että Thomas Gipson palaa Kouvoihin. Hän oli iso palanen mestaruuskaudellamme ja toi tarvittavaa fyysisyyttä joukkueeseemme. Kauden jälkeen jäi olo, että olisimme voineet tehdä valmennuksellisesti asioita paremmin hänen kohdallaan ja nyt meillä on mahdollisuus korjata aikaisemmat virheet.
– Tiedän että hän pystyy pelaamaan jopa paremmin kuin edellisellä visiitillään. Kolmikko Gipson - (Ville) Kaunisto - (Jamie) Skeen muodostaa sarjan kookkaimman etukentän. Joukkueestamme koostui normaalia isokokoisempi ja siinä on valmennusjohdollemme hyvä haaste adaptoitua pelitavassamme.

Asiat

 
30.9.2025 16:26 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Joona Tuomala palasi synnyinmailleen uransa parhaassa pelikunnossa – tuore perheenisä tasapainoilee kodin ja KTP-Basketin välillä täynnä energiaa

Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.

30.9.2025 08:54 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Espanjassa koulitulle Kouvojen Joona Heinoselle jäi rikkonaisesta kaudesta näyttämisenhalu – ”Pään nollaaminen pettymysten jälkeen vaati työtä”

Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.

29.9.2025 09:36 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Elias Eerikinharju palasi Tapiolan Honkaan jatkamaan kesken jäänyttä tarinaa – ”On tämä ollut omanlaisensa polku, mutta olen nauttinut jokaisesta vaiheesta”

Italiasta Espooseen palannut Elias Eerikinharju haluaa saada polvensa kuntoon, kehittyä pelaajana ja auttaa Tapiolan Honkaa nousemaan Korisliigassa uusiin korkeuksiin.

26.9.2025 09:56 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Pyrinnön Riku Laine ei pelkää käsiensä likaamista – ”Olen kentän ulkopuolella rauhallinen ja hillitty tyyppi, mutta parketilla aivan muuta…”

Kaarinan barbaarina tunnettu laituri aloittelee Tampereen Pyrinnön kanssa uutta kautta kovan työn kautta. Edellinen oli haastava mutta nousujohteinen, joten sen päälle on hyvä rakentaa, vaikka kokoonpano onkin kokenut muutoksia.

25.9.2025 11:31 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Bisons Loimaan Vesa Heinonen johtaa kentällä esimerkillään ja rentoutuu vapaa-ajalla lavatansseissa – ”Tämä toinen intohimo aiheuttaa usein pientä naurua joukkuekavereissa”

Bisons Loimaan viime kausi oli pääosin positiivinen yllätys, mutta nopea putoaminen playoffeista kaivoi Vesa Heinosen mieltä. Nyt kapteeni avaa tarkemmin ajatuksiaan niin kentältä kuin sen ulkopuoleltakin.

20.9.2025 22:19 Mestarien liiga

Kauhajoki kaatui Juventus Utenalle – taival Mestareiden liigan karsinnassa katkesi

Kauhajokisten unelma Mestareiden liigan lohkovaiheesta päättyi lauantai-iltana Samokovissa, Bulgariassa. Liettualainen BC Juventus Utena osoittautui vahvemmaksi numeroin 103–89, ja vei näin paikan karsintojen seuraavalle kierrokselle.

19.9.2025 09:18 Korisliiga

Kauhajoki Mestarien liigan karsinnassa lauantaina

Kauhajoki kohtaa kolmivaiheisen karsinnan avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan lauantaina klo 18.45.

15.9.2025 10:05 Korisliiga

Ville Tahvanainen vahvistamaan Korihaita

Uudenkaupungin Korihait on tehnyt lokakuun loppuun asti kestävän sopimuksen takamies Ville Tahvanaisen kanssa. Viime kaudella Portugalin pääsarjassa pelannut Tahvanainen tulee tekemään ensiesiintymisensä Korisliigassa.

13.9.2025 14:14 Pääjuttu

Korisliigan MVP Lassi Nikkarinen Espanjan Fuenlabradaan

Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.

7.9.2025 15:39 Korisliiga

Taye Donaldista Hongan tuorein kiinnitys

Yhdysvaltalaislaituri Taye Donald on liittynyt Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueeseen.

Näytä lisää vastaavia