Anton Mirolybov BC Kalev/Cramon päävalmentajaksi

12.11.2025 14:13 Viimeiset puolitoista vuotta HBA:ta miesten divarissa valmentanut ja mittavan kansainvälisen valmentajauran tehnyt Anton Mirolybov, 48, on kiinnitetty loppukauden kattavalla sopimuksella Viron suurseuran ja moninkertaisen mestarin BC Kalev/Cramon päävalmentajaksi.

Anton "Ponttis" Mirolybov siirtyy Viron suurseura BC Kalev/Cramon päävalmentajaksi. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.

- Kaikki on tapahtunut hyvin nopeasti, kuten tällaisissa tilanteissa on tapana. BC Kalev/Cramo otti viikonloppuna yhteyttä ja nyt olen Tallinnassa, Virosta tavoiteltu Mirolybov kommentoi pestiään.

Viimeksi kuluneen puolentoista vuoden ajan Mirolybov on valmentanut Helsinki Basketball Academyn (HBA) poikien edustusjoukkuetta miesten Divari A:ssa. Mäkelänrinteeseen Mirolybov saapui valmennettuaan sitä ennen Swans Gmundenin Itävallan Bundesliigan mestaruuteen vuosina 2021 ja 2023.

Kansainvälistä valmentajakokemusta helsinkiläislähtöinen Mirolybov on ammentanut myös Saksasta (Mitteldeutscher, Löwen, Chemnitz, BC Hannover, Leipzig, Kirchheim) ja Luxemburgista (Basket Racing Luxembourg).

- Olen todella kiitollinen puolestatoista vuodesta HBA:ssa. Pelaajat olivat todella sitoutuneita ja oli mahtavaa päästä valmentamaan heitä osana koripallovalmennusyhteisöä ja Mäkelänrinteen urheiluyhteisöä. Olen kiitollinen myös siitä, että minulle annettiin mahdollisuus metsästää unelmaa ja päästiin valmentamaan kovaan sarjaan joukkueeseen, joka pelaa kovin odotuksin, hän kiittelee.

Mikäli upotus ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

Viron hallitseva mestari ja cupin mestari BC Kalev/Cramo on syyskauden huipentuessa Viron-Latvian yhteisliigassa viidennellä sijalla voitettuaan seitsemästä pelaamastaan ottelusta viisi. FIBA Europe Cupissa Kalev/Cramo on hakenut yhden voiton neljästä ottelusta.

- Vaikka pelit FIBA Europe Cupissa eivät ole menneet suunnitelmien mukaan, seurassa on totuttu voittamaan. Kalev/Cramo tavoittelee voittoja niin Viron-Latvian liigassa, Viron kansallisessa liigassa kuin Viron cupissakin hallitsevan mestarin mandaatilla, Mirolybov arvioi.

- Oma tavoitteeni on auttaa pelaajiaan saamaan oma parhaansa itsestään esiin ja sitä kautta joukkueen pelaamaan yhdessä ja menestymään.

Suomalaista koripallo-osaamista BC Kalev/Cramossa edustaa Mirolybovin lisäksi joukkueen aloittava pelinrakentaja Severi Kaukiainen, joka on pelannut Tallinnassa joulukuusta 2023 asti.

Henkilöt

 
31.3.2026 10:14 Suomalaiset ulkomailla

Sara Bejedi pääsi näyttämään taitonsa – ”Tuli hyviä suorituksia”

Sara Bejedi pelasi vahvan kauden Turkin liigassa Botasin paidassa. Bejedi pääsi haastamaan itseään ja osoitti pärjäävänsä kovissa paikoissa.

31.3.2026 09:54 Suomalaiset ulkomailla

Touko Tainamo nauttinut vastuusta ensimmäisellä ammattilaiskaudellaan

Touko Tainamo suuntasi neljän yliopistovuoden jälkeen täksi kaudeksi Euroopan ammattilaiskentille tehdessään sopimuksen tshekkiläisen USK Prahan kanssa. Tainamo on nauttinut suurta vastuuta kauden aikana.

27.3.2026 08:52 Susijengi

Miikka Muurinen on valittu Nike Hoop Summitiin

Vuoden 2025 EM-kisojen Rising Star -pelaajana palkittu Susijengin nuori lupaus Miikka Muurinen, 211 cm ja 19 vuotta, on valittu maailman parhaiden high school -ikäisten pelaajien vuosittaiseen tähdistöotteluun, Nike Hoop Summitiin. Ottelu järjestetään Yhdysvalloissa, Oregonin Portlandissa lauantaina 11. huhtikuuta.

26.3.2026 08:37 Suomalaiset ulkomailla

Kaukiainen heitti BC Kalev/Cramon mitalipeleihin

Severi Kaukiainen kunnostautui Viron-Latvian-liigan ratkaisevassa kolmannessa puolivälieräottelussa jatkoajalla ja johdatti Anton Mirolybovin valmentaman suurseura BC Kalev/Cramon 102-100 (87-87, 47-47)-voitolla mitalipeleihin ohi hallitsevan hopeamitalisti Riga Zellin.

23.3.2026 22:43 Suomalaiset ulkomailla

Emir Sulejmanovic ponnisti Kaarinasta yli 200 ACB-pelin konkariksi – ”En olisi koskaan uskonut”

Emir Sulejmanovic lähti nuorena poikana Kaarinan Urasta maailmalle ja on pelannut Espanjan ACB-liigassa jo yli vuosikymmenen.

23.3.2026 09:17 NCAA

Elina Aarnisalo ja North Carolina etenivät Sweet Sixteen -vaiheeseen – Elsa Lemmilä ja Ohio State vielä leikissä mukana

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n valtakunnallisessa lopputurnauksessa Elina Aarnisalo ja North Carolina pääsivät 16 parhaan joukkoon. Elsa Lemmilä ja Ohio State kamppailevat samasta saavutuksesta tänään. Albina Syla ja Rhode Island taas putosivat leikistä ensimmäisellä kierroksella.

16.3.2026 10:39 NCAA

Elina Aarnisalon North Carolina ja Elsa Lemmilän Ohio State valittiin NCAA:n lopputurnaukseen

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa konferenssien lopputurnaukset saivat päätöksensä suomalaisten osalta. Valtakunnallisessa lopputurnauksessa, March Madnessissä, nähdään suomalaisista Elina Aarnisalo (North Carolina), Elsa Lemmilä (Ohio State) ja Albina Syla (Rhode Island).

11.3.2026 11:01 Valmentajat

Mika Haakanan ja Petri Jaakkolan Shanxi Flame juhli Kiinan cupin mestaruutta

Suomalaispäävalmentaja Mika Haakanan luotsaama Shanxi Flame voitti historian ensimmäisen Kiinan WCBA Club Cupin mestaruuden kaatamalla finaalissa Sichuanin selvin lukemin 95–74. Haakanan valmennustiimiin kuuluu myös suomalainen Petri Jaakkola.

10.3.2026 07:17 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuier johdatti Galatasarayn Euroliigan välieriin

Galatasaray raivasi tiensä Euroliigan välieriin Awak Kuierin huippupelin siivittämänä. Sara Bejedi oli liekeissä Turkin liigan pudotuspeleissä, Lotta-Maj Lahtiselle kauden piste-ennätys ja Anissa Pounds palasi pelikentille pitkän tauon jälkeen.

9.3.2026 10:09 NCAA

Albina Syla loisti, kun Rhode Island voitti konferenssimestaruuden – Elina Aarnisalon ja Elsa Lemmilän yliopistot jäivät välieriin

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Albina Syla tuikki yhtenä tähdistä, kun Rhode Island voitti Atlantic 10 -konferenssin lopputurnauksen ja eteni täten NCAA:n valtakunnalliseen lopputurnaukseen. Elina Aarnisalon North Carolina ja Elsa Lemmilän Ohio State putosivat välierissä.

Näytä lisää vastaavia