3.6.2022 18:04 Susiladiesin Elina Koskimies, 25, ja Anissa Pounds, 29, ovat solmineet jatkosopimukset Saksan Bundesliigassa pelaavan Angels Nördlingenin kanssa.
Elina Koskimies (kuvassa) ja Anissa Pounds ovat solmineet jatkosopimukset Saksan Bundesliigaan. Kuva: Ville Vuorinen.
Molemmat suomalaiset tekivät vakuuttavaa jälkeä Nördlingenissä edelliskaudella, mikä poiki jatkosopimukset. Nördlingen jäi niukasti pudotuspelien ulkopuolelle, kun Bundesliigan runkosarja keskeytettiin maaliskuussa.
Koskimies tilastoi päättyneellä kaudella keskimäärin 10,5 pistettä ja 5,0 levypalloa ottelua kohden. Poundsin tilastot taas olivat 12,6 pistettä ja 3,8 levypalloa ottelua kohden. Molemmat pelaajat erottuivat kolmen pisteen heittäjinä: Koskimies upotti kolmosensa 37,7 prosentin tarkkuudella, Pounds taas 35,3 prosentilla.
Koskimies on ehtinyt pelata urallaan 30 naisten maaottelua, Pounds 16.
Awak Kuier oli palauttamassa Reyer Veneziaa takaisin voittojen tielle vakuuttavalla tupla-tuplalla. Sara Bejedi, Lotta-Maj Lahtinen ja Roosa Lehtoranta esiintyivät myös tehokkaasti.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalo ja UCLA kärsivät kauden toisen tappionsa juuri ennen Big Ten -konferenssin lopputurnausta. Osassa konferensseista lopputurnaukset ovat jo käynnistyneet.
Anniina Äijäsen Treviso on vahvassa myötätuulessa Italian Serie A2:ssa, kun joukkue liitää tällä hetkellä kahdeksan ottelun voittoputkessa. Roosa Lehtoranta pääsi puolestaan juhlimaan Saksan cupin voittoa.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa eletään mielenkiintoisia hetkiä, kun ensi viikolla käynnistyy jo konferenssien lopputurnaukset. Elina Aarnisalolla ja UCLA:lla on vahva kiinnitys Big Ten -konferenssin piikkipaikkaan.
Anniina Äijänen johdatti Trevison voittoon Italian Serie A2:ssa 16 pisteen ja 14 levypallon tupla-tuplalla. Saksassa Roosa Lehtoranta palasi kentälle lähes muutaman kuukauden tauon jälkeen.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalo ja UCLA palasivat voittojen tielle. Teresa Seppälän ja Peppi Lohkon edustama Siena oli myös voitokas kahdessa ottelussa viimeisen viikon aikana.
Awak Kuier pääsi viime kauden päätteeksi juhlimaan Italian mestaruutta Reyer Venezian paidassa. Hän haluaa uusia tempun myös tänä vuonna.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalon ja UCLA:n hurja 23 ottelun mittainen voittoputki sai päätöksensä, kun Southern California vei voiton Big Ten -konferenssin ottelussa.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalo ja UCLA saivat 22 voittoa täyteen voittaen Elsa Lemmilän edustaman Ohio Staten. Teresa Seppälä oli liekeissä heittäen 46 pistettä kahteen peliin.
Roosa Lehtoranta on parannellut pari kuukautta sitkeää alaraajavammaa, mutta hänen seuransa Saarlouis Royals on pelannut vahvasti Saksan Bundesliigassa. Hyvin mennyt kausi on nostanut myös joukkueen odotuksia.