8.10.2024 12:27 Suomen Koripalloliitto on ilmoittanut toista kertaa edustajan Suomesta eFIBA:n tuleviin MM-kisoihin. Mukana on 61 maata, jotka ottavat mittaa toisistaan NBA 2k25 -pelissä.

Lokakuun alussa käynnistyvässä sarjakaudessa selvitetään alkuun maaosien parhaat joukkueet Euroopassa, Afrikassa, Pohjois- ja Etelä-Amerikassa, Aasiassa, Oseaniassa ja Lähi-idässä. Pelialustana on online-muodossa pelattava NBA 2k25 ja pelimuotona aiemmista MM-kisoista tuttu pelin sisällä oleva 5vs5 Pro-Am.
Suomen joukkueen valmentajana toimii Topias ”magicalbotti” Mikkonen. Peliformaatti on muuttunut alkavaksi kaudeksi. Aiempina vuosina MM-kisoissa ei pelattu suoraan puhtaasta tuloksesta, mutta nyt pelaajien mieliksi vain lopputuloksella on merkitystä sarjataulukkoon, kun ylimääräisiä pisteitä ei jaeta muista suorituksista.
- On ollut hienoa nähdä, miten pelipiireissä eFIBA on ottanut jalansijaa ja noussut puheenaiheeksi. Uudet muutokset ovat entisestään lisänneet pelaajien mielenkiintoja tulevia MM-kisoja kohtaan, Mikkonen avaa.
Euroopasta mukana on 25 maata. Suomen tavoitteet ovat korkealla tämän vuoden turnauksessa.
- Tavoitteena on selvitä viimeiseen pudotuspelivaiheeseen eli kahdeksan parhaan joukkoon. Valmentajan näkökulmasta minulla on luottoa siihen, että se on täysin mahdollista. Vaikka lähdemme osaan otteluista altavastaajana, niin hyvällä suorituksella voimme kaataa kenet vain.
Maailmalla on jo pelaajia, jotka tienaavat elantonsa kisaamalla ja striimaamalla 2k-sarjan korispeliä. Siinä mielessä Suomen pelaajat ovat takamatkalla, kun he ovat työssäkäyviä nuoria aikuisia.
- Olemme Suomessa pelaajamäärältään väkilukuunkin suhteutettuna aikamoisella takamatkalla verrattuna lajin parhaisiin maihin. Useasta maasta löytyy jo lajin täysammattilaisia. Meille tämä on kuitenkin ainakin toistaiseksi harrastus, joka otetaan vakavasti mutta pilke silmäkulmassa, Mikkonen summaa.
Suomen tulevia otteluita voi seurata tästä linkistä >
8.10.
Klo 20.00 Suomi - Kosovo
Klo 21.00 Suomi - Portugali
Klo 23.00 Suomi - Serbia
10.10.
Klo 20.00 Suomi - Saksa
Klo 21.00 Suomi - Espanja
Klo 22.00 Suomi - Liettua
E-koripallon EM-turnauksen kaksi parasta joukkuetta pääsee huhtikuussa pelattaviin MM-kisoihin. Suomella on mahdollisuus varmistaa jatkokarsintapaikka jo tänään.
Suomi osallistuu 20.–22. tammikuuta pelattavaan eFIBA EM-esikarsintaturnaukseen. Kyseessä on FIBA:n virallinen NBA 2K -sarja, jossa pelataan maajoukkuepaidoissa digitaalisella kentällä.
Suomen Koripalloliitto on ilmoittanut ensimmäistä kertaa edustajan Suomesta eFIBA:n tuleviin MM-kisoihin. Mukana on 61 maata, jotka ottavat mittaa toisistaan NBA 2k24 -pelissä.
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.
19-vuotiaiden poikien Suomen mestari selvisi tänään Kotkan Steveco Areenalla 1250 katsojan edessä, kun Ura Basket voitti KTP:n kolmannessa finaaliottelussa 91-98 ( 50-47).
Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.
Kipinä Basket juhlii miesten I divisioona A:n mestaruutta viemällä finaalisarjan 3-1. Naisten I divisioonassa Espoo Basket Team II voitti finaalisarjan näytöstyyliin.
Kesän 2025 EM-kisojen Rising Star -palkinnolla palkittu ja ammattilaisuransa Partizan Belgradissa käynnistänyt Susijengin nuori tähti ja järvenpääläisen Beat Basketin kasvatti Miikka Muurinen, 211 cm ja 19 vuotta, siirtyy tulevaksi kaudeksi Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:han. Muurisen sai riveihinsä legendaarisen John Caliparin valmentama kestomenestyjä Arkansas.
Helmi Tulonen pääsi juhlimaan Slovakian liigan pronssimitaleja. Lotta-Maj Lahtisen Araski pelasti sarjapaikkansa kauden päätösottelussa ja Lilli Onnela oli ilmiliekeissä Italiassa.