Justus Kilpinen palaa Pyrintöön

20.7.2018 18:05 Perinteikäs Tampereen Pyrintö saa riveihinsä mieluisan paluumuuttajan, kun molemmilla laitahyökkääjän paikoilla viihtyvä 193-senttinen ja 24-vuotias Justus Kilpinen palaa Tampereelle Korihaista. Kilpisen sopimus kattaa pelikauden 2018-19.

Justus Kilpinen tekee paluun Pyrintöön. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga.

Kilpinen tilastoi Korihaissa viime kaudella 5,6 pistettä, 2,4 levypalloa ja 1,2 syöttöä 19,0 minuutissa ottelua kohden. Kilpinen toimi Korihaissa myös joukkueen kapteenina.

- Hienoa saada toinen Kilpinen mukaan Pyrinnön paitaan. Justus tuo meille hyvän lisän laitahyökkääjän tontille – hän pystyy pelaamaan useampaa pelipaikkaa, Pyrinnön päävalmentaja Sami Toiviainen kiittelee.

- Pystymme muokkaamaan nyt olevilla kotimaisilla pelaajilla erilaisia koostumuksia, joten valinnanvaraa pitäisi olla riittävästi.

Justus Kilpisen lisäksi Pyrinnöllä on voimassa sopimukset tulevasta kaudesta Antero Lehdon, Petri Heinosen, Osku Heinosen, Joonas Cavénin, Lassi Kilpisen, Ville Haapojan sekä Kenneth Manigaultin kanssa.

Henkilöt

Asiat

 
13.2.2025 10:25 Korisliiga

Sarcevic 3000 runkosarjasyötön rajapyykkiin

Korihaiden Bojan Sarcevic rikkoi keskiviikkona Loimaalla Korisliigan runkosarjassa 3000 syötön rajan ottelussa Loimaa Bisonsia vastaan.

12.2.2025 21:10 Korisliiga

Vilpas tarrasi kiinni kotietuun – Kobrille jälleen tappio Tuomalan huikeasta suorituksesta huolimatta

Miesten Korisliigassa pelattiin viiden ottelun ilta, jossa pisteitä veivät Salon Vilpas, Korihait, Helsinki Seagulls, KTP-Basket ja BC Nokia.

12.2.2025 17:00 Koripalloliitto

OKM: Korisliigojen koronatuista ei takaisinperittävää

Opetus- ja kulttuuriministeriö on ilmoittanut, että se ei peri takaisin vuonna 2021 Korisliiga ja Naisten Korisliiga -seuroille suunnattuja koronatukia.

11.2.2025 13:39 Korisliiga

Jeremiah Wood Korisliigan tammikuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Valinta on Woodille jo kauden toinen.

11.2.2025 10:45 Korisliiga

Salon Vilpas jatkaa Savolaisen ja Rannikon kommennossa

Korisliigan Salon Vilpas on solminut jatkosopimukset Jussi Savolaisen ja Teemu Rannikon kanssa. Päävalmentajana jatkavan Savolaisen sopimus on kaksivuotinen ja aisapari Rannikon jatkopahvi sorvattiin vuoden mittaiseksi.

8.2.2025 22:06 Korisliiga

Kataja katkaisi vihdoin tappioputkensa – Korisliigassa pelattiin kolme ylemmän ja kaksi alemman jatkosarjan ottelua

Miesten Korisliigassa nähtiin viiden ottelun ilta, jossa voittajiksi selvisivät Kataja Basket, Helsinki Seagulls, Kauhajoki, KTP-Basket ja BC Nokia.

7.2.2025 18:33 Korisliiga

Kauhajoen ja Bisons Loimaan ylemmän jatkosarjan ottelu vapaasti katsottavissa Jimiltä

Korisliigan lauantaina pelattava huippuottelu Kauhajoen ja Bisons Loimaan välillä on vapaasti katsottavissa Jimiltä alkaen klo 19:00.

7.2.2025 09:00 Korisliiga

Oomi sähköistää Korisliigan katsomot! Oomi Korisliigan yhteistyökumppaniksi

Energiapalveluyhtiö Oomi ja Korisliiga ovat solmineet yhteistyösopimuksen, jonka keskiössä ovat joukkueiden fanit. Yhteistyöllä tarjotaan faneille ainutlaatuisia kokemuksia Korisliiga-paikkakunnilla.

6.2.2025 20:17 Korisliiga

Kobrat kävi millien päässä tappiokierteensä katkaisemisesta, mutta Honka kesti paineen

Alemman jatkosarjan ottelu Tapiolan Hongan ja Kobrien välillä päättyi kotijoukkueen 95–90-voittoon.

5.2.2025 20:20 Korisliiga

Seagulls taivutti Bisonsin Forssassa

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin yksi ottelu, jonka voiton vei Helsinki Seagulls.

Näytä lisää vastaavia