Karhu Basketin päävalmentaja Jussi Laakso: ”Tämä on meidän kaikkien mestaruus”

19.5.2018 13:01 Korisliigassa kruunattiin perjantai-iltana uusi mestari. Mitaleista aikaisempinakin vuosina taistellut, mutta tyhjin käsin jäänyt Karhu Basket venyi jatkoaikatrillerissä ohi Salon Vilppaan ja nousi mestariksi otteluvoitoin 4-2. Mitali, sekä samalla mestaruus on Karhu Basketin seurahistorian ensimmäinen.

Lämpimän Kauhajoen liikuntahallin perjantai-illassa koripallo-ottelun tauottua on aistittavissa riemun, ilon ja helpottuneisuuden tunnekirjo. Todelliseksi jännitysnäytelmäksi yltynyt ratkaiseva kuudes finaali ratkesi Karhu Basketille vasta jatkoajan jälkeen lukemin 99-96 (37-32, 84-84).

 

Nihkeän kauden alun jälkeen kauhajokisten ryhmä hitsautui pala palalta paremmin yhteen ja alkoi helmikuun tienoilla näyttämään Vilppaan ohella suurimmalta suosikilta Pantterin nostelijaksi. Tuo näkemys vahvistui pudotuspelien aikana, Karhu Basketin edettyä vastaansanomattomasti puolivälierien ja välierien läpi. Lopulta, kauden viimeisen summerin jälkeen, voittajana taistelutantereella seisoivat mesikämmenet.

 

- Ei ole oikein sanoja enää, päävalmentaja Jussi Laakso totesi hymyillen taistelun tauottua.

 

Kauhajokisten pelaajistosta, valmennusryhmästä ja koko taustaorganisaatiosta huokuu vahva yhteisöllisyyden tunne. Oranssisen yleisömeren räjähtäessä huutoon Gregory Manganon voittokoriksi jääneen kolmosen jälkeen tuntui, kuin koko Kauhajoki olisi ollut joukkueen takana.

 

- Ihan uskomaton fiilis. Mä olen niin ylpeä näistä mun pelaajista, jotka pelas tässä joukkueessa ja harjoitteli tän joukkueen kanssa. Olen ylpeä meidän faneista, tästä koko kaupungista. Tämä on meidän kaikkien mestaruus, Laakso hehkutti.

 

Tunteella pelissä elävä Laakso näytti ottelun jälkeen siltä, että myös valmennusjohto jätti kentälle kaiken, mitä annettavissa oli. Sellaisen puristuksen jälkeen ihan jokainen taktinen nyanssi ei kamppailusta välttämättä muistu mieleen, etenkään jatkoajalle venyneen näytöksen jälkeen.

 

- Vähän se rupes jännittämään, mutta onneks hoidettiin homma, Laakso hymähti.

 

En mä siitä pelistä hirveästi enää edes muista. Tärkeintä tässä hetkessä on, että olemme mestareita.

 
7.3.2026 20:44 Korisliiga

Vilpas porskuttaa edelleen paalupaikalla – Korihait taivutti Seagullsin jälleen yhteen tappioon

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.

6.3.2026 20:58 Korisliiga

KTP:lle roima voitto Hongasta – Pyrintö jatkaa alemman jatkosarjan huipulla

Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.

5.3.2026 20:41 Pääjuttu

Kouvot varmisti Korisliiga-paikkansa ensi kaudelle kahden pisteen voitolla

Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.

4.3.2026 20:23 Korisliiga

Kamppailu alalohkon kuninkuudesta kiihtyy – tänään Pyrintö taivutti Katajan

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.

4.3.2026 11:07 Korisliiga

Frank Champion on valittu Korisliigan helmikuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.

22.2.2026 19:05 Korisliiga

Alemmassa jatkosarjassa panokset kovenevat: Kataja otti tärkeän voiton playoff-tavoitteen kannalta, Kouvot puolestaan sarjassa pysymisen

Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.

21.2.2026 20:30 Korisliiga

Topias Palmi oli Pyrinnön korikuningas tärkeässä voitossa – KTP:n Raitasella ja Pöllällä huikea ilta Kauhajoella

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.

20.2.2026 20:25 Korisliiga

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa kaksi vierasvoittoa: Seagulls vei pisteet paikalliskamppailusta, Korihait kesytti sarjajohtajan Salossa

Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.

19.2.2026 19:58 Korisliiga

Kobrat näytti, ettei peli ole vielä pelattu – kilpailu putoajan paikan välttämisestä kiihtyy

Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.

19.2.2026 12:44 Korisliiga

Terveydenhoitoalan yrittäjien perheessä kasvanut Ike Nweke on kiertänyt Eurooppaa lapsuudesta asti – ”Kauhajoki on luultavasti pienin paikkakunta, jossa olen koskaan käynyt, mutta yleisö täällä on ainutlaatuinen”

Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.

Näytä lisää vastaavia