Luukas Vaara jatkaa Vilppaassa vuoden sopimuksella

25.4.2025 18:41 Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.

Kuva: Ville Vuorinen

Päättyneellä kaudella Luukas Vaaran tilastot Vilppaan paidassa näyttivät 14,8 minuuttia, 3,8 pistettä ja 3,2 levypalloa. Vapaaheitot upposivat 87,7, kakkoset 51,1 ja kolmoset 38,5 prosentin tarkkuudella. 

– Kaksi kautta nyt menty Vilppaan paita päällä ja hyvinhän täällä olen viihtynyt. Hyvä työympäristö, upeat fanit ja tukijoukot sekä Korisliigan paras ottelutapahtuma ovat sellaisia asioita, joita arvostan suunnattomasti Salossa ja Vilppaassa. Näitä asioita odotan tulevaltakin kaudelta, jolla on vähän vähemmän vaihtuvuutta pelaajistossa viime kesään verrattuna. Uskonkin pelin hioutuvan entisestään tuttujen jätkien kanssa, Vaara pohtii.

– Luke on ollut viimeisen kahden kauden ajan tärkeä palanen joukkuetta niin kentällä kuin sen ulkopuolella. Positiivisena persoonana ja kovana harjoittelijana Luukas tuo iloa pukukoppiin ja aktiivisuutta parketille. Unohtamatta sitä kaikkea, mitä hän tekee seuran eteen. Ensi kaudella Lukelle on tarjolla isompaa roolia kuin mitä nyt on nähty. Jotta se kantaa kunnolla hedelmää, kesän harjoittelu on suunniteltava hyvin. Hänen itsensä likoon laittamisesta ei tarvitse olla huolissaan, arvioi Vilppaan päävalmentaja Jussi Savolainen.

Vilppaan sopimukset kaudelle 2025–2026

  • Samu Adler
  • Mikko Koivisto
  • Daniel Rantapaju
  • Luukas Vaara
  • Tino Yli-Junnila

Henkilöt

Asiat

 
7.8.2025 15:51 Pääjuttu

Korisliiga-mestari Kahron Ross Seagullsiin

Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.

6.8.2025 07:55 Korisliiga

Tarkkakätinen Ansley Almonor täydentää Vilppaan tusinan

Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.

6.8.2025 07:29 Korisliiga

Seagullsin takakenttä vahvistuu Trey Niemellä

Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.

6.8.2025 06:20 Korisliiga

Kokenut Osku Heinonen liittyy lokkiparveen

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa. 

4.8.2025 14:00 Pääjuttu

Korisliigan sarjaohjelma selvillä – kausi käynnistyy 3. lokakuuta

Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.

30.7.2025 16:46 Korisliiga

Matias Rissanen jatkaa Hongassa

Matias Rissanen on pannut nimen paperiin Hongan kanssa koskien tulevaa kautta.

30.7.2025 15:51 Korisliiga

Viisinkertainen Korisliiga-mestari kapteeni Rougeau jatkaa Seagullsissa

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.

30.7.2025 15:11 Korisliiga

Shawn Hopkins palaa Islantiin

Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.

27.7.2025 08:57 Korisliiga

Kouvot kiinnitti Roger McFarlanen

Kouvojen ulkomaalaisvahvistukset tulevaan Korisliigakauteen ovat varmistuneet, kun viimeisenä nelikosta sopimuspaperiin luonnosteli nimensä 196-senttinen heittävä takamies Roger McFarlane.

25.7.2025 09:55 Korisliiga

Tuomas Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin

Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.

Näytä lisää vastaavia