Naisten Korisliigan marraskuun pelaaja on Hongan Sidney Cook

3.12.2018 10:30 Naisten Korisliigan kuukauden pelaajaksi on valittu Tapiolan Hongan Sidney Cook. 190-senttinen sisäpelaaja on pelannut koko alkukauden nousujohteisesti ja tehnyt tasaisen varmaa jälkeä kaikissa otteluissa.

Sidney Cook on aloittanut toisen ammattilaiskautensa vakuuttavsti Hongan paidassa. Kuva: Ville Vuorinen.

Kausi 2018-19 on Hongan Sidney Cookille toinen koripalloammattilaisena. Lähes 190-senttinen sisäpelaaja lähti ammattilaisuralleen Virginia Techin NCAA-joukkueesta ja pelasi menneellä kaudella Puolassa ja kevätkaudella Liettuassa BC Suduvan riveissä. 

Tällä hetkellä Hongalla on kasassa runkosarjassa kahdeksan pistettä, mikä oikeuttaa sarjataulukossa seitsemänteen sijaan. Hongan alkupelit lähtivät tahmeasti liikkeelle, mutta nyt joukkue on kasannut rivejään ja napannut jo kolme voittoa putkeen edelliskuun aikana. 

Cookin panos joukkueelle on ollut korvaamaton kaikissa peleissä, ja tällä hetkellä Cook on joukkueensa paras pisteissä (22,9), sekä levypalloissa, joiden keskiarvoksi on kertynyt 12,4. Marraskuussa Cook kirjautti myös naisten liigan korkeimman teholukeman, joka oli huima 30,7. Viime kuukauden aikana Cook tehtaili pisteitä keskiarvolla 24,7, levypalloja lukemalla 14,7, ja koriin johtaneita syöttöjä 1,7 per peli. 

Cook odottaa toistaiseksi vielä pysäyttäjäänsä, sillä naisen pitely on osoittautunut vaikeaksi kaikille vastustajille. Cookin ehdottomaan vahvuuteen kuuluu monipuolisuus kaikilla pelin osa-alueilla. 24-vuotias Cook on paitsi ulottuva levypallotaistelija, myös heittouhan kaaren takaa omaava sisäpelaaja, mikä on aiheuttanut harmaita hiuksia vastustajajoukkueille pitkin alkukautta. 

Pelaajatilastot

Henkilöt

 
8.4.2026 21:10 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja PeKa voiton päässä finaaleista

BC Nokia ja PeKa ottivat toiset kiinnitykset finaalipaikkoihin. Molemmilla joukkueilla on tulevana viikonloppuna ensimmäinen mahdollisuus edetä finaaleihin.

7.4.2026 13:45 Naisten Korisliiga

Lauren Heard naisten Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi on valittu Peli-Karhun Lauren Heard, jonka johdolla joukkue nappasi runkosarjan voiton.

5.4.2026 19:30 Naisten Korisliiga

Vierasvoitoille jatkoa – molemmat välieräsarjat tasatilanteessa

Naisten Korisliigan välierissä nähtiin jälleen vierasvoittoja, kun sekä HBA-Märsky että Peli-Karhut tasoittivat ottelusarjat.

2.4.2026 21:30 Naisten Korisliiga

ToPo ja BC Nokia onnistuivat ryöstöissä

Naisten Korisliigassa alkoivat välierät. Molemmat ottelusarjat käynnistyivät vierasvoitoilla, kun ToPo ja BC Nokia ottivat ensimmäiset kiinnitykset finaalipaikkoihin.

2.4.2026 09:50 Naisten Korisliiga

Viime vuosien menestysjoukkueet PeKa ja ToPo vastakkain – HBA ja BC Nokia ratkaisevat toisen finaalipaikan kohtalon

Naisten Korisliigan välierät alkavat tänään Kotkassa ja Helsingissä. Finaalipaikkaan vaaditaan kolme voittoa.

30.3.2026 20:46 Naisten Korisliiga

ToPo vei paikan välierissä

Naisten Korisliigan puolivälierät saatiin päätökseen maanantaina, kun ToPo kaatoi vieraskentällä Pyrinnön 61–52 ja vei ottelusarjan voitoin 3–2.

28.3.2026 22:17 Naisten Korisliiga

ToPo vei trillerin ja siirsi ratkaisun viidenteen peliin

Naisten Korisliigan viimeisessä puolivälieräsarjassa nähdään ratkaiseva viides ottelu, kun ToPo kaatoi kotonaan Pyrinnön jatkoajan jälkeen lukemin 78–70.

27.3.2026 20:45 Naisten Korisliiga

BC Nokia palaa mitalipeleihin pitkän tauon jälkeen

Naisten Korisliigan kolmas välieräjoukkue on selvillä, kun BC Nokia kaatoi kotonaan Vimpelin Vedon 71–69 ja eteni jatkoon otteluvoitoin 3–1.

24.3.2026 19:50 Naisten Korisliiga

HBA otti välieräpaikan – kaksi jatkoon menijää vielä selvittämättä

Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kolmessa otteluparissa. HBA nappasi toisena joukkueena välieräpaikan. Pyrintö siirtyi ToPoa vastaan johtoon ja ViVe otti avausvoittonsa.

23.3.2026 20:30 Naisten Korisliiga

Honka paransi, mutta Peli-Karhut eteni välieriin

Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa kaatoi Hongan kolmannen kerran. Kotkassa pelattu ottelu päättyi 79–67.

Näytä lisää vastaavia