Nenosen epäurheilijamainen virhe ei johda kurinpidolliseen käsittelyyn

19.12.2023 16:49 Kurinpitopäällikkö on tutkinut Karhu Basketin ilmoituksen 16.12. pelatun Kauhajoen ja Salon Vilppaan välisen ottelun tilanteesta, jossa Vilppaan Juho Nenonen osui Kauhajoen Nathaniel Pollardia. Tapaus ei johda kurinpidolliseen menettelyyn.

Nenoselle tuomittiin epäurheilijamainen virhe Kauhajoen ja Salon Vilppaan 16.12. pelatussa Korisliiga-ottelussa. Tuomio pysyi samana erotuomareiden suorittaman videotarkistuksen jälkeenkin.

Tilanteessa puolustajan kyynärvarsi ei tuomariston näkemyksen mukaan noussut pään alueelle, ja kontaktin aiheuttamaan valitettavaan seuraukseen (loukkaantuminen) vaikuttaa osaltaan myös hyökkääjän oma vauhti kohti puolustajaa.

Kurinpitopäällikkö katsoo, että ottelun erotuomarit (alatuomari ja sentterituomari) ovat hyvin sijoittuneena ja näkevät tilanteen. Erotuomarit tuomitsevat tilanteesta välittömästi Nenoselle epäurheilijamaisen virheen. Erotuomareiden näkemyksen mukaan tilanne ei täyttänyt pelistä erottavan virheen kriteerejä, sillä kontakti ei ollut suora lyönti tai kohdistunut päähän.

Videotarkistuksen jälkeen alkuperäinen tuomio pysyi voimassa. Tilanteessa erotuomarit ovat siis päätyneet harkintavaltansa puitteissa siihen, että kysymyksessä on epäurheilijamainen virhe, eikä sääntökohdan 38.1.1 mukainen pelistä erottava virhe.

Videotallenteelta ei ole tehtävissä johtopäätöstä, että tilanteesta olisi riidattomasti tullut tuomita sääntökohdan 38.1.1 mukainen pelistä erottava virhe. Asiassa ei ole ilmennyt seikkoja, jotka osoittaisivat, että kysymyksessä olisi kurinpitosääntöjen tarkoittama fyysisen koskemattomuuden tahallinen loukkaaminen.

Asiassa on lopuksi arvioitava Nenosen aiheuttamaa kontaktia edellä mainitun kurinpitosääntöjen 4 §:n 1 momentin 6. kohdan perusteella. Ottaen huomioon erotuomareiden lausunnoista ja videotallenteelta Nenosen aiheuttamasta kontaktista ilmenevä, kysymyksessä ei ole sellainen teko, jossa olisi syytä epäillä sääntökohdan tarkoittamaa huolimattomuutta, jolla aiheutettaisiin vakava vamma tai vaara vakavasta vammasta.

Karhu Basketin yksilöidyn ilmoituksen johdosta ei aloiteta kurinpitomenettelyä, koska siihen ei ole edellä kuvatuilla perusteilla erittäin painavia syitä.

Asiat

 
30.7.2025 16:46 Korisliiga

Matias Rissanen jatkaa Hongassa

Matias Rissanen on pannut nimen paperiin Hongan kanssa koskien tulevaa kautta.

30.7.2025 15:51 Korisliiga

Viisinkertainen Korisliiga-mestari kapteeni Rougeau jatkaa Seagullsissa

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.

30.7.2025 15:11 Korisliiga

Shawn Hopkins palaa Islantiin

Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.

27.7.2025 08:57 Korisliiga

Kouvot kiinnitti Roger McFarlanen

Kouvojen ulkomaalaisvahvistukset tulevaan Korisliigakauteen ovat varmistuneet, kun viimeisenä nelikosta sopimuspaperiin luonnosteli nimensä 196-senttinen heittävä takamies Roger McFarlane.

25.7.2025 09:55 Korisliiga

Tuomas Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin

Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.

25.7.2025 09:16 Korisliiga

Colin Holloway vahvistaa Kouvoja

Kouvojen paletti tulevalle Korisliiga-kaudelle täydentyy hyvää vauhtia. Seura on solminut ensi kauden mittaisen pelaajasopimuksen 198-senttisen ison laiturin Collin Hollowayn kanssa. Holloway on pelannut kolmessa yliopistossa ja valmistui kuluvan vuoden keväänä Samfordin yliopistosta.

25.7.2025 09:09 Korisliiga

Bobby Planutis tuo heittovoimaa Korihaihin

Uudenkaupungin Korihaiden neljäs ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle on 28-vuotias laituri Bobby Planutis. 203-senttinen Planutis on tuttu Korisliigasta kaudelta 2023–24, jolloin yhdysvaltalaispelaaja pelasi Lahti Basketballin riveissä.

22.7.2025 17:20 Susijengi

Teemu Suokas Espanjan kakkosliigan Cartagenaan

Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.

22.7.2025 10:37 Korisliiga

Seagulls kiinnitti Waxlaxin ja Chukwuman

Hallitseva Korisliiga-mestari Helsinki Seagulls on solminut sopimukset joukkuetta myös viime kaudella edustaneiden Ricky Waxlaxin ja Chrysostom Chukwuman kanssa. Vahvan alkukauden jälkeen Saksaan loppukaudeksi siirtynyt 29-vuotias Chukwuma ja jo seitsemättä kauttaan Seagullsia urallaan edustava 25-vuotias Waxlax tuovat uudistuvaan joukkueeseen arvokasta jatkuvuutta.

21.7.2025 18:01 Pääjuttu

Timo Saukkola Seagullsin uudeksi päävalmentajaksi, Kimmo Kujansivu jatkaa apuvalmentajana

Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.

Näytä lisää vastaavia