Thomas Gipson III palaa Kouvoihin

10.9.2017 Kouvot on solminut vuoden mittaisen pelaajasopimuksen tutun järkäleen kanssa kun seuran vuoden 2016 mestaruusjoukkueen väkivahva 24-vuotias sentteri Thomas Gipson III tekee vuoden tauon jälkeen paluun kouvopaitaan.

Thomas Gipson ylsi Kouvojen kanssa Suomen mestaruuteen viimeisellä Suomen kaudellaan 2015–2016. Kuva: Kai Kilappa

Edellisellä Suomen visiitillään 201-senttinen Gipson tehtaili 52 pelaamassaan ottelussa keskimäärin 13.2 pistettä ja 8.1 levypalloa ottelua kohden mainiolla 15.4 teholukemalla. Gipsonin tulon myötä Kouvojen ulkomaalaiskvartetti Korisliigakaudelle 2017–2018 on valmis seuran kiinnitettyä aiemmin kesän aikana riveihinsä takamiehet Wayne Bernardin (190cm/35v) ja James Sinclairin (190cm/24v) sekä ison laitahyökkääjän Jamie Skeenin (203cm/29v).

Thomas Gipson pelasi täydet neljä vuotta Kansas Staten yliopistojoukkueessa (131 ottelua; 9.4/5.3) ja saapui rookie-pelaajana Kouvolaan syksyllä 2015. Yhdeksän kuukautta myöhemmin ensimmäisen ammattilaiskautensa pelannut Gipson nosteli legendaarista pantteri-patsasta Kouvolan Lumon Areenalla 3733-päisen ennätysyleisön edessä. Mestaruustomun hälvettyä Kouvolan jalkakäytäviltä Gipson suuntasi tiensä Meksikoon jossa hän ehti pelata vielä pääsarjajoukkue Trigueros de Obregonin (CIBACOPA) riveissä 14 ottelua tehoin 12.6 pistettä ja 10 levypalloa.

Seuraavaksi kaudeksi Thomas Gipson siirtyi Ranskan pääsarjajoukkue Chalon-Sur-Saone (LNB Pro A) paitaan jonka kokoonpanossa vyölle kertyi kahdeksan runkosarjaottelua (2.9/3.4) ja neljä EuroCup-ottelua (3.5/5.8). Loppukaudeksi Gipson siirtyi sarjaporrasta alemmas Boulazac Basket Dordognen (LNB Pro B) joukkueeseen. Gipson pelasi Boulazacissa yhteensä 22 ottelua (6.0/4.3) kruunaten kauden jälleen mestaruuteen. Thomas Gipson palaa näin Kouvolaan kahden mestaruuden miehenä.

Lauantaina Suomeen saapunut Thomas Gipson palaa mielellään tuttuun kaupunkiin.
– Odotukseni tulevalle kaudelle ovat periaatteessa samat kuin viimeksi ollessani täällä. Haluan olla johdattamassa joukkuettamme jälleen yhteen mestaruuteen. Tuntuu todella hienolta palata kaupunkiin jonka tunnen hyvin jo entuudestaan, Gipson kertoo Kouvojen tiedotteessa.
– Henkilökohtaisesti haluan tulevalla kaudella tilastoida keskiarvokseni tupla tuplan. En ole täällä tehdäkseni pelkästään itsestäni paremman pelaajan vaan yritän auttaa myös joukkuekavereitani kehittymään kaikin keinoin.

Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen näkee, että Gipson tuo joukkueeseen ennen kaikkea fyysisyyttä.

– Seuran kannalta on hienoa, että Thomas Gipson palaa Kouvoihin. Hän oli iso palanen mestaruuskaudellamme ja toi tarvittavaa fyysisyyttä joukkueeseemme. Kauden jälkeen jäi olo, että olisimme voineet tehdä valmennuksellisesti asioita paremmin hänen kohdallaan ja nyt meillä on mahdollisuus korjata aikaisemmat virheet.
– Tiedän että hän pystyy pelaamaan jopa paremmin kuin edellisellä visiitillään. Kolmikko Gipson - (Ville) Kaunisto - (Jamie) Skeen muodostaa sarjan kookkaimman etukentän. Joukkueestamme koostui normaalia isokokoisempi ja siinä on valmennusjohdollemme hyvä haaste adaptoitua pelitavassamme.

Asiat

 
30.6.2025 22:51 Korisliiga

Helsinki Seagullsille uudet omistajat - jatkaa Korisliigassa

Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.

30.6.2025 09:35 Korisliiga

Miikka Marttinen siirtyy Lapualle

Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.

30.6.2025 09:19 Korisliiga

Kouvot ja Tuukka Härsilä kaksivuotiseen sopimukseen

196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.

26.6.2025 13:15 Korisliiga

Tai Bibbs Kouvojen ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.

24.6.2025 09:50 Korisliiga

Toisen polven Stefanovic Kobrat-paitaan

Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.

23.6.2025 15:12 Korisliiga

Jared Billups Tampereen Pyrintöön

Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaisen Jared Billupsin ( 193 cm/5,2 p/5,8lp/1,6r) kanssa. Jared pelaa takamiehen ja laiturin paikoilla. Jared Billups pelasi viimeiset kaksi kautta (2023 – 25) George Masonin yliopistossa Atlantic 10 konferenssissa.

23.6.2025 15:09 Korisliiga

Vilppaasta tuttu Jermaine Marshall Kataja Basketin riveihin

Joensuulaisen Kataja Basketin joukkue uudelle Korisliiga-kaudelle rakentuu pala palalta. Ensimmäiseksi ulkomaalaispelaajaksi on rekrytoitu viime kaudella Salon Vilppaan riveissä ammattilaisuransa aloittanut 198-senttinen yhdysvaltalaislaituri Jermaine Marshall. Sopimus on yksivuotinen.

23.6.2025 11:01 Korisliiga

Ruotsalainen Sheriff Drammeh Korihaiden takakentälle

Tulevaan Korisliiga-kauteen valmistautuva Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen ruotsalaisen Sheriff Drammehin kanssa. 29-vuotias takamies liittyy haiparveen pelattuaan viime kauden Itävallan pääsarjassa.

23.6.2025 09:51 Korisliiga

Jesper Granlund KTP-Basketin riveihin

Jesper Granlund, 25, vaihtaa Kouvojen peliasun KTP-Basketin vihreävalkoisiin tamineisiin, kun helsinkiläisen Sykin kasvatti on solminut kotkalaisseuran kanssa yksivuotisen sopimuksen.

19.6.2025 12:00 Erotuomarit

Palkittu Ville Selkee lopettaa erotuomariuransa – ”Rakkaus koripalloa kohtaan ei katoa koskaan”

Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.

Näytä lisää vastaavia