Vilppaan hurja syyslento jatkuu, nyt jyrän alle jäi hallitseva mestari Karhu Basket

16.10.2019 21:22 Salon Vilpas jatkaa Korisliigan ainoana tappiottomana joukkueena. Helsingissä Seagulls kaatoi loppukirinsä turvin KTP-Basketin. Pyrinnön ja Lahti Basketballin ottelu ratkesi jatkoajan jälkeen Pyrinnön voittoon.

Vilppaan Jamuni McNeace keräsi suitsutusta omalta joukkueelta, kun Vilpas kaatoi Karhu Basketin. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga

Kauhajokiset karkasivat Vilpasta vastaan avauskympillä jo 11 pisteen karkumatkalle, mutta kotijoukkue kasasi rivinsä toisella kymmenminuuttisella. Vilpas vei toisen ja kolmannen neljänneksen peräti 48-23 ja lopulta koko ottelun selvästi 82-68.

Vilppaan paras pistemies oli aloitusviisikkoon murtautunut Henri Kantonen (19/7/3). DJ Laster (13/5), Jamuni McNeace (13/12/4t) ja Tim Coleman (11/5) nakuttivat kaksinumeroiset pisteet. Karhu Basketin Okko Järvi heitti 18 ja Cameron Jones 16 pistettä.

Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

- Hyvä peli meiltä. Jos vastustaja tekee 68 pistettä meitä vastaan, niin meidän hyökkäyskaliiberilla ei pitäisi kovin montaa matsia hävitä tässä sarjassa. Moni pelasi tänään kauden parhaan pelinsä ja suojeli omaa koria hienosti, Vilppaan Henri Kantonen avasi.

- Saimme McNeacen ensimmäistä kertaa sellaiseen rooliin, mitä häneltä on odotettu. Hän oli paintissa maalivahtina suojelemassa meidän koria isolla ulottuvuudella. Nyt hänen ajoitukset olivat kunnossa ja hän oli oikeassa paikassa. Meidän ulkopelaajat pystyvät puolustuksessa laittamaan enemmän painetta, kun he tietävät, että tuollainen tuki ja turva on takana, Vilppaan päävalmentaja suitsutti Jamuni McNeacea.

Vilpas jatkaa sarjan kärjessä viidellä voitolla. Kauhajokiset ovat saalistaneet viidestä ottelusta kaksi voittoa.

Ottelutilastot >

 

Helsinki Seagulls jatkoi KTP-Basketin ahdinkoa

Seagulls tuskaili tänään korin läheisyydessä upottaen kahden pisteen heittonsa sisään 43 prosenttisesti. Sen sijaan kolmen pisteen kaaren takaa joukkue osui yhtä prosenttiyksikkö tarkemmin. 

KTP oli parhaimmillaan ottelussa jo 15 pisteen karkumatkalla avauspuoliajan loppuhetkillä, mutta kotijoukkue onnistui hiljalleen hinaamaan itsensä voittotaisteltuun ja lopulta ottelun voittoon lukemin 76-75. Tuukka Kotti (13/6) nosti voittokorin reilut seitsemän sekuntia ennen päätössummeria.

Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

- Kotka teki vaikeaksi meidän pelaamisen. Ruvettiin juoksemaan toisella puoliajalla ja se oli ratkaisu tänään, Seagullsin Antti Kanervo kommentoi.

- Me ei pelattu ensimmäisellä puoliajalla, niin kuin oltiin suunniteltu. Nostettiin tempoa toiselle jaksolle, ja saatiin laadukkaampia heittopaikkoja. Kotka teki pelistä vaikean ja loppu olikin kolikonheittoa, päävalmentaja Jussi Laakso jatkoi. 

Seagullsin paras pistemies oli Antti Kanervo, joka viimeisteli 14 pistettä. Richard Williams heitti 11 pistettä ja jakoi yhdeksän koriin johtanutta syöttöä. KTP:n JayVaughn Pinkston heitti 19 pistettä ja Byron Wesley (17/11/7) flirttaili tripla-tuplan kanssa.

Seagulls jatkaa sarjassa toisena, kun sillä viidestä ottelusta neljä voittoa. KTP:n saldo on yksi voitto ja neljä tappiota.

Ottelutilastot >

 

Lahti Basketball kiusasi Pyrintöä Tampereella koko rahan edestä

Sarjanousija Lahti Basketball karkasi Pyrinnöltä jo 17 pisteen johtoon toisen puoliajan alkupuolella. Kotijoukkue onnistui kaventamaan johdon viiteen pisteeseen ennen päätöskymppiä. 

BJ Raymondin (28/7/5) onnistunut kolmen pisteen heitto tasoitti ottelun summerin soidessa. Ilman Vesa Mäkäläistä, Arttu Saarijärveä ja Otto Aaltoa pelanneet vieraat olivat virhevaikeuksissa ottelun lopussa ja Pyrintö vei jatkoajan selvästi ja koko ottelun lopulta 115-104.

Pyrinnön parhaimmistoa oli Raymondin lisäksi 23 pistettä viimeistellyt Raymond Nixon sekä oman Korisliigan piste-ennätyksensä naulannut Justus Kilpinen (21/9). Lahtelaisten Devante Wallace heitti 36 pistettä ja Jerry Evans Jr. (24/11) taituroi tupla-tuplan.

- Tyytyväinen voittoon, mutta aikamoista ylä- ja alamäkeä oli tänään. Tasoituksemme tuli vikalla sekunnilla ja sitten jatkoajalla Lahdelta alkoi pelaajat loppumaan. Olen tyytyväinen, että tietyt pelaajat nostivat hyökkäyspäässä tasoaan. Tästä on hyvä jatkaa, Pyrinnön päävalmentaja Sami Toiviainen kommentoi Elisa Viihteellä.

- Tänään meni aika paljon vapaita heittoja ohi, mutta tärkeä voitto meille. Kolmannen neljänneksen heikon alun jälkeen joku sytytti meiltä valot ja löydettiin tarvittava taisteluilme peliin. Oltiin onnekkaita, että päästiin jatkoajalla, Pyrinnön Antero Lehto näki.

Pyrintö on voittanut viidestä ensimmäisestä ottelustaan kolme, Lahden vastaava saldo on yksi.

Ottelutilastot > 

 
10.3.2026 20:27 Korisliiga

Pyrintö varmisti playoff-paikkansa, Kataja joutuu voitostaan huolimatta vielä jännittämään – Vilppaan sarjavoitto sinetöity

Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.

10.3.2026 10:00 Korisliiga

Remu Raitasen päässä pyörivät iltaisin sekä koripallotilastot että pörssikurssit – KTP:n laituri tavoittelee Korisliiga-menestystä edellistä kertaa kouliintuneempana

KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.

7.3.2026 20:44 Korisliiga

Vilpas porskuttaa edelleen paalupaikalla – Korihait taivutti Seagullsin jälleen yhteen tappioon

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.

6.3.2026 20:58 Korisliiga

KTP:lle roima voitto Hongasta – Pyrintö jatkaa alemman jatkosarjan huipulla

Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.

5.3.2026 20:41 Pääjuttu

Kouvot varmisti Korisliiga-paikkansa ensi kaudelle kahden pisteen voitolla

Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.

4.3.2026 20:23 Korisliiga

Kamppailu alalohkon kuninkuudesta kiihtyy – tänään Pyrintö taivutti Katajan

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.

4.3.2026 11:07 Korisliiga

Frank Champion on valittu Korisliigan helmikuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.

22.2.2026 19:05 Korisliiga

Alemmassa jatkosarjassa panokset kovenevat: Kataja otti tärkeän voiton playoff-tavoitteen kannalta, Kouvot puolestaan sarjassa pysymisen

Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.

21.2.2026 20:30 Korisliiga

Topias Palmi oli Pyrinnön korikuningas tärkeässä voitossa – KTP:n Raitasella ja Pöllällä huikea ilta Kauhajoella

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.

20.2.2026 20:25 Korisliiga

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa kaksi vierasvoittoa: Seagulls vei pisteet paikalliskamppailusta, Korihait kesytti sarjajohtajan Salossa

Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.

Näytä lisää vastaavia