22.11.2025 19:15 Päivän ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Vimpelin Veto otti kotikentällään voiton ToPo:sta. Ottelu päättyi Vedon hyväksi 79-61.

Silja Viita onnistui ToPo:a vastaan. Kuva: Pasi Ahola / Naisten Korisliiga
Tasaisen alun jälkeen toinen jakso oli emäntien näytöstä. Veto loisti etenkin puolustuspäässä ja vei jakson 15-6. Kotijoukkueen johto oli puoliajalla yhdeksän pistettä.
Tasaisella kolmannella jaksolla vierasjoukkue pystyi parhaimmillaan neljän pisteen päähän. ViVe kuitenkin hallitsi viimeistä kymppiä ja nappasi tililleen voiton. Se palasi voittokantaan kahden tappiollisen pelin jälkeen.
- Vauhdikas paluu tauolta. Onneksi ToPo:lla ei uponnut tänään heitot. Emme pelanneet parasta peliä ja meille tuli paljon menetyksiä. Saimme pakotettua ToPo:n tänään kaukoheittoihin ja puolustus oli hyvää, Silja Viita totesi voiton jälkeen.
Sahara Jones 28/7 oli ottelun pistekuningatar. Viita pussitti 14 pistettä ja keräsi yhdeksän levypalloa. Sarah Gates teki helsinkiläisille 17 pistettä.
Naisten Korisliigan puolivälierät saatiin päätökseen maanantaina, kun ToPo kaatoi vieraskentällä Pyrinnön 61–52 ja vei ottelusarjan voitoin 3–2.
Naisten Korisliigan viimeisessä puolivälieräsarjassa nähdään ratkaiseva viides ottelu, kun ToPo kaatoi kotonaan Pyrinnön jatkoajan jälkeen lukemin 78–70.
Naisten Korisliigan kolmas välieräjoukkue on selvillä, kun BC Nokia kaatoi kotonaan Vimpelin Vedon 71–69 ja eteni jatkoon otteluvoitoin 3–1.
Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kolmessa otteluparissa. HBA nappasi toisena joukkueena välieräpaikan. Pyrintö siirtyi ToPoa vastaan johtoon ja ViVe otti avausvoittonsa.
Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa kaatoi Hongan kolmannen kerran. Kotkassa pelattu ottelu päättyi 79–67.
Naisten Korisliigassa kolme puolivälieräsarjaa jatkui lauantaina. Voittoihin ylsivät toiset voittonsa ottaneet BC Nokia ja PeKa sekä sarjan tasoittanut Pyrintö.
HBA:n ja EBT:n välinen sarja jatkui Helsingissä. Märsky siirtyi ottelusarjassa 2–0-johtoon, kun EBT kaatui 76–68.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät, ja ottelusarjat avasivat voitoilla BC Nokia, HBA, PeKa sekä Pyrintö.
Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat tänään. Espoo Basket Team ja Vimpelin Veto aloittavat sarjat kotonaan. Välieriin etenemiseen vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona. Peli-Karhut ja Pyrintö aloittavat urakkansa kotikentällään. Välieräpaikkaan vaaditaan kolme voittoa.