5.1.2008 Baltic Sea Cupin viimeinen päivä tarjosi suomalaisittain juhlaa, sillä 16-vuotiaat tytöt ja pojat kukistivat viimeisissä kamppailuissaan Ruotsin. Tyttöjen voittolukemat kirjattiin 60-53. Päivän tehokkain Susi-paita oli Taru Madekivi 17 pisteellään.
16-vuotiaat tytöt aloittivat viimeisen ottelunsa Ruotsia vastaan tehokkaasti. Ensimmäisen kymmenminuuttisen jälkeen Suomi oli iskenyt taululle 20 pistettä Ruotsin 14 vastaan. Toisella jaksolla tahti hieman hiipui, mutta Susi-paidat kuittasivat senkin paremmin ja tauolle lähdettiin Suomen johtaessa 34-24.
Taru Madekivi löysi sihtinsä kaaren takaan tykittäen neljä kolmosta viidestä yrityksestä sisään. Emmi Järn oli ruotsalaisille myös paha pideltävä ja sen lisäksi Susi-paidat taistelivat ilmatilan hallinnan itselleen. Evita Iiskolan ja Laura Saarisen johdolla Suomi voitti levypallot selvästi 26-17.
Isosiskonsa maajoukkueen otteluita Suomen lipun kanssa paikan päälle katsomaan matkustanut Jalmari Holopainen piti myös näkemästään.
- Ihan hyvältä näyttää, kommentoi Jalmari ensimmäistä puoliaikaa.
Jalmari, pelaajat ja 16-vuotiaiden valmennustiimi eivät voineet tuudittautua vielä voittotunnelmiin, sillä ruotsalaiset saivat kolmannella jaksolla kavennettua Suomen johdon viiteen pisteeseen (44-39).
Neljännen jakson ratkaisuksi muodostui lopulta Suomen tiivistynyt puolustuspelaaminen. Ruotsalaisten korille ajot saatiin viimein kuriin ja muutamalla kovalla suomalaiskorilla voitto varmistui lukemin 60-53.
Varsinkin Laura Juhola nosteli kaksi tärkeää koria ja Emma Nikulan upea kääntöhyppyheitto varmisti lopulta seitsemän pisteen voiton.
- Kyllä näki, että tyttöjen jalkoja painoi. Saimme lopulta ajot pois ja pakotimme vastustajan heittämään kaukaa vaikeista paikoista. Tämä oli hyvä ottelu siinä mielessä, että vastassa oli joukkue, joka sekä ajoi korille, että otti heittoja. Jouduimme keskittymään molempiin. Kun vastustaja tekee 53 pistettä, niin silloin pelaat puolustavaa koripalloa, kommentoi Harri Jokela joukkueen suoritusta.
Baltic Sea Cup oli koko 16-vuotiaiden tyttöjen valmennustiimille ja pelaajille arvokas tapahtuma.
- Turnaus antoi valtavasti meille. Näimme pelaajien taitotasoa, paineensietokykyä ja taktisten neuvojen omaksumista kansainvälisessä ympäristössä. Nämä ovat kullanarvoisia tapahtumia, joita soisi olevan vielä enemmän, totesi Jokela.
16-vuotiaiden apuvalmentaja Jussi Laaksolle joukkue ja valmennusryhmä oli uusi ja Baltic Sea Cup auttoi paljon koko valmennustiimiä roolien ja vastuiden jakamisessa. Jatkossa työskentely on entistä helpompaa.
- Meillä on potentiaalisia pelaajia tässä ryhmässä. Paljon on vielä tekemistä, mutta meillä on isoja monipuolisia ja urheilullisia pelaajia, kuvaili Jussi Räikkä puolestaan 16-vuotiaiden tyttöjen ryhmää.
Baltic Sea Cupin lopullisia sijoituksia ja tilastoja voi lukea turnauksen nettisivuilta osoitteesta http://bsbc.basket.ee/.
|
Nimi |
pisteet/levypallot |
|
Laura Juhola |
7/4 |
|
Anette Juvonen |
6/3 |
|
Hanna Auvinen |
Kuumeessa |
|
Kati Kärkkäinen |
2/1 |
|
Taru Madekivi |
17/3 |
|
Emma Nikula |
2/6 |
|
Annika Holopainen |
0/0 |
|
Evita Iiskola |
4/11 |
|
Ellen Nurmi |
7/3/4 syöttöä |
|
Laura Saarinen |
7/9 |
|
Tessa Jaakkola |
0/0 |
|
Emmi Järn |
8/4 |
Tammikuun Nuorisovalmennusseminaarin ilmoittautuminen on auki. Kolmas esiintyjä on Sami Toiviainen, jonka esityksen otsikkona on "Ei ohi minusta - 1vs1-puolustuksen salat".
NBA:ssa Utah Jazzin ilta meni ylitöiksi, kun utahilaiset kaatoivat Chicago Bullsin kahden jatkoajan jälkeen 150-147. Lauri Markkanen oli ilmiömäisessä vireessä 47 pisteellä.
Susiladies kaatoi EM-karsintaikkunan toisessa ottelussaan Ruotsin jännittävien vaiheiden jälkeen 86-77 (45-36). Vantaan Energia Areenalle oli saapunut 1 479 katsojaa, joka on korkein yleisömäärä naisten maaottelussa 19 vuoteen.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Susiladies kohtaa EM-karsintojen toisessa ottelussaan Ruotsin Vantaan Energia Areenalla sunnuntaina klo 17:00. Kesällä EM-kisoissa 10. sijalle sijoittuneen Ruotsin pelaamista avaa Susiladiesin valmentaja Jussi Laakso.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
NBA:ssa Utah Jazz hävisi kotikentällään Atlanta Hawksille 122-132. Lauri Markkanen oli erinomaisessa heittovireessä säkittäen 40 pistettä ja noukkien 7 levypalloa.
Kaksi edellistä Euroopan mestaruutta voittanut Belgia veti selkeästi pidemmän korren Susiladiesista EM-karsintojen ensimmäisessä ottelussa Leuvenissa. Belgian pallonliike poiki peräti 37 syöttöä, minkä myötä kotijoukkue marssi 96-72* voittoon.
Susiladiesin 12 pelaajan kokoonpano Belgiaa vastaan on valittu. Debyyttinsä naisten maajoukkueessa tekevät nelikko Erika Mace, Nicole Ogun, Jessi Nenonen ja Anna Gardziella tänään klo 21:45 Suomen aikaa. Ottelu on katsottavissa Yleltä.
Kaksi peräkkäistä Euroopan mestaruutta voittanut Belgia on Susiladiesin EM-karsintaurakan ensimmäinen vastustaja torstaina. Belgian pelaaminen perustuu pitkälti kokeneeseen viisikkoon, jonka johtotähtenä on Emma Meesseman.