18.4.2012 A- ja B-nuorten SM-finaalien viimeiset finaalipaikat ratkesivat keskiviikkona pelatuissa kolmansissa välieräotteluissa. Finaaliin etenivät Honka Akatemia (A-pojat), Namika Lahti (B-pojat) sekä WB/Capitals I (A-tytöt).

Anton Odabasin Honka nähdään taas A-poikien SM-finaaleissa. Kuva: Francois Perthuis.
A-poikien SM-sarjan kolmannessa välieräottelussa Honka Akatemia karkasi jo varhain Tampereen Pyrinnöltä ja käytti toisella puoliajalla etumatkansa tehokkaasti hyväkseen matkalla 89–81 (50–33)-voittoon.
Hongalta Anton Odabasi (22/10), Visa Tarjanne (15/5) ja Teemu Sulonen (15/2) olivat takuunimet finaalipaikan varmistamisessa, Pyrintö jäi Kristian Rasinahon (26/6/3 riistoa) onnistumisten varaan.
A-poikien SM-finaaleissa kohtaavat Helsingin NMKY ja Honka Akatemia.
Namika Lahden piinkova puolustustyöskentely oli toisessa perättäisessä ottelussa liikaa Tapiolan Hongalle. Lahti vei ratkaisevan kolmannen välieräottelun päätösjakson 22-9 ja jatkoi finaaliin pistein 66–49 (30–28).
Lahden parhaat voitto-ottelussa olivat Juho-Matti Henttonen (16/3), Aapeli Alanen (14/7) ja Ville Karvonen (14/3). Hongasta erottautuivat Thomas van Santen (12/6) ja Leo Machana (11/12).
Namika Lahti kohtaa B-poikien SM-finaaleissa ToPon.
Vimpelin Veto ei pystynyt toiseen yllätysvoittoon Helsingissä, vaan WB/Capitals I pyyhkäisi ViVen tieltään kolmannessa A-tyttöjen välieräottelussa murskaavasti 76–39 (48–19).
WB/Capitalsin parhaina loistivat Janniina Koivunen (21/7), Noora Lakaniemi (15/2) ja Milla Kopra (5/13/2 syöttöä/2 blokkia). ViVen tehokkain oli Riikka Kujala (13/9).
WB/Capitals I tapaa A-tyttöjen SM-finaaleissa Honka Akatemian.
WNBA:ssa Awak Kuier nähtiin ensimmäistä kertaa aloitusviisikossa tällä kaudella, kun Dallas Wings voitti hallitsevan mestarin Las Vegas Acesin 66-96 (37-56). Kuier pelasi 27 minuuttia ja tilastoi 7 pistettä, neljä levypalloa, kaksi riistoa ja kaksi torjuntaa.
Koripallotähden nimeä kantava harjoituskeskus suunnattaisiin erityisesti lasten ja nuorten harrastamiseen.
Andre Gustavsonin kausi Belgiassa päättyi pettymykseen, kun Oostende joutui taipumaan Belgian liigan finaaleissa otteluvoitoin 2-3.
Koripalloliiton liittohallitus on hyväksynyt ensimmäiset linjaukset lasten urheilun kehitystyön osalta, jotka pohjautuvat Olympiakomitean linjanvetoihin. Eri ikäluokkien sääntöihin on tehty muutoksia, jotka löydät kootusti uutisen lopusta.
Slovakian Košicessa pelatut EM-karsinnat olivat ensimmäiset Suomen 3x3-maajoukkueille. Suomen naiset sijoittuivat historian ensimmäisissä maajoukkuekarsinnoissa kuudenneksi. Miesten joukkue oli puolestaan kahdeksas.
Kesän 2026 3x3 SM-kiertue on täydessä vauhdissa, ja seuraavat tapahtumat tarjoavat niin pelaajille kuin katsojille ainutlaatuisen mahdollisuuden kokea urbaanin koripallon sykkeen keskellä kaupunkien kesätunnelmaa. Kiertue jatkuu Helsingin Narinkkatorilla ja Kotkan perinteikkäillä Meripäivillä ennen huipentumistaan elokuun SM-finaaleihin Espoossa.
Suomen Koripalloliitto on valinnut 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkueen Kisakallion leirille, joka pidetään 15.-18.6.2026. Leirille on kutsuttu seuraavat henkilöt.
Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.
Suomen Koripalloliitto on valinnut 18-vuotiaiden poikien maajoukkueen Kisakallion leirille, joka pidetään 15.-18.6.2026. Leirille on kutsuttu seuraavat henkilöt.
Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.