Äänekosken Huima Korisliigan finaaleihin tuhatpäisen yleisön siivittämänä

15.4.2015 Korisliigan runkosarjan kaksi parasta joukkuetta kohtaavat myös finaaleissa, kun Äänekosken Huima lunasti paikkansa finaalissa kaatamalla ToPon ratkaisevassa välierässä kotiyleisönsä edessä 87-64 (36-30). Lappeenrannassa käynnistyvät finaalit alkavat 19.4.

Kenya Robinsonin iltapuhde: 40 minuuttia, tupla-tupla ja paikka finaaleihin. Kuva: Tytti Nuoramo

Naisten Korisligan kauden 2014/15 mestaruus ratkaistaan hallitsevan mestarin Catzin, ja ToPon toisessa välieräsarjassa kaataneen Äänekosken Huiman välillä. Huiman ja ToPon viides ja ratkaiseva välierä pelattiin yli tuhannen katsojan silmien edessä, ja Äänekosken liikuntatalon riemuksi finaalipaikan lunasti itselleen vakuuttavan esityksen jälkeen Huima lukemin 87-64 (36-30).

 

Ottelun avausjakso kulki vielä helsinkiläisten komennossa, ToPon pitäessä puolustuspäässä likimain kahden edellisen ottelun kaltaista tahtia, ja ottelun toiselle kymmenminuuttiselle lähdettiinkin ToPon kahden pisteen johdossa.

 

Toisen jakson alkuminuutit joukkueet kulkivat vielä käsi kädessä, mutta hiljalleen, askel askeleelta kotijoukkue alkoi karkaamaan vierailijoilta. Kuuden pisteen puoliaikajohdon jälkeen Huima löysi koneeseensa vielä yhden vaihteen, ja tehtaili toisella puoliajalla 51 pistettä, karaten jo kolmannella jaksolla ratkaisevan tuntuisesti ToPon saavuttamattomiin.

 

Ottelun hahmot on helppo löytää, sillä kenellekään ei pitäisi tulla yllätyksenä että täydet 40 minuuttia uurastanut Kenya Robinson (21/12) pelasi vakuuttavasti läpi ottelun ja oli kotijoukkueen tehokkain pelitilanneheittäjä. Robinsonln lisäksi kotijoukkueen pistekuningatar Michaela Houser (24/5/5 riistoa) ja korinalustan hallitsija Chandra Harris (15/16/4 riistoa) olivat jälleen kerran totutun tehokkaita. Kolmas kaksinumeroisiin yltänyt äänekoskelaisten pelaaja oli kolme heittoa bonuskaaren takaa upottanut Camilla Grönberg (13/2 syöttöä).

 

Vierailija ToPon Niina Laaksonen (26/17) oli väkevällä pelipäällä läpi ottelun, mutta jäi epätavallisen yksin tehojensa kanssa. Dionne Pounds (14/8/4 syöttöä/5 riistoa) oli näkyvä hahmo kentällä, mutta heittokäsi ei ollut totutun tarkka, eikä Heta Korpivaaran (13/6) tilastotkaan ole samanlaisia joihin runkosarjassa totuttiin.

 

Finaalit alkavat Lappeenrannassa 19.4. ToPo ja PeKa taistelevat pronssimitaleista 18.4., Helsingissä.

 

Ottelutilastot: Huima-ToPo
 
6.3.2026 20:45 Naisten Korisliiga

Pyrintö pysyi mukana runkosarjan voittokamppailussa - BC Nokialle vieraspisteet Espoosta

Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina kaksi ottelua. Voitot kirjattiin Pyrinnölle ja BC Nokialle.

4.3.2026 09:35 Naisten Korisliiga

Annika Aarrejoki on jälleen naisten Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki. Hän sai samaisen kunnian myös marraskuussa.

28.2.2026 20:51 Naisten Korisliiga

ViVe kolmanteen peräkkäiseen voittoon

Lauantaina Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Nokialta 74-68.

27.2.2026 22:23 Naisten Korisliiga

HBA peittosi kotonaan Peli-Karhut Luukkasen johdolla – Honka jatkoi Kouvottarien ahdinkoa

Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kahdella ottelulla. Illan voittajia olivat HBA-Märsky ja Honka.

25.2.2026 22:23 Naisten Korisliiga

ToPo:lle sarjapisteet EBT:n kustannuksella

Naisten Korisliigan keskiviikon ainoassa ottelussa ToPo paransi asemiaan kaatamalla kotikentällään EBT:n. Ottelu päättyi 72–66.

21.2.2026 20:15 Naisten Korisliiga

BC Nokia yllätti PeKa:n Kotkassa – muut kärkijoukkueet pitivät pintansa

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Illan voittajia olivat BC Nokia, Pyrintö, ViVe ja EBT.

15.2.2026 18:19 Naisten Korisliiga

Puckett heitti hirmupisteet Vedon voitossa

Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu, jossa Honka sai vieraakseen Vimpelin Vedon. Vierasjoukkue meni ottelussa menojaan ja vei sarjapisteet mukanaan. Ottelu päättyi 94–74.

14.2.2026 20:05 Naisten Korisliiga

PeKa kaatoi Kouvottaret kolmannen kerran – BC Nokia paransi asemiaan

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Peli-Karhut ja BC Nokia.

13.2.2026 20:34 Naisten Korisliiga

Päävalmentajaa vaihtanut ToPo jäi HBA:n jalkoihin

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky sai vieraakseen paikallisvastustaja ToPo:n. Ottelu päättyi Märskyn voittoon 71-64 ja se kaatoi ToPo:n kolmannen kerran tällä kaudella.

7.2.2026 19:30 Naisten Korisliiga

Pyrintö kapusi Vedon ohi - Peli-Karhuille ja BC Nokialle voitot tiukoissa peleissä

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät Pyrintö, PeKa, BC Nokia ja EBT.

Näytä lisää vastaavia