18.7.2007 Kotimaiseen korisliigaan ja ainoana suomalaisjoukkueena FIBA:n Eurocupiin osallistuva Lappeenrannan NMKY on tehnyt vuoden mittaisen sopimuksen 204-senttisen, 1982 syntyneen Adrian Henningin kanssa. Joukkueen valmentaja Mika Turunen kuvailee Henningiä liikkuvaksi, ponnistusvoimaiseksi donkkikoneeksi, joka tuo väriä ja näyttävyyttä kentälle.
Henning valmistui keväällä 2004 Austin Peay -yliopistosta 13,4 pisteen ja 6,3 levypallon ottelukohtaisin tehoin. Valmistumisensa jälkeen Henning on pelannut ammattilaisena Englannissa, Islannissa, Norjassa, Brasiliasta ja Meksikosta. Kaudella 2005/2006 Henning pelasi Eurocup Challengea islantilaisen Keflavikin riveissä Lappeenrantaa vastaan kahdesti. Tuolloin Henningin tehot olivat 14 ja 22 pistettä.
Henning teki Turuseen vaikutuksen Las Vegasin leirillä erityisesti juoksuvoimallaan sekä korinalusliikkeillään. Turunen kuvailee Henningiä samankaltaiseksi pelaajaksi kuin Lappeenrannan monivuotinen amerikkalaisvahvistus Mark Neal.
- Kauheaa vauhtia, mahtavia donkkeja, showta ja peräänantamatonta yritystä, siinä ovat molempien pelimiehen vahvuudet, Turunen myhäilee.
Henning oli Turusen papereissa ensimmäisenä korvaajana Boakai Lalugballe, joka sai Liberian passin saatuaan siirtyä kiintiöiden kautta Ranskan sarjaan.
Europelit mielessä
Turunen odottaa paljon uudelta joukkueeltaan, jota on koottu huolella.
- Jokaiselle pelipaikalle on mietitty todella tarkkaan, minkä tyylinen pelaaja on kyseessä ja minkälainen hän on ihmisenä kentän ulkopuolella.
- Tämän joukkueen kokoamiseen on mennyt todella paljon aikaa, mutta se on nyt todellinen Namikan "dream team." On kokoa, heittovoimaa sekä laajuutta penkillä. On ilo ja kunnia valmentaa näin motivoitunutta joukkuetta, suitsuttaa Turunen.
Lappeenrannassa odotetaan kieli pitkällä erityisesti europelejä.
- Kaikki pelaajat ymmärtävät, minkä mahdollisuuden Eurocup antaa uralle astua parempiin sarjoihin ja uusiin haasteisiin. Kyllä nyt on käsissä sellainen valttikortti, mitä ei toisella suomalaisella seuralla ole tarjota pelaajille, Turunen hehkuttaa europeleihin viitaten.
LrNMKYlla 11 pelaajasopimusta
Lappeenrannan NMKYlla on nyt koossa 11 pelaajasopimusta ensi kaudeksi. Miesten maajoukkuepelaajien Petri Virtanen, Juha Stenin ja Aki Ulanderin lisäksi kotimaiseen kalustoon kuuluvat monivuotinen kapteeni Pasi Riihelä, Islannista palannut Roni Leimu, viime kevään Suomen mestari Viljami Vanjoki, nuorten maajoukkuepelaaja Jouko Järvinen sekä Tuukka Kulha.
Joukkueen amerikkalaispelaajat ovat Ohio Statesta saapuva Ivan Harris sekä viimeksi värvätty Adrian Henning. Ulkomaalaisväriä joukkueeseen tuo myös 208-senttinen virolainen heittäjä Reinar Hallik.
Amerkkalaispelaajat saapuvat Lappeenrantaan 31. heinäkuuta ja ovat joukkueen mukana leirillä Kerimäellä elokuun ensimmäisenä viikonloppuna. Joukkue saa lopullisen kokoonpanonsa ensi viikolla, kun viimeiset neuvottelut ovat ohi.
Kansainvälinen koripalloliitto FIBA tiedottaa tällä viikolla Eurocupin otteluohjelman. Münchenista saadun tiedon mukaan sarjaan osallistuu 39 joukkuetta.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.
Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.
Helsinki Seagulls otti Salon Vilppaasta 92–73-kotivoiton ja saa mahdollisuuden ratkaista sarja ensi maanantaina.
Kouvot on solminut kaksivuotisen sopimuksen Rasmus Lindbergin kanssa. Tuleva kausi on Lindbergille toinen Korisliigassa ja Kouvolassa. Lisäksi seura solmi yksivuotisen sopimuksen oman kasvatin Renne Ikäläisen kanssa.
Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.
Korisliigan välierissä Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Salon Vilpasta vastaan.
Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.
Molemmat välieräsarjat avattiin kotijoukkueiden voitoilla. Sekä Seagulls että Kauhajoki siirtyivät ottelusarjoissa 1-0 johtoon.
Korisliiga-välierät pyörähtävät käyntiin lauantaina 5. huhtikuuta. Kahdessa ottelusarjassa toisensa kohtaavat Helsinki Seagulls (sija 1) ja Salon Vilpas (4) sekä Kauhajoki (2) ja Kataja Basket (3).