25.6.2013 Pirteästi Lapuan Korikobrien paidassa kaudella 2012/13 esiintynyt takamies Aleksi Huuskonen, 25, siirtyy pohjanmaalaisjoukkueesta toiseen. Vahvasti kesän pelaajamarkkinoilla esiintynyt Kauhajoen Karhu on kiinnittänyt Huuskosen riveihinsä yksivuotisella sopimuksella.
Aleksi Huuskonen palaa Kauhajoen Karhuun kaudeksi 2013/14. Kuva: Matti O. Koskinen.
188-senttinen Äänekosken Huiman kasvatti kuului Lapuan Korikobrien selkärankaan viime kaudella. Huuskonen nakutteli Kobrille 8,3 pistettä ottelua kohden ja onnistui mainiosti heittopelissään (kakkoset 52,9%, kolmoset 39,2%, vapaaheitot 90,6%).
Lisäksi Huuskonen kirjasi lapualaisille 1,9 levypalloa ottelua kohden 21,1 minuutin ottelukohtaisessa peliajassa.
Huuskonen on pelannut urallaan kuusi kokonaista kautta Korisliigaa tehtyään yhden ottelun debyytin Äänekosken Huimassa kaudella 2003/04. Huuskonen on pelannut pääsarjaa Korikobrien (2012/13) ja Huiman (2003–05) lisäksi Tampereen Pyrinnön (2008/09) ja Kauhajoen Karhun (2009–12) kanssa. Miesten I Divisioonassa Huuskonen on pelannut BC Nokiassa 2005–08.
Huuskonen on lisäksi vetänyt Suomi-paidan ylleen 57 juniorimaaottelussa, joissa hänen ranteestaan on syntynyt 637 pistettä.
Kauhajoen Karhulla on voimassa sopimukset kaudesta 2013/14 Aleksi Huuskosen, Jussi Eskolan, Matias Ojalan, Henri Hirvikosken, Niko Mattilan, Bojan Sarcevicin sekä Markus Moleniuksen kanssa. Joukkuetta valmentaa Ari Tammivaara.
Italiasta Espooseen palannut Elias Eerikinharju haluaa saada polvensa kuntoon, kehittyä pelaajana ja auttaa Tapiolan Honkaa nousemaan Korisliigassa uusiin korkeuksiin.
Kaarinan barbaarina tunnettu laituri aloittelee Tampereen Pyrinnön kanssa uutta kautta kovan työn kautta. Edellinen oli haastava mutta nousujohteinen, joten sen päälle on hyvä rakentaa, vaikka kokoonpano onkin kokenut muutoksia.
Bisons Loimaan viime kausi oli pääosin positiivinen yllätys, mutta nopea putoaminen playoffeista kaivoi Vesa Heinosen mieltä. Nyt kapteeni avaa tarkemmin ajatuksiaan niin kentältä kuin sen ulkopuoleltakin.
Kauhajokisten unelma Mestareiden liigan lohkovaiheesta päättyi lauantai-iltana Samokovissa, Bulgariassa. Liettualainen BC Juventus Utena osoittautui vahvemmaksi numeroin 103–89, ja vei näin paikan karsintojen seuraavalle kierrokselle.
Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.
13 kautta Korisliiga-kokemusta kerännyt laituri täydentää lokkipaitojen riviä.
Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.
Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.
Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa.