Aleksi Koskinen LrNMKY:sta FoKoPoon kaksivuotisella sopimuksella

6.7.2012 Forssan Koripoikien tulevan kauden liigajoukkue sai tärkeän lisän, kun seura solmi kahden vuoden pelaajasopimuksen neljä edellistä kautta LrNMKY:ssa viettäneen ja lukuisia juniorimaaotteluita pelanneen Aleksi Koskisen, 20, kanssa.

Aleksi Koskinen palaa synnyinseuduilleen. Kuva: Francois Perthuis.

Pelinrakentajan tontilla viihtyvä 185-senttinen Koskinen pelasi parhaan liigakautensa 2008/09, jolloin hän tilastoi vasta 17-vuotiaana 14,4 minuutin ottelukohtaisella keskiarvolla 2,9 pistettä, 0,8 levypalloa ja 0,9 syöttöä per peli.

 

Sittemmin Koskinen on kärsinyt paljon loukkaantumisista, viimeisimpänä polvivammasta, joka piti hänet sivussa koko viime kauden. Nyt vamma on kuitenkin taakse jäänyttä elämää ja forssalaissyntyinen takamies on valmiina tulevaan kauteen.

 

– Koskinen on erittäin lahjakas ja potentiaalinen pelaaja, mutta loukkaantumiset ovat valitettavasti haitanneet hänen uransa kehittymistä. Jos ”Allu” vain pääsee harjoittelemaan ja pelaamaan yhden kauden terveenä, uskon hänen tekevän lopullisen läpimurtonsa Korisliiga-tasolla, miettii FoKoPon puheenjohtaja Markku Molenius.

 

FoKoPolla on nyt koossa seitsemän pelaajasopimusta. Yhteisharjoituksensa 6. elokuuta aloittavan joukkueen sopimuspelaajia ovat Sami Ikävalko, Markus Molenius, Aleksi Koskinen, Mika Suokas, Henri Kotavuo, Olli Kaunomäki sekä Juho Helenius. Joukkuetta valmentaa Miikka Sopanen.

 

Lisätietoja: FoKoPon tiedote


Asiat

 
30.6.2025 22:51 Korisliiga

Helsinki Seagullsille uudet omistajat - jatkaa Korisliigassa

Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.

30.6.2025 09:35 Korisliiga

Miikka Marttinen siirtyy Lapualle

Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.

30.6.2025 09:19 Korisliiga

Kouvot ja Tuukka Härsilä kaksivuotiseen sopimukseen

196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.

26.6.2025 13:15 Korisliiga

Tai Bibbs Kouvojen ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.

24.6.2025 09:50 Korisliiga

Toisen polven Stefanovic Kobrat-paitaan

Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.

23.6.2025 15:12 Korisliiga

Jared Billups Tampereen Pyrintöön

Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaisen Jared Billupsin ( 193 cm/5,2 p/5,8lp/1,6r) kanssa. Jared pelaa takamiehen ja laiturin paikoilla. Jared Billups pelasi viimeiset kaksi kautta (2023 – 25) George Masonin yliopistossa Atlantic 10 konferenssissa.

23.6.2025 15:09 Korisliiga

Vilppaasta tuttu Jermaine Marshall Kataja Basketin riveihin

Joensuulaisen Kataja Basketin joukkue uudelle Korisliiga-kaudelle rakentuu pala palalta. Ensimmäiseksi ulkomaalaispelaajaksi on rekrytoitu viime kaudella Salon Vilppaan riveissä ammattilaisuransa aloittanut 198-senttinen yhdysvaltalaislaituri Jermaine Marshall. Sopimus on yksivuotinen.

23.6.2025 11:01 Korisliiga

Ruotsalainen Sheriff Drammeh Korihaiden takakentälle

Tulevaan Korisliiga-kauteen valmistautuva Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen ruotsalaisen Sheriff Drammehin kanssa. 29-vuotias takamies liittyy haiparveen pelattuaan viime kauden Itävallan pääsarjassa.

23.6.2025 09:51 Korisliiga

Jesper Granlund KTP-Basketin riveihin

Jesper Granlund, 25, vaihtaa Kouvojen peliasun KTP-Basketin vihreävalkoisiin tamineisiin, kun helsinkiläisen Sykin kasvatti on solminut kotkalaisseuran kanssa yksivuotisen sopimuksen.

19.6.2025 12:00 Erotuomarit

Palkittu Ville Selkee lopettaa erotuomariuransa – ”Rakkaus koripalloa kohtaan ei katoa koskaan”

Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.

Näytä lisää vastaavia