6.7.2012 Forssan Koripoikien tulevan kauden liigajoukkue sai tärkeän lisän, kun seura solmi kahden vuoden pelaajasopimuksen neljä edellistä kautta LrNMKY:ssa viettäneen ja lukuisia juniorimaaotteluita pelanneen Aleksi Koskisen, 20, kanssa.

Aleksi Koskinen palaa synnyinseuduilleen. Kuva: Francois Perthuis.
Pelinrakentajan tontilla viihtyvä 185-senttinen Koskinen pelasi parhaan liigakautensa 2008/09, jolloin hän tilastoi vasta 17-vuotiaana 14,4 minuutin ottelukohtaisella keskiarvolla 2,9 pistettä, 0,8 levypalloa ja 0,9 syöttöä per peli.
Sittemmin Koskinen on kärsinyt paljon loukkaantumisista, viimeisimpänä polvivammasta, joka piti hänet sivussa koko viime kauden. Nyt vamma on kuitenkin taakse jäänyttä elämää ja forssalaissyntyinen takamies on valmiina tulevaan kauteen.
– Koskinen on erittäin lahjakas ja potentiaalinen pelaaja, mutta loukkaantumiset ovat valitettavasti haitanneet hänen uransa kehittymistä. Jos ”Allu” vain pääsee harjoittelemaan ja pelaamaan yhden kauden terveenä, uskon hänen tekevän lopullisen läpimurtonsa Korisliiga-tasolla, miettii FoKoPon puheenjohtaja Markku Molenius.
FoKoPolla on nyt koossa seitsemän pelaajasopimusta. Yhteisharjoituksensa 6. elokuuta aloittavan joukkueen sopimuspelaajia ovat Sami Ikävalko, Markus Molenius, Aleksi Koskinen, Mika Suokas, Henri Kotavuo, Olli Kaunomäki sekä Juho Helenius. Joukkuetta valmentaa Miikka Sopanen.
Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue solmi jatkosopimuksen viime kaudella ison läpimurron tehneen sentterin Iiro Tuomen kanssa.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.
Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö valmistautuu kovaa vauhtia kauteen 2026–2027 ja on tehnyt jatkosopimuksen seuran kasvatin Veeti Ulanderin kanssa.
Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.
Takamies Valtteri Mervola on tehnyt ensi kautta kattavan jatkosopimuksen Pyrinnön kanssa. Sopimus sisältää option kaudesta 2027–2028.
Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.
Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.
Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.