16.8.2007 Joensuun Kataja saa nuoreen Korisliiga-ryhmäänsä kaivattua kokemusta, kun ikinuori amerikkalaispelaaja Andre Foreman, 38, tekee paluun susirajalle. Alkava sarjakausi tulee olemaan Foremanille jo 10. Suomessa ja kolmas Katajassa, jota 198-senttinen laitahyökkääjä edusti viimeksi kaudella 2002-03.
Suomessa ensimmäisen kerran jo kaudella 1994-95 pelannut Andre Foreman on urallaan voittanut kaksi Suomen mestaruutta ja kaksi Suomen cupia.
Viime kaudella Foreman edusti kotkalaista KTP Basketia, joka taipui Katajalle Korisliigan pronssitaistossa. Runkosarjassa aina tyylikäs amerikkalainen merkkautti tilastorivilleen keskimäärin 31 minuutissa lukemat 15,0 pistettä, 6,8 levypalloa, 1,8 koriinjohtanutta syöttöä, ja 1,6 riistoa.
Katajan päävalmentaja Antti Papinaho ja joukkueenjohtaja Jukka Törmälä ovat silminnähden tyytyväisiä saatuaan kokemusta ja johtajuutta niin kentälle kuin pukukoppiinkin.
- Joukkueemme tarvitsi luottomiestä ja Antin kanssa olimme yhtä mieltä siitä, että Andre on oikea valinta tähän paikkaan, Törmälä valottaa sopimuksentekoprosessia.
Foremanin sopimus Katajan kanssa on yksivuotinen.
Katajalla oli laiturin tontille myös muutama muu ehdokas, mutta vaakakuppi kallistui Foremaniin ennen kaikkea kokemuksen ja luotettavuuden puolesta.
- Me tiedämme, mitä saamme palkatessamme Andren. Samoin hän tietää, minkälaiseen ympäristöön tulee. Tässä vaiheessa vahvistushankintakuvioita näillä asioilla alkaa olla suuri merkitys, Törmälä kertoo ja viittaa mm. kentän ulkopuolisten riskien minimointiin.
- Andre on erinomainen ammattilaisurheilija, joka keskittyy olennaiseen. Hän pitää itsestään hyvää huolta, mikä näkyy kausi toisensa jälkeen esimerkiksi henkilökohtaisissa tilastoissa, summaa Törmälä.
Pitkä ura Suomessa on nostanut monipuolisen Foremanin korkealle käytännössä jokaisessa henkilökohtaisessa kaikkien aikojen tilastokategoriassa: SM-runkosarjan torjuntatilastossa Foreman pitää sijaa 3, syöttötilastossa sijaa 16, riistotilastossa sijaa 9, levypallotilastossa sijaa 14 ja pistetilastoissa sijaa 21. Lisäksi tarkkakätinen Foreman sijoittuu 15 parhaan joukkoon SM-runkosarjauran vapaaheittoprosentillaan 83,3. Suomessa Foreman on edustanut järjestyksessä Forssan Alkua, BC Nokiaa, Namika Lahtea, Katajaa, Lappeenrannan NMKY:tä ja Kotkan KTP Basketia.
Toisin kuin moni Suomenkin pääsarjaan saapuva amerikkalainen ammattilaispelaaja, jotka lähes poikkeuksetta saapuvat USA:n ykkösdivisioonan yliopistoista (NCAA I), Foreman on luonut pitkän uransa kolmostason (NCAA III) yliopistosta ponnistaen. Hän edusti vuosina 1988-92 Marylandin osavaltiossa sijaitsevaa Salisbury Statea, mutta ei ollut aivan kuka tahansa urheilija kampuksella: neljän Salisbury-pelivuotensa aikana mies nimittäin kirjoitutti sellaista yliopistohistoriaa. Foreman pitää edelleen hallussaan USA:n kolmostason yliopistojen kaikkien aikojen piste-ennätystä (2940).
Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.
Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.
Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.
Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.
Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.
Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.
Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.