11.9.2017 Viron maajoukkuepelaaja Annika Köster liittyy Hyvinkään Pontevan liigaryhmään.

Viron maajoukkuepelaaja Annika Köster liittyy Hyvinkään naisten Korisliiga-joukkueen vahvuuteen. Kuva: Siim Solman.
Pontevan naisten korisliigajoukkue saa mielenkiintoisen vahvistuksen, kun joukkueeseen liittyy Viron maajoukkuepelaaja Annika Köster. 25–vuotias Köster on nuoresta iästään huolimatta jo kokenut pelaaja. 185–senttinen, laitahyökkääjän ja sentterin tonteilla parhaiten viihtyvä Köster, liittyy Pontevaan Viron liigan Raplasta. Viron maajoukkueen ja Viron liigan ohella hänelle on kertynyt kokemusta Viro-Latvia yhdistelmäliigasta, Baltian liigasta ja Itä-Euroopan naisten koripalloliigasta.
– Halusin pelata ulkomailla ja päätin valita Pontevan monesta hyvästä syystä. Ensinnäkin Pontevassa on kokeneita ja fiksuja pelaajia. Toiseksi Hyvinkäällä on mahtavat valmentajat ja joukkueessa on vakuuttava johto sekä koko organisaatio. Suomen Liigan vahva taso on minulle oikea paikka kehittyä myös pelaajana entisestään, Köster kertoo Pontevan tiedotteessa.
Toivon, että voimme uusia mestaruuden ja itse tulen tekemään kaikkeni tavoitteemme saavuttamiseksi. Hyvinkää on minulle tuttu entuudestaan, sillä pelasinhan viime vuonna täällä Viron maajoukkueen kanssa. Olen siis myös maaotteluissa pelannut muutamaa Pontevan pelaajaa vastaan ja onkin jännittävää nyt pelata samassa joukkueessa heidän kanssaan tulevalla kaudella, Annika Köster kommentoi innostuneena tulevaa kauttaan Hyvinkäällä.
Pontevan päävalmentaja Miikka Sopanen kommentoi Kösterin mukaantuloa lyhyesti.
– Annika tuo leveyttä rosteriimme. Tämä näkyy varmasti sekä päivittäisessä harjoittelussa että itse ottelutapahtumissa. Odotan Annikalta tasapainoista ja vahvaa tekemistä koko kauden ajan.
Naisten Korisliigan päivän ainoassa ottelussa Vimpelin Veto haki vierasvoiton Helsingistä. HBA-Märsky jäi Vedon jalkoihin lukemin 93–89.
BC Nokian naiset on solminut loppukautta koskevan sopimuksen Cierra Walkerin kanssa
Naisten Korisliiga palasi joulutauolta kolmella ottelulla. Voittajiksi ylsivät ViVe, Honka sekä Pyrintö.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Jeanae Terry.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Naisten Korisliigassa pelattiin viimeinen ottelu ennen joulutaukoa. Päivän ottelussa Vimpelin Veto haki jännittävien vaiheiden jälkeen sarjapisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi 84-83.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kahdella ottelulla. Voitot merkittiin Pyrinnölle ja Peli-Karhuille. Huomenna pelataan vielä yksi ottelu ennen joulutaukoa.
Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Voittoihin ylsivät BC Nokia, HBA-Märsky, PeKa ja ViVe.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina yhdellä ottelulla. Kahden kovavireisen joukkueen kohtaamisessa ViVe voitti kotonaan Pyrinnön 91-73.
Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kolmella ottelulla. Otteluissa nähtiin vain vieraiden juhlia, kun ToPo, PeKa ja EBT nappasivat voittoja.