Anssi Kinnaslampi päättää uransa

20.5.2009 Viimeiset kolme kautta Joensuun Katajassa pelannut 191-senttinen Anssi Kinnaslampi, 27, päättää uransa. Kinnaslammen viimeksi vuosi sitten operoitu polvi ei enää kestä täysipainoista huippu-urheilua.

Viimeiset kolme kautta Joensuun Katajassa pelannut 191-senttinen Anssi Kinnaslampi, 27, päättää uransa. Kinnaslammen viimeksi vuosi sitten operoitu polvi ei enää kestä täysipainoista huippu-urheilua.

- Kivut kävivät välillä niin koviksi, ettei päätös ollut lopulta kovin vaikea, Kinnaslampi kertoo.

- Olen aina ollut kova treenaamaan ja viime aikoina olin usein tilanteessa, jossa treenaaminen tuntui pahalta kipujen vuoksi. Ikäähän minulla ei ole vielä hirveästi ja haluan pystyä liikkumaan vanhempanakin, perustelee Kinnaslampi päätöstään.

Kaikkiaan KTP-kasvatin polvea on operoitu kuusi kertaa, ensimmäisen kerran vuonna 1999. Viimeisin operaatio tehtiin reilu vuosi sitten, jolloin oli jo selvää, että polvea ei ole mahdollista saada sataprosenttiseen kuntoon.

Joensuun Katajassa Kinnaslammen tilanne on ollut tiedossa, eikä päätös tullut lopulta suurena yllätyksenä.

- Anssin kanssa juttelimme asiasta jo toissa kaudella, jolloin hänen polvensa kohtalo kävi selväksi. Ymmärrämme hänen ratkaisunsa täysin, Katajan joukkueenjohtaja Jukka Törmälä toteaa.

Kinnaslammen suunnitelmissa on lähiaikoina valmistua opettajaksi Joensuusta, jossa hänellä on vielä hieman opintoja jäljellä tulevalle syyskaudelle.

- Haluan tässä yhteydessä kiittää koko Katajan organisaatiota sekä faneja kuluneesta kolmesta vuodesta. Eiköhän minut syksyllä nähdä Areenan lehtereillä Katajaa kannustamassa, Kinnaslampi päättää.

Päättyneellä kaudella Kinnaslampi kirjautti Korisliigan runkosarjassa 10,0 pistettä ja 2,1 levypalloa ottelua kohden. Kolmen pisteen heitoissa hän oli sarjan toiseksi tarkin (46,0 %). Pudotuspeleissä Kinnaslammen keskiarvot olivat 5,4 pistettä ja 1,6 levypalloa ottelua kohden.

Urallaan KTP:n ja Joensuun Katajan lisäksi myös Kouvolan Kouvoja edustanut Kinnaslampi on pelannut myös 29 miesten ja 27 nuorten maaottelua. Kinnaslampi voitti Kouvojen riveissä SM-kultaa vuonna 2004, jolloin hänet valittiin myös finaalien parhaaksi pelaajaksi. Vuonna 2002 KTP:n riveissä pelannut Kinnaslampi nimettiin liigan parhaaksi puolustajaksi. Kevään 2004 mestaruutensa lisäksi Kinnaslampi on voittanut yhden SM-hopean (Kataja 2009) ja yhden SM-pronssin (Kataja 2007).



Lisätietoja: http://www.joensuunkataja.fi/katajabasket
 
12.6.2026 12:00 Korisliiga

Salon Vilpas koripallon Mestarien liigan karsintoihin

Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.

12.6.2026 09:59 Korisliiga

Aatu Kivimäki kolmivuotisella sopimuksella Karhu Basketiin

Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.

10.6.2026 20:35 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2026–2027 myönnetty: Keski-Suomi palaa liigakartalle – ennätysmäärä joukkueita pääsarjoissa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.

8.6.2026 15:05 Korisliiga

Vilpas hurjana siirtomarkkinoilla: Mikael Aalto Saloon

Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.

1.6.2026 19:00 Korisliiga

Vuoden pelaaja Samu Adler tekee muuttoa Indianaan mieli avoimena: ”En tiedä yhtään, mitä odottaa, mutta sillä mennään, mitä sieltä sanotaan”

Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.

25.5.2026 15:36 Korisliiga

Korisliiga-mestari ja Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen palaa Seagullsiin

Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.

23.5.2026 20:30 Korisliiga

Samu Adler ja Annika Aarrejoki vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

19.5.2026 20:47 Korisliiga

Korisliiga-finaalit ratkesivat: Vilpas karkasi toisella puoliajalla seurahistorian toiseen mestaruuteen!

Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.

16.5.2026 19:13 Korisliiga

Korisliiga-finaalit saavat huikean loppuhuipennuksen: Kataja venytti sarjan seitsemänteen peliin!

Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.

14.5.2026 20:32 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Vilppaan kolmas voitto putkeen – Kataja selkä seinää vasten!

Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.

Näytä lisää vastaavia