Antti Hurri ja Kari Kurronen jatkavat Kouvoissa apuvalmentajina

13.7.2023 14:39 Korisliigan Kouvot on solminut vuoden mittaiset jatkosopimukset joukkueen valmennustiimin kuuluvien Antti Hurrin ja Kari Kurrosen kanssa. Kaksikko on valmentanut Kouvojen organisaatiossa jo usean vuoden ajan. Hurri on toiminut Kouvojen edustusjoukkueen valmentajana jo vuodesta 2010. Kurronen on toiminut viimeiset kuusi vuotta päävalmentajana divisioona I A:ssa keväällä 2023 lakkautetussa Kouvot Akatemiassa.

Antti Hurri jatkaa Kouvojen apuvalmentajana. Kuva: Ville Vuorinen.

Hurri, 41, on tuttu mies kaikille kotimaista koripalloa seuraaville. Syksyllä alkava Korisliigakausi on Hurrille jo 15. peräkkäinen Kouvojen edustusjoukkueen valmentajana. Hurri on toiminut tänä aikana aisaparina yhdessä Jyri Lehtosen, Pieti Poikolan ja Tuomas Ojan kanssa.

Hurri aloitti valmennuksen Kouvoissa vuonna 2004 jolloin hän valmensi yhden kauden seuran A-junioreita. Näytöt oli annettu ja vuonna 2005 miehen tie vei opintojen perässä Joensuuhun. Opintojen lisäksi Hurri toimi valmentajana Kataja Basketin miesten edustusjoukkueessa kausilla 2006-09. Neljän Joensuussa vietetyn vuoden jälkeen Hurri siirtyi takaisin kotikonnuilleen ja toimi kaudella 2009-10 Kouvoissa akatemiavalmentajana. Vuodesta 2010 alkaen Hurri on toiminut Kouvojen miesten edustusjoukkueen valmentajana.

Edellä mainittujen pestien lisäksi Hurri on toiminut urheiluakatemian lajivalmentajana Joensuussa kaudet 2006-09 ja Kouvolassa vuodesta 2009 alkaen aina tähän päivään asti.

Hurri on myös saanut nauttia näiden vuosien aikana Korisliigan mitalisateesta: Katajassa hopeaa (2009) ja pronssia (2007) sekä Kouvoissa kultaa (2016) ja hopeaa (2019). Hurri on toiminut vuosien saatossa Korisliigassa päävalmentajana 11 ottelussa.

- Positiivisin mielin mennään kohti tulevaa. Nuori nälkäinen joukkue lisättynä uusilla rekrytoinneilla tuo meille uutta puhtia seuraavaan kauteen. Mahtavaa saada myös Kure vielä matkaan valmennusstaffiin, vaikka onhan tässä vuosikaudet paiskittu hommia yhteisen hyvän eteen, Hurri kommentoi.

- Hursa on huikea apuvalmentaja. Erinomainen taidon opettaja ja on isosti mukana suunnittelemassa kulloistakin pelitapaamme. Vahvaa haastoa tulee tarpeen vaatiessa eikä kyse ole mistään yes yes -miehestä. Hänen jatkonsa on hieno juttu pelaajille ja seuralle, Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen kommentoi.

Kari Kurronen, 48, on valmentanut Kouvoissa kaikissa juniorien ikäluokissa aina mikroista A-poikiin. Miehissä Kurronen on valmentanut alueellisessa II -divisioonassa, 1.divisioonassa (A ja B) sekä toiminut apuvalmentaja Korisliigassa. Lisäksi vyöllä on 5 ottelua päävalmentajana Korisliigassa.

Viimeiset 14 kautta Kurronen on toiminut Kouvojen organisaatiossa päävalmentajana: A -pojissa kaudet 2009-15, miesten 1.divisioona B:ssä kaudet 2015-17 ja 1.divisioona A:ssa kaudet 2017-23. Kurronen on voittanut joukkueineen A-poikien SM -kultaa (2014), hopeaa (2013) ja kahdesti pronssia (2022 ja 2023).

Kurronen on valmentanut useita miesten maajoukkuepelaajia ja lukuisia Korisliigapelaajia ennen heidän ensiesiintymistään kulloisellakin tasolla. Viimeisimpänä tänä kesänä Rising Stars -haastajamaajoukkueessa pelaavia Severi Kaukiaista, Vili Nymania ja Joel Mäntystä.

Kurrosella on maisteritutkinto koripallovalmentamisesta Liettuan (Kaunas) ja Kroatian (Split) urheiluyliopistojen yhteishankkeesta vuodelta 2019.

- Yhteistyö Jyrin ja Hursan kanssa jatkuu seuraavallakin kaudella. Persoonina ja valmentajina olemme erilaisia, mikä on kokonaisuuden kannalta ainoastaan hyvä asia. Loppujen lopuksi onnistumista mitataan joukkueen menestymisessä keväällä, Kurronen kommentoi.

- Kuren liittyminen edustuksen valmennukseen on mielenkiintoinen lisä. Hän on ollut lähellä joukkuetta jo 13 vuoden ajan ja tuntee pelitavan sekä pelaajat hyvin. Kolmannen valmentajan liittyessä porukkaan on tärkeätä löytää kaikille mielekäs ja kehittävä rooli, Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen kommentoi.

- Hieno tilanne valmentaa staffissa, jossa molemmat apuvalmentajat ovat tulevia Korisliiga-joukkueen päävalmentajia.

Asiat

 
15.11.2025 20:08 Korisliiga

Korihait palasi voittojen tielle kuuden ottelun tappioputken jälkeen – Vilpas kaatoi Seagullsin ja nousi taas sarjan kärkeen

Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.

14.11.2025 21:17 Korisliiga

Kokko ja Keeler Bisonsin tehokaksikko – KTP kaatoi Kouvot 27:llä

Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.

12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

12.11.2025 14:03 Korisliiga

Seagullsin Kahron Ross kertoo erityisestä suhteestaan Suomeen ja Korisliigaan – ”Olen pikkukaupungin kasvatti, joten eniten sopeutumista on vaatinut muutto Nokialta Helsinkiin”

Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.

8.11.2025 21:24 Korisliiga

Henrit johtivat Katajan vihdoin kauden toiseen voittoon – Lahdelta näyttävä esitys vierasmatkalla

Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.

7.11.2025 21:32 Korisliiga

Honka nappasi vierasvoiton Seagullsista ja nousi ottelun päähän sarjan kärkipaikasta – myös Lapualla kärsittiin kotitappio

Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.

6.11.2025 14:41 Korisliiga

Kahron Ross on valittu Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.

5.11.2025 21:40 Korisliiga

Pyrintö dominoi peliä häkellyttävin pistelukemin – toisaalla Gustavson ja Granlund johtivat omat joukkueensa voittoihin

Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.

4.11.2025 21:35 Korisliiga

Seagulls ja Vilpas tasapisteissä sarjan johdossa – voitot tänään liigan koko kärkikolmikolle

Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.

4.11.2025 10:24 Korisliiga

Andre Gustavson palaa Karhu Basketiin

Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.

Näytä lisää vastaavia