16.8.2004 SM-Korikseen noussut turkulaisjoukkue Aura Basketilla on koossa kahdeksan sopimuspelaajaa tulevalle kaudelle. Tuoreimpina vahvistuksina joukkueeseen ovat liittyneet amerikkalainen Boakai Lalugba sekä 20-vuotiaat Esa Kaaja ja Eetu Nieminen.
Lalugba on Bucknell-yliopiston kasvatteja, jolla on takanaan yksi kausi ammattilaisena Euroopassa. 197-senttinen Lalugba edusti viime kaudella Ruotsin Basketliganissa Helsingborg Pearls –joukkuetta. Hän pelasi 24 ottelua, joissa ottelukohtaisiksi keskiarvoiksi syntyi 20,0 pistettä, 10,3 levypalloa, 2,8 koriinjohtanutta syöttöä ja 1,4 heitontorjuntaa.
Bucknellissa Lalugba kirjautti viimeisellä kaudellaan (2002-03) niinikään kovat 15,1 pisteen ja 9,5 levypallon keskiarvot.
Esa Kaaja siirtyy Turkuun Namika Lahdesta. 185-senttinen Kaaja kuului Lahden 22-vuotiaiden Suomen mestari –joukkueeseen. Miesten SM-Koriksessa hän esiintyi runkosarjassa 18 ottelussa.
Eetu Nieminen lukeutui viime kaudella Helsingin NMKY:n I divisioonamiehistöön ja sen luottopelureihin. 191-senttinen Nieminen teki divisioonassa keskimäärin 13,7 pistettä ottelua kohden, jonka lisäksi näppeihin tarttui 4,8 levypalloa.
Aiemmin Aura Basket on sopinut ensi kaudesta Jan-Axel Alangon, Petri Kallion, Niilo Lehtilän, Juha Stenin ja Arto Talvitien kanssa. Joukkueeseen haetaan vielä toista ulkomaalaisvahvistusta, jonka lisäksi edustusryhmään on tyrkyllä liuta alueen junioreita.
Aura Basketin valmentajana jatkaa Pieti Poikola. Hän saa avukseen Ray Ailuksen, joka siirtyy Poikolan viereen Aura Basketin penkin päähän Turun Riennon naisten SM-joukkueen peräsimestä. Ailus käskytti Riennon nuoren sarjanousijajoukkueen viime kaudella viidenneksi pirteiden otteiden siivittämänä.
Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.
Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.
Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.
Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Tapiolan Honka jätti vastalausevarauksen 29. maaliskuuta pelatun Korisliigan puolivälieräottelun Korihait-Tapiolan Honka-ottelun loppuhetkien tapahtumista.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.