B.A. Walker Kouvojen ensimmäinen ulkomaalaiskiinnitys

19.8.2010 Korisliiga-kauden 2009/2010 pronssijoukkue Kouvolan Kouvot on kiinnittänyt ensimmäiseksi ulkomaalaispelaajakseen amerikkalaisen 187-senttisen, 81-kiloisen takamies B.A. Walkerin.

25-vuotias Walker pelasi viime kaudella Saksan Bundesliigaa Düsseldorfin paidassa 9,3 pisteen ottelukeskiarvolla. Düsseldorf oli Walkerin ammattilaisuralla kolmas pysäkki, sillä ennen Saksan pestiään hän ehti pelata niin Belgiassa, Hollannissa kuin Islannissakin.

Viimeisenä yliopistovuonnaan (2006/07) Virginia Commonwealthin paidassa Walker uurasti 14,4 pistettä, 2,7 levypalloa, 1,9 syöttöä ja 1,1 riistoa ottelua kohden. Walker valittiin NCAA-konferenssinsa kakkosviisikkoon joukkueen voittaessa runkosarjamestaruuden lisäksi konferenssinsa lopputurnauksen.

- B.A. on yhdistelmätakamies, joka pelasi isossa roolissa yhdessä yliopistosarjan 50 parhaasta koulusta. On hienoa saada joukkueeseen pelaaja, joka on todistanut pystyvänsä pelaamaan ratkaisijan roolissa korkealla tasolla Euroopassa, kehuu Kouvojen uusi päävalmentaja Jyri Lehtonen.

- Hollannissa B.A. pelasi luonnollisella pelipaikallaan korintekijän roolissa, ja tulos oli henkilökohtaisella tasolla jäätävä. Viime kaudella hän pelasi kakkospelinrakentajana ja hänen tehonsa laskivat selvästi. Odotan B.A.:lta paljon hyökkäyksemme leaderina, enkä ihmettelisi, vaikka miehen nimi löytyisi korintekijälistan kärkipäästä, Lehtonen jatkaa.

Kouvoilla on alkavalle kaudelle sopimukset Walkerin lisäksi Ville Kauniston, Antto Nikkarisen, Lauri Toivosen, Mikael Herbertin, Ilari Seppälän, Jussi Kukkosen, Joona Haajan ja Kalle Koukin kanssa. Kouvojen johtokunnassa edustusjoukkueesta vastaava Mikko Sydänmaanlakka kertoo, että Kouvot julkaisee seuraavan viikon aikana lisätietoja muista ulkomaalaisvahvistuksistaan.

 
30.12.2025 21:56 Korisliiga

Sekä Vaaralle että Suokkaalle tuplatupla Vilppaan voitossa – Hongan Peltoniemi riehaantui kaukoheittoilotteluun Kouvolassa

Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.

29.12.2025 14:35 Korisliiga

Kilpailuvuoden 2026–27 Korisliigojen sarjalisenssien hakijat selvillä

Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.

28.12.2025 21:29 Korisliiga

Bisons sai katki tappioputkensa – Lahti haastoi Vilpasta viimeiseen asti mutta kaatui lopulta pisteellä

Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.

27.12.2025 18:40 Korisliiga

Kauhajoki Korisliigan kärkeen Luukkosen vahvan esityksen siivittämänä

Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.

21.12.2025 20:01 Korisliiga

Korihailta väkevä esitys kotikentällä – Seagulls kaatui ja sarjapisteet tasoittuivat

Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.

20.12.2025 20:20 Korisliiga

Kataja jatkaa nousuaan kohti jatkosarjojen rajaviivaa – Kauhajoki kukisti Vilppaan ja tasasi pisteet kärjen kanssa

Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.

19.12.2025 20:56 Korisliiga

Pyrintö tiukasti kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa – Lahti kaatoi sarjaa jaetulla ykkösijalla johtavan Hongan

Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.

17.12.2025 21:55 Korisliiga

Pistetykkien ilta: Korisliigassa nähtiin samalla kierroksella kahdelta pelaajalta 40 pisteen suoritukset

Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.

16.12.2025 20:49 Korisliiga

Seagulls kaatui, Kouvot nousee – Honka nappasi paalupaikan yksinoikeudella

Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.

13.12.2025 21:21 Korisliiga

Juho Nenosen paita nousi kattoon, mutta Vilpas ei onnistunut kääntämään juhlaottelua voitoksi – Honka juhli kahdeksatta perättäistään ja tasasi pisteet sarjakärjen kanssa

Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.

Näytä lisää vastaavia