Bailey ja Dolenc vahvistamaan BC Nokiaa

24.6.2015 Daniel Bailey, 25, tulee edustamaan jo kolmatta kauttaan BC Nokiaa. Sopimus sisältää alkukauden tryout-pykälän. Daniel Dolencille, 21, Nokia on puolestaan uusi tuttavuus muutaman Kouvot-kauden jälkeen.

Amerikkalaisvahvistus Bailey jatkaa uraansa tutuissa maisemissa.

Dolenc puolestaan siirtyy Kouvolasta BC Nokian joukkoihin. Kuvat: Francois Perthuis, Erkki Hautaviita.

Kaudella 2013-14 Bailey takoi Divari-A:ssa toistaiseksi parhaat tilastonsa Suomessa - 18,8 pistettä ja 8,2 levypalloa ottelua kohden. Viime kaudella pisteitä syntyi vajaat 12 per ottelu. Bailey on pelannut ammattilaisurallaan lisäksi Saksassa ja Japanissa.

- Baileyllä oli jo viime kauden sopimuksessaan optio siitä, että jos sarjanousu tulee, pelaaja saa mahdollisuuden näyttää kykynsä myös liigatasolla. Molemmat osapuolet halusivat tämän option käyttää, kommentoi seuran tiedotteessa BC Nokian manageri Marko Pirhonen.

- Hienoa palata tuttuun kaupunkiin jo kolmatta kertaa. Odotan innolla näkeväni taas teidät kaikki. Viime kevään divisioonan mestaruudesta ja liiganoususta jäi hienoja muistoja ja haluan auttaa joukkuetta menestymään myös Korisliigassa, summasi 196-senttinen Bailey.

Uutena pelaajana BC Nokian riveihin siirtyy 205-senttinen Daniel Dolenc. Dolenc siirtyy Nokialle Kouvolan Kouvoista, jossa hän pelasi edelliset kaksi kautta. Espoo Basket Teamin kasvatilla on lisäksi liigakokemusta myös Tapiolan Hongasta. Viime kaudella pisteitä syntyi Korisliigassa ottelua kohden 3,9.

Dolenc ehti viime kaudella myös vierailla lainalla pelaamassa HoNsU:n paidassa viisi Divari A:n ottelua ja niissä pelaajan keskiarvoiksi muodostui 12,6 pistettä ja 6,6 levypalloa.

Nuorisomaajoukkueiden vakiokasvo Dolenc ylitti vuonna 2012 kolmantena suomalaispelaajana kautta aikojen sadan pelatun nuorten maaottelun rajan. Parhaillaan miesten haastajamaajoukkueen mukana kesän universiadeihin tähtäävä Dolenc on tähän mennessä pelannut nuorten maaotteluita kaikkiaan 114 ja pisteitä näissä on syntynyt 647.

Nokialta mies etsii uusia haasteita ja ympäristöä, jossa jatkaa kehittymistä, sekä luonnollisesti vastuuta ja peliaikaa. 

- Meillä on halua rakentaa joukkuetta useamman vuoden tähtäimellä ja kestävälle pohjalle. Nuori lahjakkuus Dolenc tukee tätä tavoitetta erinomaisesti, iloitsee Pirhonen.

Lisätiedot: Daniel Bailey
Lisätiedot: Daniel Dolenc
 
5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

22.11.2025 19:33 Korisliiga

Tahvanainen ja Aalto johtivat Korihaiden pistetehtailua – Katajalle kauden kolmas voitto

Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.

21.11.2025 21:38 Korisliiga

Korkiatupa tulitti kaaren takaa Kouvojen täpärässä voitossa – Kauhajoki vei vieraspisteet Helsingistä rajulla piste-erolla

Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.

15.11.2025 20:08 Korisliiga

Korihait palasi voittojen tielle kuuden ottelun tappioputken jälkeen – Vilpas kaatoi Seagullsin ja nousi taas sarjan kärkeen

Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.

14.11.2025 21:17 Korisliiga

Kokko ja Keeler Bisonsin tehokaksikko – KTP kaatoi Kouvot 27:llä

Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.

12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

12.11.2025 14:03 Korisliiga

Seagullsin Kahron Ross kertoo erityisestä suhteestaan Suomeen ja Korisliigaan – ”Olen pikkukaupungin kasvatti, joten eniten sopeutumista on vaatinut muutto Nokialta Helsinkiin”

Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.

Näytä lisää vastaavia