BC Nokia, HyPo ja TuRi tuovat uutta väriä naisten SM-sarjaan

1.10.2012 Naisten SM-sarjan joukkuemäärä on noussut viime kauden kahdeksasta yhteentoista joukkueeseen kauden 2012/13 alkaessa. Nousijajoukkueina uutta väriä sarjaan tuovat BC Nokia, Hyvinkään Ponteva ja Turun Riento. Nousijat eivät pidä uuden kauden kynnyksellä kynttiläänsä vakan alla, vaan joukkueet tavoittelevat rohkeasti mukaan pudotuspeleihin.

Nina Hyvärinen johdattaa BC Nokian mestaruussarjaan.

Mirka Kilpijärvi jatkaa Hyvinkään Pontevan takakentällä.

Sofia Pelander uskoo Turun Riennon menestysmahdollisuuksiin. Kuvat: Jaakko Laurila & Tuomas Venhola.

BC Nokialle pelikausi 2011/12 oli monessa suhteessa täysosuma. Joukkue voitti päävalmentajansa Antti Hyvärisen komennossa 18 ottelustaan 16 lunastaen suoran nousun sarjaporrasta ylemmäs.

Kolmen divarikauden jälkeen SM-sarjaan palaava perinteikäs nokialaisjoukkue on vahvistanut divarimestaruuden voittanutta runkoaan kahdella amerikkalaispelaajalla sekä muutamalla uudella kotimaisella. Joukkueen tehopelaaja Nina Hyvärinen ennakoi monen SM-sarjavuoden kokemuksen pohjalta, että nokialaisilla on mahdollisuudet yllättää monet.

– Sanoisin, että pystymme haastamaan joukkueen kuin joukkueen. Meillä on hyvä treenikesä takana ja joukkueessa oikeassa suhteessa nuoria ja kokeneita pelaajia. Nyt jatketaan siitä, mihin keväällä jäätiin, Hyvärinen miettii.

BC Nokian taustaryhmään kuuluva Satu Raimesalo näkee Hyvärisen tavoin, että joukkueen määrätietoinen kehitystyö johtaa oikeaan suuntaan. Nokialaiset lähtevät kauteen haastajina, mutta kaikki on mahdollista.

– Treenipelit ovat osoittaneet, että olemme menneet oikeaan suuntaan. Pudotuspeleihin on kova hinku, ja tavoitteita tarkastamme kauden edetessä, Raimesalo tuumii.

Nousu toi Hyvinkäälle korisbuumin

Nousijajoukkueena SM-sarjassa nähdään myös Hyvinkään Ponteva. HyPo keräsi viime keväänä naisten divarin pudotuspeleissä rutkasti katsojia Martinhallille välierä- ja finaaliotteluissa, ja joukkueen ympärillä on käynyt pienoinen kuhina: koripallo kiinnostaa hyvinkääläisiä.

– Olemme tehneet kovaa työtä. Hyvinkäällä on pelattu SM-sarjaa viimeksi 26 vuotta sitten, kun Tahko pelasi miesten SM-sarjassa. Hyvinkäällä on nyt nostettu korisbuumi ja joukkue pelaa siellä, missä pitää, HyPon päävalmentaja Besim Maxhuni iloitsee.


BC Nokian tavoin Hyvinkään Pontevan paletti on pysynyt pitkälti kasassa, vaikka kevään sarjanousun takuupelaajiin kuulunut Vilja Kesänen siirtyikin Honkaan – kaksi uutta amerikkalaista, muutama vuosi sitten Team S-Hämeenmaan takakentällä loistanut Aino Tuomi sekä naisten maajoukkuerinkiinkin kuulunut nuori Noora Korhonen lisäävät leveyttä Pontevan kokoonpanoon.

– Ennen kaikkea koripallo on joukkuepeli. Meillä on nuori joukkue ja meidän on ehdottomasti pelattava yhdessä. Mestaruussarjassa pelaaminen vaatii tasonnostoa divarikaudesta, mutta meillä on edellytykset siihen, Maxhuni jatkaa.

– Pelaamme kovalla intensiteetillä, puolustamme lujaa ja pidämme vauhtia. Tavoitteemme on pelata SM-sarjassa myös tulevina vuosina.

Riento käytti tilaisuutensa

Kevätkausi 2012 päättyi Turun Riennon osalta tappioon divarin finaaleissa, mutta joukkue lunasti sittemmin pääsarjapaikkansa kiertoteitse. Perinteisessä koripallokaupungissa on vastattu huutoon, ja Riennolla on koossa hyvinkin kilpailukykyinen ryhmittymä alkavalle mestaruussarjakaudelle.

– Kaikki odottavat innolla uuden kauden alkua. Uskon, että meillä on täydet mahdollisuudet haastaa SM-sarjassa kenet tahansa, hymyilee naisten maajoukkuedebyyttinsä kesällä 2012 tehnyt turkulaissentteri Sofia Pelander.

Riennolla on koossa poikkeuksellisen kookas ryhmä: Pelanderin (187 cm) lisäksi päävalmentaja Juha Ruohosella on asettaa joukkueensa korin alle muiden muassa Salla Ekström (187 cm) ja nuori Elli Koskinen (193 cm). Täysin uusina pelaajina takakentälle tuovat taitoa ja näkemystä HoNsUsta saapunut Katleena Kärkkänen sekä paluun SM-tasolle tekevä Anette Juvonen.

– Anette ja Katleena ovat tottuneet pelaamaan isoissa rooleissa ja ottamaan kentällä myös ratkaisijoina vastuuta, Ruohonen iloitsee.

– Aika näyttää, miten menestymme, mutta kyllä me pudotuspeleihin haluamme edetä.

 
18.10.2025 20:15 Naisten Korisliiga

Erika Mace tehokkaana EBT:n voitossa - Peli-Karhut vei juhlaottelun ja jatkaa tappioitta

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Illan voittajia olivat EBT, PeKa ja ViVe.

17.10.2025 20:59 Naisten Korisliiga

Kauden ensimmäinen Helsingin paikallinen HBA:n nimiin

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi paikallispelissä ToPo:n 81-70.

15.10.2025 22:04 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut piti BC Nokian kurissa

Keskiviikon ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen BC Nokian 75-71.

11.10.2025 20:37 Naisten Korisliiga

PeKa ja Pyrintö jatkavat puhtaalla pelillä - Hongalle ja ViVe:lle ensimmäiset voitot

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittajiksi ylsivät PeKa, Pyrintö, Honka ja ViVe.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

4.10.2025 19:54 Naisten Korisliiga

EBT vei kauden ensimmäisen paikalliskamppailun - Pyrintö avasi kautensa voitolla

Naisten Korisliiga jatkui kahdella pelillä. Illan voittajia olivat toisen voittonsa ottanut EBT ja kautensa avannut Pyrintö.

3.10.2025 21:10 Naisten Korisliiga

PeKa:lle kahden voiton viikko

Perjantain ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut haki voiton Helsingistä HBA-Märskyn kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 83-48.

1.10.2025 20:56 Naisten Korisliiga

PeKa aloitti mestaruuden puolustamisen kotivoitolla - kolme muuta ottelua päättyivät vierasvoittoihin

Naisten Korisliiga pyörähti käyntiin neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, HBA, BC Nokia ja EBT.

1.10.2025 09:36 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan infopaketti 2025–26

Naisten Korisliiga alkaa keskiviikkona 1.10., kun pelataan neljän ottelun kierros. Tällä kaudella mukana on yhdeksän joukkuetta, ja joukkueet pelaavat kolminkertaisen runkosarjan, jonka jälkeen kahdeksan parasta joukkuetta etenevät pudotuspeleihin.

30.9.2025 14:54 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan ennakko 3/3: EBT, Torpan Pojat ja Peli-Karhut lähtevät mitalijahtiin

Naisten Korisliiga alkaa keskiviikkona 1.10., kun pelataan neljän ottelun kierros. Tällä kaudella mukana on yhdeksän joukkuetta, ja joukkueet pelaavat kolminkertaisen runkosarjan, jonka jälkeen kahdeksan parasta joukkuetta etenevät pudotuspeleihin.

Näytä lisää vastaavia