BC Nokia jatkosopimukseen Papa Dian kanssa

30.9.2016 BC Nokia ja try-outilla syyskuun loppuun ollut Papa Dia ovat sopineet jatkosopimuksesta, joka kattaa Korisliiga-kauden 2016-17. 208-senttinen Dia vakuutti valmennusjohdon nousujohteisen pelaamisen ja harjoittelun lisäksi persoonallaan.

Senegalista kotoisin oleva Papa Dia, 29, siirtyi Yhdysvaltoihin pelaamaan jo lukioikäisenä ja valmistui Southern Methodist Universitystä kauden 2010-11 päätteeksi. Dian tie vei yliopistosta Euroliiga-organisaatioon, kun KK Zagreb nappasi lupaavan sentterin riveihinsä. Kaudeksi 2012/2013 Dia teki sopimuksen liettualaisen KK Šiauliain kanssa, mutta ei kyennyt pelaamaan kautta loppuun asti joukkueessa loukkaantumisen takia. Hän on pelannut urallaan myös Espanjassa, Italiassa ja Kosovossa.

– Liettuassa Papa loukkasi selkänsä pahasti ja sen jälkeen ura on ollut laskusuunnassa. Hän saapui meille elokuun puolessa välissä lyhyelle try-outille, jota jatkettiin ensin syyskuun loppuun ja nyt alkavaksi kaudeksi, BC Nokian päävalmentaja Ilpo Rantanen kertoo.

– Esitykset sekä treeneissä että peleissä ovat olleet nousujohteisia. Hänen koripallohistoriansa itsessään kertoo jo, että kuinka kova jätkä on kyseessä ja hiljalleen vanha alkaa löytymään.

BC Nokian urheilutoimenjohtaja Ville Tuomisen mukaan Näädät lähtee kauteen viidellä ulkomaalaisvahvistuksella.

– Pelaajakehityksen kannalta on tärkeää, että treeneissä pelaajat pääsevät pelaamaan omilla pelipaikoillaan. Dia mahdollistaa sen, että esimerkiksi Eldar Skamo ja Ville Haapoja pääsevät pelaamaan harjoituksissa luontaisilla pelipaikoillaan.

Lisätiedot: BC Nokia

Asiat

 
13.5.2025 14:02 Korisliiga

BC Nokian jatko Korisliigassa vaakalaudalla

BC Nokian taustayhtiö BC Nokia Näädät Oy kertoi tiistaina, että se ei jatka BC Nokian sopimusyhteisönä. BC Nokia ry tiedottaa myöhemmin seuran jatkosta Korisliigassa.

12.5.2025 12:37 Korisliiga

Aapo Heinonen jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueen päävalmentajana

Aapo Heinosen luotsaaman Tapiolan Hongan miesten joukkueen kulunut kausi oli lähes nappionnistuminen. Honka luottaa tuttuun hyväksi havaittuun konseptiin ja Heinonen jatkaa joukkueen valmentamista myös kaudella 2025-26.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

2.5.2025 17:30 Korisliiga

Seagullsin ja Kauhajoen kolmas finaaliottelu vapaasti katsottavissa lauantaina Neloselta klo 15

Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.

2.5.2025 16:05 Korisliiga

Pyrintö ja Erik Muhonen sopimukseen

Tampereen Pyrintö ja Erik Muhonen ovat tehneet sopimuksen kaudeksi 2025-2026. Sopimus sisältää option kaudesta 2026-2027. 

29.4.2025 20:30 Korisliiga

Sajantilan heittokäsi liekeissä – Seagulls kasvatti finaalijohtoaan vierasvoitolla

Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.

29.4.2025 16:06 Korisliiga

Topias Jokela siirtyy Pyrintöön

Tampereen Pyrintö ja Topias Jokela ovat solmineet sopimuksen tulevasta kaudesta 2025–2026. Sopimukseen sisältyy myös optio seuraavasta kaudesta.

Näytä lisää vastaavia