6.4.2024 21:22 Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta viimeinen käynnistyi, ja avausvoiton otti kotietua nauttiva Nokia.

Both Gach (kesk.) paukutti triplatuplan Nokian puolivälierävoitossa. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
BC Nokia ja Kouvot kohtasivat puolivälieräsarjansa ensimmäisessä ottelussa ja venyttivät ratkaisua kahdella jatkoerällä. Lopulta kotietua nauttiva Nokia kuitenkin nappasi avausvoiton kahden pisteen turvin, luvuin 97–95.
Illan tasainen ottelu kertoo paljon siitä, kuinka tasaväkisestä tilanteesta seurat koitokseen myös lähtivät. Nokian sijoitus oli jatkosarjavaiheen jälkeen koko liigan kakkosena, kun taas alemmasta jatkosarjasta ponnistanut Kouvot oli kaiken kaikkiaan sijalla seitsemän, mutta kummallekin kertyi lopulta tasan sama määrä sarjapisteitä.
Illan ottelussa Nokian tilastotähti oli triplatuplan rekisteröinyt Both Gach, jolle merkittiin 29 pistettä, 11 levypalloa, kymmenen syöttöä ja kolme riistoa.
Kouvojen puolella kovimmat suoritukset olivat Ricardo Lindon 21 pistettä ja hurjat 18 levypalloa sekä Thomas Gipson III:n 31 pistettä ja viisi levypalloa.
Kun Gipsonia onniteltiin hyvästä pelaamisesta Ruudun haastattelussa pelin jälkeen, hän kommentoi:
– Hävisimme ottelun, joten eipä sillä kauheasti väliä ole, mutta kiitos. Pisteet joukkueellemme siitä, että mukauduimme nopeasti vastustajan pelaamiseen. Se antaa meille varmuutta seuraavaan otteluun. Täytyy jatkaa painamista, ja toivottavasti seuraavalla kertaa saavutamme voiton.
Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.
Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.