1.11.2005 Miesten Korisliigassa pelaava Uudenkaupungin Korihait vahvistaa takamiesosastoansa entuudestaan. Seura teki tiistaina pelikauden mittaisen sopimuksen, joka sisältää kahden viikon koeajan, USA:n ja Grenadan passin omaavan takamies Bethuel Fletcherin kanssa.
25-vuotias Bethuel Fletcher on Idahon yliopiston kasvatti. Viimeisellä yliopistokaudella 2001/2002 Idahon yliopiston paidassa syntyi NCAA 1-divisioonassa keskimäärin 14,1 pistettä, 3,1 levypalloa sekä 5,2 syöttöä. Yliopistouran jälkeen mies on pelannut ammattilaisena kaksi kautta Islannissa sekä yhden kauden USA:n alemmissa ammattilaissarjoissa.
Ensimmäisenä vuotena Islannissa syntyi KFI:n joukkueessa tilastoihin keskimäärin 20,5 pistettä, 7,8 levypalloa sekä 7,7, syöttöä. Viime kaudella Fletcher kirjasi Tindastollin joukkueessa Islannissa keskimäärin 18,5 pistettä, repi 5,7 levypalloa sekä antoi huikeat 8,2 syöttöä ottelua kohti.
EU:lla ja Grenadalla on työvoiman vapaata siirtymistä koskeva sopimus ja näin ollen 186-senttinen Fletcher lasketaan koripalloliiton uusien sääntöjen mukaan EU-pelaajaksi. Bethuel Fletcher saapui Suomeen tiistaina iltapäivällä ja on edustuskelpoinen keskiviikkona, kun Korihait kohtaa Kouvolan Kouvot vieraissa.
Miehen pelilupa saapui Suomeen jo aiemmin syksyllä, sillä Korihailla oli jo suullinen sopimus Fletcherin kanssa, mutta tämä halusi vielä hakea sopimusta rahakkaammilta ammattilaiskentiltä. Koska varteen otettavia tarjouksia ei tullut, oli mies viime viikolla valmis hyväksymään Korihaitten esittämän vanhan sopimuspaperin.
Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.
Korisliigan kehittynein pelaaja 2024 Teemu Suokas törmäsi Espanjassa synkkään pukukoppi-ilmapiiriin ja tuli sysätyksi ulos rotaatiosta täysin vailla varoitusta. Nyt pelaaja kertoo oppineensa arvostamaan uudella tavalla voittavassa joukkueessa pelaamista ja luotettavalle työnantajalle työskentelyä.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.