25.8.2013 Korisliiga-kauteen 2013/14 ja kivikovaan Eurocupiin valmistautuva loimaalainen Nilan Bisons on tehnyt ensi kautta koskevan sopimuksen kovissa liemissä keitetyn amerikkalaispelinrakentaja William ”Billy” Keysin, 35, kanssa. 188-senttisen Keysin vyöltä löytyy kausia mm. Italian, Israelin, Espanjan ja Kreikan pääsarjoista.

Kaudella 2009/10 Keys johdatti kreikkalaisen joukkueensa Maroussin aina Euroliigaan asti. Maroussin pelillisenä ja henkisenä johtajana kunnostautunut Keys orkestroi joukkueelleen Euroopan huipputasolla 9,9 pistettä, 2,6 syöttöä, 1,8 levypalloa ja 1,1 riistoa ottelua kohden.
Seuraavalla kaudella Keysin menestys jatkui Ukrainan Superliigassa, missä Keysin joukkue Budivelnik pääsi juhlimaan maan mestaruutta. Keysin keskiarvot mestaruuskaudella olivat 10,6 pistettä, 3,1 syöttöä, 3,0 levypalloa ja 1,2 riistoa ottelussa.
Kaksi viimeisintä kautta Keys on pelannut Kreikan liigan Panioniosissa. Viime kaudella Keys kuntoutti itseään, pelasi pienempiä minuutteja ja auttoi seuraansa valmennuspuolella, mutta tällä hetkellä Keys on täysikuntoinen ja haluaa pelata vielä muutaman kauden uudessa ympäristössä.
Keys on tuttu peluri myös suomalaisille, sillä entinen maajoukkuepeluri Mikko Noopila pelasi Keysin kanssa useamman vuoden New Mexico Statessa ja Susijengin tähtiin kuuluva Shawn Huff pelasi Keysin joukkuetoverina Maroussissa 2008/09.
Bisonsilla on voimassa sopimukset kaudesta 2013/14 Billy Keysin, Justin Hawkinsin, Ryan McDaden, Tuukka Kotin, Mikko Koiviston, Matti Nuutisen, Antto Nikkarisen, Ville Mäkäläisen, Carl Lindbomin ja Ilpo Pehkosen kanssa. Joukkuetta valmentavat Greg Gibson ja Joonas Iisalo.
Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.
Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.
Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.
Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.
Lahti Basketball lähti kauteen ensisijaisena tavoitteenaan säilyttää sarjapaikka mutta on noussut jo alemman jatkosarjan korkeimmalle sijalle.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi ylemmän jatkosarjan kierros, jossa voittajat vaihtuivat viime kierrokseen nähden Vilpasta lukuun ottamatta.
Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.
Kauhajoen tuorein vahvistus Skyler Flatten antoi vahvan taidonnäytteen 26 pisteellä ja seitsemällä levypallolla sekä upottamalla Seagullsin summerin soidessa kilometrikolmosella.
Lahti Basketball onnistui kaatamaan Kataja Basketin jo toisen kerran peräkkäin ja uhkaa alemman jatkosarjan kärkikaksikkoa. Ylälohkon kärkikamppailussa puolestaan voiton vei Salon Vilpas.