Bisons hotkaisi Korihait

20.1.2014 21:30 Hallitseva mestari ja Korisliigaa johtava Nilan Bisons hotkaisi maanantain vieraspelissään Uudenkaupungin Korihait Pohitullissa lukemin 67–90 (46–41). Korihait hallitsi pelin avauspuoliskoa, mutta jäi pahasti jalkoihin jälkipuoliskolla.

Frank Robinson johti biisonirynnistystä Pohitullissa. Kuva: Kai Kilappa.

Peliä parhaimmillaan 11 pisteellään johtanut Korihait lähti tauolle viiden pisteen johtoasemassa, mutta kolmannella jaksolla kentälle tallusti ärsytetty biisonilauma.

 

Bisons vei viisiminuuttisen 18-2 ja koko jakson 24–11, sekä pelin viimeiset 17 minuuttia murskapistein 45–17 saatuaan viimein puolustuspelinsä toimimaan.

 

– Ensimmäinen puolisko oli meiltä vaisu. Puolustimme laiskasti emmekä liikkuneet kunnolla. Toisella puoliskolla saimme peliimme aggressiivisuutta ja se ratkaisi voiton. Saimme nopeita hyökkäyksiä ja helppoja koreja, selvitti Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson.

 

Frank Robinson (20/5/3 riistoa) oli loimaalaisten ykkösbiisoni. Kaksinumeroisille pääsivät lisäksi John Williamson (15/10), Mikko Koivisto (13/3), Matti Nuutinen (12/3) sekä Billy Keys (11/1/4 riistoa).

 

Korihaista Josh Dollardin (22/8), Mikko Jalosen (17/3) ja James Padgettin (15/10) huippuhetket rajoittuivat avauspuoliskoon.

(STT)

Lisätietoja: Korisliiga
 
9.4.2026 20:22 Korisliiga

Ottelu numero seitsemän ratkaisi: Seagulls välieriin!

Helsinki Seagulls matkustaa miesten Korisliigan välieriin kohtaamaan Kataja Basketin noustuaan 3–1-takaa-ajoasemasta voittajaksi KTP-Basketia vastaan.

7.4.2026 20:21 Korisliiga

Seagulls tasoitti – Katajan välierävastus ratkaistaan vasta seitsemännessä pelissä torstai-iltana!

Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.

7.4.2026 14:36 Korisliiga

Frank Champion toistamiseen Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.

5.4.2026 19:41 Korisliiga

Viimeiset puolivälierät jatkuvat vielä: Seagulls venytti ratkaisua kaventamalla sarjan 3–2:een

Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.

4.4.2026 19:51 Korisliiga

Korihait välieriin roimalla voitolla – saa vastaansa Vilppaan

Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.

3.4.2026 19:17 Korisliiga

Vilpas varmisti paikkansa välierissä

Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.

2.4.2026 21:39 Korisliiga

Kataja pyyhki pöydän: ennakkosuosikki Kauhajoki kaatui suoraan neljässä ottelussa!

Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.

2.4.2026 10:00 Korisliiga

Korisliigan sarjajärjestelmä uudistuu tulevaksi kaudeksi

Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.

1.4.2026 20:38 Korisliiga

Kaikki sarjat katkolla seuraavissa otteluissa: tänään voiton päähän nousivat Vilpas, KTP ja Korihait

Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.

30.3.2026 20:53 Korisliiga

Rougeau vaihtoi isompaa silmään ja toi Seagullsille puolivälierien ensimmäisen voiton – Kataja piti voittokulkunsa käynnissä ja laittoi Kauhajoen selän seinää vasten

Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.

Näytä lisää vastaavia