23.3.2022 20:47 Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa pelattiin kolmen ottelun kierros, jossa voittajiksi selvisivät Bisons Loimaa, Korihait ja Lahti Basketball.
Tälle kaudelle liigaan noussut Bisons yrittää kapteeninsa Juho-Matti Henttosen johdolla pitää kiinni paikastaan. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Bisons Loimaa otti tärkeän askeleen pysyäkseen kauden päätteeksi Korisliigassa, kun se voitti BC Nokian vieraskentällä 94–86. Bisons on kahden ottelun turvin sarjataulukon viimeisenä olevan Korihaiden edellä.
Illan ottelussa pistetehtailua johti Bisonsin Zachary Copeland, joka merkkautti 24 pistettä, seitsemän levypalloa ja viisi koriin johtavaa syöttöä. Joukkueen kapteeni Juho-Matti Henttonen lisäsi pinoon 14 pistettä.
Nokian kovimmat tilastonikkarit olivat tuttuun tapaan Steven Haney 23 pisteellä sekä Arnaldo Toro 11 pisteellä ja 16 levypallolla.
Korihait auttoi omaa asiaansa voittamalla kohtaamisensa Kobrien luona Lapualla luvuin 90–84. Joukkue on kuitenkin yhä selkä pahasti seinää vasten, kun otteluita on pelaamatta enää kaksi. Ainoastaan jos Korihait voittaisi molemmat jäljellä olevista otteluistaan ja Bisons puolestaan häviäisi molemmat, se tarkoittaisi, että Bisons putoaa taulukon viimeiselle paikalle ja Korihait saa pitää sarjapaikkansa.
Kobrat puolestaan on turvassa putoamiselta mutta kahden voiton päässä kolmesta eri joukkueesta, jotka yrittävät napata kahta viimeistä playoff-paikkaa.
Illan ottelussa Kobria vastaan Korihaiden kovin pisteidentekijä oli Mitchell Smith 28:lla. Kobrien tilastohirmuna puolestaan nähtiin Andre Wesson Jr. 29 pisteellä. Benjamin Raymond lisäsi 12 pistettä ja syötti kuudesti.
– Tulimme peliin hyvin. Puoliajalla vastustaja teki muutoksia, emmekä pystyneet tarpeeksi nopeaa vastaamaan niihin, Raymond kommentoi.
Lahti Basketball nousi tasapisteisiin Kataja Basketin kanssa voitettuaan tänään keskinäisen kohtaamisen luvuin 75–73. Samassa pistemäärässä on myös BC Nokia, ja näistä kolmesta vain kaksi mahtuu mukaan playoffeihin.
Vastikään aloittavan pelinjohtajansa Jamar Wilsonin Ranskan kakkosliigalle menettänyt Kataja taisteli kovaa Rahlir Hollis-Jeffersonin 17 pisteen, kuuden levypallon ja kuuden syötön johdolla, mutta työ jäi viime hetkellä vajaaksi. Valtteri Mervola paikkasi takakentän vajetta parhaansa mukaan tekemällä 12 pistettä ja jakamalla kolme syöttöä.
– Todella tasainen peli. Hyvällä intensiteetillä pelasimme koko pelin ajan, mutta lopussa pallot pomppivat vastustajalle ja Lahti teki voittavat pisteet, Mervola totesi.
Lahden sankarit sen sijaan olivat Khalil Iverson 21 pisteellä ja 15 levypallolla sekä Chris Clarke, joka jäi vain yhden merkinnän vajaaksi triplatuplasta kerättyään 15 pistettä, 11 levypalloa ja yhdeksän syöttöä.
– Meidän täytyi voittaa. Tulimme peliin yhtenäisenä joukkueena ja keskityimme puolustuspään pelaamiseen, Clarke kertoi.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.
Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.
Kauden toisen Korisliiga-illan voittajiksi tiensä kaivoivat Salon Vilpas ja Kauhajoki. Vahvaa korintekoa nähtiin muiden muassa Kauhajoen Jaeden Zackerylta sekä tappiosta huolimatta Bisonsin Tevaun Kokolta.
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.