12.2.2014 Hallitsevan mestarin Nilan Bisonsin uusi takamies Aubrey Coleman antoi kelpo näyttöjä osaamisestaan keskiviikon ainoassa Korisliiga-ottelussa, jossa Bisons peittosi Vilppaan 64–70 (31–31). Bisons nykäisi päätösjakson puolivälissä 14 pisteen karkumatkalle ja piti johtonsa loppuun asti.
Aubrey Coleman vakuutti ensimmäisessä ottelussaan biisonina. Kuva: Tytti Nuoramo.
Trillerinä alkanut ottelu alkoi kääntyä loimaalaisille neljännen jakson lähestyessä puoltaväliään tilanteessa 46–51.
Mikko Koivisto rankaisi salolaisia kaaren takaa, jonka jälkeen Tuukka Kotti, Ralph Sampson III ja Aubrey Coleman onnistuivat perättäin donkeissa kasvattaen loimaalaisjohdon 14 pisteeseen. Lopullisen niitin Bisons antoi Kotin ja Colemanin perättäisillä onnistumisilla kolme minuuttia ennen loppua, joiden jälkeen Bisons-johto nousi 16 pisteeseen.
Vilpas onnistui vielä loppukirillään kuromaan piste-eron kuuteen, mutta loimaalaisjohto oli salolaisittain liian suuri.
Penkiltä peliin tullut uusi Bisons-takamies Aubrey Coleman nikkaroi vain 19 minuutissa komean 17 pisteen ja neljän levypallon saaliin. Colemanin lisäksi Tuukka Kotti (10/8/3 syöttöä) oli pirteällä pelipäällä ja Carl Lindbom (3/10) haki väkevästi levypalloja.
Salolaisista Shawn Atupem (25/7) ja Marcus Relphorde (23/6/7 syöttöä) elättelivät pisimpään toiveita kotivoitosta.
(Basket.fi)
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?
Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.