Bisons katkaisi Pyrinnön voittoputken Loimaalla

16.11.2013 21:35 Korisliigassa nähtiin lauantaina pudotuspelien makuinen kamppailu, kun liigan ainoat tappiottomat joukkueet Nilan Bisons ja Tampereen Pyrintö iskivät yhteen. Pyrinnön yhdeksän voitokkaan runkosarjaottelun sarja katkesi rymisten, kun Bisons karkasi Tuukka Kotin tahdittamana omille teilleen päätösjakson alussa ja passitti tamperelaiset kotiin 84–75 (42–38)-tappio niskassaan.

Tuukka Kotti oli kentän kuningas tappiottomien kohtaamisessa Loimaalla.

Bisonsin Billy Keysin paluu pelikentille oli tehokas.

Robert Arnoldin Namika Lahti ryntäsi karkuun KTP:lta..

..ja Eldar Skamo katkaisi KTP:n loppukirin.

Petri Virtanen rankaisi Korikobria viidellä kolmosella. Kuvat: Tytti Nuoramo, Francois Perthuis, Kai Kilappa & Vesa Kuukka/Kuvanmaailma.

Bisonsin ja Pyrinnön välienselvittelyt ovat viimeisen kahden vuoden aikana harvemmin jättäneet ketään kylmäksi, ja myös kauden 2013/14 ensimmäinen Loimaa-Tampere-derby oli mannaa täydelle tuvalle ja televisiokatsojille.

 

Eilen vaivoin Korihait peitonnut Bisons tuli Susijengi-sentteri Tuukka Kotin johdolla peliin voitontahto silmissä kiiluen, kun taas Pyrintö uhkui viimeiselle penkkiriville asti halua kukistaa hallitseva mestari vieraskentällä.

 

Loimaalaiset lähtivät ratkaisevalle neljännelle jaksolle 62–58-johdossa ja saivat heti kolmessa perättäisessä hyökkäyksessä onnistumiset korin alta Tuukka Kotin ja John Williamsonin ranteista. Hetkeä myöhemmin Billy Keys sai kotiyleisön hyppäämään ilmaan onnistuneella kolmosellaan, joka vei Bisonsin 72–60-johtoon.

 

Pyrintö rynni härkänä hyökkäyslevypalloihin ja yritti parhaansa mukaan saada eroa kavennettua, mutta Bisons-puolustus masensi tamperelaiset kerta toisensa jälkeen, ja jakson puolimatkan krouvissa Frank Robinsonin ja Ville Mäkäläisen korit kasvattivat loimaalaisjohdon jo 16 pisteeseen.

 

– Jokainen pelaaja sai itsestään kaiken irti. Olimme myös henkisesti kovia, etenkin viimeisen jakson ratkaisuhetkillä. Tämä oli meiltä todella hyvä peli, iloitsi kolmannen pelinsä neljän päivän sisään pelanneen Bisonsin voitokas päävalmentaja Greg Gibson.

 

Kentän parhaana palkittiin Tuukka Kotti (24/14/3 syöttöä/2 blokkia), joka vei voiton Antti Nikkilästä (9/5) Susijengi-senttereiden yhteenotossa. Frank Robinson (17/4/4 syöttöä/2 blokkia), Billy Keys (14/8/3 syöttöä) ja toipilasosastolla olevaa Matti Nuutista erinomaisesti korvannut Carl Lindbom (9/2) olivat myös Bisonsin parhaimmistoa.

 

Pyrinnöstä Damon Williams (20/6) ja BJ Raymond (16/11/4 syöttöä) kuittasivat kovimmat tehot.

 

Lahti ryöpytti väsynyttä KTP:ta

 

Korisliigaa kymmenellä voitollaan johtavan KTP:n voimat eivät enää riittäneet viikon kolmannessa pelissä.

 

Lahden Suurhalliin 1,172 katsojaa vetänyt Namika Lahti nautiskeli kotkalaisten viiden pelin voittoputken katki makealla 88–75 (53–27)-kotivoitollaan YLE TV2:n kameroiden loisteessa.

 

Kotkalaiset olivat jo pelin alussa kohmeessa, ja Namika iski sumeilematta vieraiden arkoihin paikkoihin. Toisen neljänneksen alussa Namika johti parhaimmillaan pisteissä 43–13.

 

KTP paransi peliään vähitellen, muttei päässyt enää kymmentä pistettä lähemmäs. Kotkalaisten viimeisetkin voittotoiveet hautasi Eldar Skamo päätösneljänneksen onnistumisillaan.

 

– Tiedämme, että KTP:lla on hyvä jengi, mutta he ovat pelanneet viikkoon kolme peliä, mikä on aika paljon. Halusimme pitää alusta asti vauhtia ja olla aggressiivisia, ja se toimi. Joukkuepeliin pitää olla tyytyväinen, Skamo kiitteli.

 

Kentän ykkönen oli Namikan Robert Arnold (28/3/3 riistoa), jota säestivät Dan Oppland (16/6), Storm Warren (14/7/3 riistoa), Vesa Heinonen (13/8) ja Eldar Skamo (11/6/5 syöttöä).

 

KTP:n ulkomaalaisryhmästä huilivuorossa oli Chris Owens. Kun pelinrakentaja Sharaud Curry (5/1) loukkasi avausneljänneksellä jalkaansa, jäi kotkalaisten ratkaisijakaarti kohtalokkaan kapeaksi. Nuori Joonas Lehtoranta (18/2/5 syöttöä) jatkoi hyviä otteitaan KTP:n pelinjohtajana.

 

Namika on nyt voittanut kymmenestä ottelustaan viisi. KTP jatkaa liigakärjessä kymmenellä voitollaan 14 ottelusta.

 

Katajalle helpot pinnat Korikobrilta

 

Myös neljäs eurosarjoja pelaava Korisliiga-joukkue oli lauantaina pelivuorossa.

 

Edellisessä ottelussaan tappion Tanskan mestari Bakken Bearsia vastaan kärsinyt Kataja Basket palasi kotikentälleen tehokkaana, kun lepotauolta palannut Lapuan Korikobrat nöyrtyi LähiTapiola Areenalla pistein 99–67 (53–27).

 

Korikobrat kiemurtelivat Katajan ympärillä vielä toisen kymmenminuuttisen alussa pistein 26–23, jolloin Kataja porhalsi omille teilleen. Petri Virtasen kahden kolmosen jälkeen Kataja-johto kasvoi hetkessä kymmeneen pisteeseen, ja toinen jakso kirjattiin joensuulaisille lopulta hurjin luvuin 29-6.

 

Ilman Teemu Rannikkoa pelanneesta Katajasta Petri Virtanen (17/0/5 syöttöä) onnistui kaaren takaa viidesti ja kunnostautui koritykkinä. Kaksinumeroisille ylsivät myös Renaldo Major (15/5/2 blokkia), Mike Morrison (14/12/3 syöttöä/3 blokkia) ja Antti Kanervo (14/2). Myös Kalle Naapi (7/1/3 syöttöä) kuului kotijoukkueen pirteimpiin.

 

Korikobrien ainoat kymmenen pisteen ylittäjät olivat Lawrence Kinnard (16/10) ja Frank Holmes (10/11).

 

(Basket.fi-STT)

Lisätietoja: Korisliiga
 
7.8.2025 15:51 Pääjuttu

Korisliiga-mestari Kahron Ross Seagullsiin

Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.

6.8.2025 07:55 Korisliiga

Tarkkakätinen Ansley Almonor täydentää Vilppaan tusinan

Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.

6.8.2025 07:29 Korisliiga

Seagullsin takakenttä vahvistuu Trey Niemellä

Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.

6.8.2025 06:20 Korisliiga

Kokenut Osku Heinonen liittyy lokkiparveen

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa. 

4.8.2025 14:00 Pääjuttu

Korisliigan sarjaohjelma selvillä – kausi käynnistyy 3. lokakuuta

Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.

30.7.2025 15:51 Korisliiga

Viisinkertainen Korisliiga-mestari kapteeni Rougeau jatkaa Seagullsissa

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.

30.7.2025 15:11 Korisliiga

Shawn Hopkins palaa Islantiin

Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.

25.7.2025 09:55 Korisliiga

Tuomas Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin

Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.

22.7.2025 17:20 Susijengi

Teemu Suokas Espanjan kakkosliigan Cartagenaan

Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.

21.7.2025 18:01 Pääjuttu

Timo Saukkola Seagullsin uudeksi päävalmentajaksi, Kimmo Kujansivu jatkaa apuvalmentajana

Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.

Näytä lisää vastaavia