18.4.2013 Hallitseva mestari Nilan Bisons joutui kolmannessa puolivälieräottelussa Salon Vilpasta vastaan tiukoille kotonaan Loimaalla, mutta onnistui lopulta kuittaamaan välieräpaikkansa 81–75 (36–45)-voitollaan. Tampereella Henri Hirvikosken tahdittama Karhu varasti Pyynikiltä 71–74 (29–29)-voiton Pyrinnöstä ja Joensuussa Kataja makseli 107–75 (60–40)-voitollaan kalavelkoja LrNMKY:lle.
Martin Zenon Bisons selvitti välieräpaikkansa suoraan kolmessa ottelussa.
Henri Hirvikoski oli piikki Pyrinnön lihassa, kun Karhu siirtyi välierissä johtoon otteluvoitoin 1-2.
Karhun päävalmentaja Ari Tammivaara kiitteli omiensa henkeä ja intensiteettiä.
Dan Coleman kietoi tupla-tuplan, kun Kataja antoi LrNMKY:lle kyytiä Mehtimäellä. Kuvat: Eveliina Toivola, Tytti Nuoramo & Vesa Kuukka/Kuvanmaailma.
Salon Vilpas löysi kolmanteen puolivälieräotteluun taisteluilmeensä ja iski sutena loimaalaishyökkäyksen jokaiseen heikkoon kohtaan. Toisessa päässä kenttää Marcus Relphorden onnistumisten kannattelema ”viikinkilaiva” hyökkäsi hyvällä itseluottamuksella ja johti ottelua parhaimmillaan lukemissa 28–41.
Kolmannen jakson alussa Bisons iski kuitenkin ison vaihteen silmään ja vei vajaan viisiminuuttisen Jeb Iveyn kolmen kolmosen kannattelemana 18-2. Bisons kävi parhaimmillaan yhdeksän pisteen johdossa, jonka Vilpas kuitenkin kuroi umpeen ja vaihtoi omaksi pisteen johdokseen neljännen jakson puolivälissä.
Ottelu ratkesi kaksi minuuttia ennen loppua, kun numeroissa 73–71 Jeb Ivey ja Mikko Koivisto onnistuivat perättäisissä kolmosissaan. Salolaiset eivät enää päässeet neljää pistettä lähemmäs. Bisons haki kolmannen puolivälierävoittonsa pistein 81–75 (36–45).
– Sanoin puoliajalla pelaajilleni, että edessä on kauden rankin 20-minuuttinen. Emme olleet lähelläkään Salon Vilppaan energiatasoa, emmekä keskittyneet olennaiseen. Tulimme peliin kolmannella jaksolla aivan eri joukkueena, Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson arvioi.
– Uskon tämän pelin ja koko ottelusarjan olleen meille todella tärkeä oppitunti jatkon kannalta. Nostan hattuani päävalmentaja Tupamäelle ja Vilpas Vikingsille, jotka antoivat kaikkensa jokaisessa puolivälieräottelussamme, jatkoi Gibson.
Välieriin edenneen Bisonsin tilastonikkarit olivat Jeb Ivey (20/3/6 syöttöä) ja levypallorohmu Ryan McDade (4/17). Myös Martin Zeno (19/4/3 syöttöä/3 riistoa), Mikko Koivisto (14/3/3 syöttöä) ja Matti Nuutinen (11/6) onnistuivat myös toisella puoliajalla.
Vilppaan parhaat olivat Marcus Relphorde (25/10), Shawn Atupem (18/8/2 blokkia) ja Jukka Kataja (13/4).
Tampereen Pyrintö ja Kauhajoen Karhu pelasivat jälleen kiihkeätunnelmaisen ja tasaisen trilleriottelun Pyynikin Palloiluhallilla. Karhu käväisi jo puolivälierien ensimmäisessä ottelussa viittä vaille voitossa kiinni, ja onnistuivat tänään kolmannessa ottelussa hakemaan tuiki tärkeän vierasvoiton pistein 71–74 (29–29).
Aina yhtä ärhäkkä Karhu sai otteluun hyvän lähdön, kun pohjanmaalaisten heitot upposivat korirenkaasta huikein prosentein, Henri Hirvikoski sai Damon Williamsin satimeen ja J’Nathan Bullock piti LaMonte Ulmerin kaukana pallosta. Tauon lähestyessä Pyrintö sai kuitenkin puolustuspäässään rivit suoriksi, ja nousi irti päässeen Ulmerin ansiosta tasoihin.
Pyrintö käväisi kolmannen jakson alussa viiden pisteen johdossa, kunnes vierasvoitto alkoi kuplia. Karhu alkoi taas upottaa kaukoheittojaan kuusi kolmosta naulanneen Hirvikosken johdolla samalla, kun Pyrintö sai omassa hyökkäyksessään edes kohtuullisia heittopaikkoja aikaiseksi vain harvakseltaan.
Karhu piipahti viisi minuuttia ennen ottelun loppua 54–64-johdossa, mutta Pyrintö tuli vielä. Damon Williams riisti pallon omalla kenttäpuoliskolla, kun pelikellossa oli aikaa enää neljä sekuntia, mutta Williamsin puolesta kentästä lähtenyt kaukoheitto osui levyyn ja läpi ottelun tunteella omiensa kanssa elänyt pohjanmaalaisfanijoukkue sai tuuletella Karhun siirtyessä puolivälieräsarjassa johtoon otteluvoitoin 1-2.
– Puhuimme ennen peliä siitä, että emme luovu puolustuspään intensiteetistä, mutta samalla yritämme löytää oikean rytmin heittopeliimme. Joukkue pelaa kovalla hengellä ja sykkeellä juuri nyt, Karhun päävalmentaja Ari Tammivaara iloitsi.
Kentän hahmo oli tukun hurmoskolmosia nakannut ja Damon Williamsin (6/6/4 syöttöä/3 riistoa/2 blokkia) tehokkaasti paimentanut Henri Hirvikoski (20/1). Tremaine Ford (15/9) ja J’Nathan Bullock (14/5) pelasivat väkevästi korin alla ja Giordan Watsonin (17/3/5 syöttöä) nopeudelle Pyrintö ei löytänyt lääkettä.
Pyrinnön ykkönen oli LaMonte Ulmer (29/2/5 riistoa).
Välieräpaikka on katkolla Karhulle lauantaina Kauhajoella.
Tiistaina yllätystappion Lappeenrannassa kärsinyt Joensuun Kataja palasi tavalliseen päiväjärjestykseen rökittämällä lappeenrantalaisia torstaina Mehtimäen Jäähallissa murskapistein 107–75 (62–40).
Katajan hyökkäyspeli rullasi alusta alkaen kuin unelma. Vieraat piipahtivat toisella jaksolla kymmenen pisteen päässä, jonka jälkeen Kataja sai tilkittyä myös puolustuspäänsä ja jatkoi eron kasvattamista vieraisiinsa tasaisella tahdilla.
Kataja upotti 15 kolmosta 54% tarkkuudella, hankkiutui hurjat 30 kertaa vapaaheittoviivalle, kiskoi ottelun levypallot 41-32 ja menetti pallon koko ottelussa vain kahdeksaa kertaa.
– Puhuimme tiistain ottelun jälkeen siitä, että playoffsit ovat alkaneet, emmekä olleet tunne- tai työtasolla ollenkaan pudotuspelien edellyttämässä tilassa. Tänään tunnetaso oli sellainen kuin piti, Katajan päävalmentaja Jukka Toijala totesi.
– Hävisimme edellisessä pelissämme pahasti muutamissa asioissa, joita aloimme tänään voittaa. Tällainen tunnetaso meidän on pystyttävä rakentamaan myös seuraaviin peleihin, sillä se ei synny itsestään.
Tasaisesta Katajasta Jonte Flowers (20/3), Petri Virtanen (19/0/5 syöttöä), Dan Coleman (12/13), Antti Kanervo (15/3) ja Juho Lehtoranta (12/3) ylsivät kaksinumeroisille. LrNMKY:sta Matt Gibson (19/2/4 syöttöä) ja Jason Conley (19/3) pussittivat korkeimmat pisteet.
Puolivälieräsarja jatkuu lauantaina Lappeenrannassa URHOtv:n televisioimassa ottelussa.
(Basket.fi)
Miesten Korisliigan neljässä ottelussa pisteitä jaettiin Kouvoille, Kataja Basketille, Helsinki Seagullsille ja Salon Vilppaalle.
BC Nokian playoff-paikka näyttää entistä todennäköisemmältä. Tänään joukkue kaatoi Kobrat roimalla piste-erolla.
Monitoimijatalo Wintterin avajaiset päättyivät kovasta yrityksestä huolimatta isäntien tappioon. Miesten Korisliigassa pelattiin kolme ylemmän ja yksi alemman jatkosarjan ottelu.
Korisliigan kaksi pirkanmaalaisjoukkuetta ovat kumpikin kiinni viimeisissä playoff-paikoissa, vaikka toinen joutui tänään tyytymään tappioon.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa loistivat tänään maajoukkueesta palanneet pelaajat. Alemmassa jatkosarjassa ratkottiin pudotuspelipaikkojen kohtaloa.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Helsinki Seagulls ja Kataja Basket voittivat omat ottelunsa, kun taas alemmassa KTP-Basket pesi Tapiolan Hongan revanssikohtaamisessa.
Hurjassa vireessä alemmassa jatkosarjassa ollut KTP-Basket dominoi levyjä ja vei yhden jaksoista peräti 20 pisteellä.
Perjantai-iltana Espoo Metro Areenassa kiehuu, kun Susijengi kohtaa EM-karsintojen päätösottelussaan Euroopan rankingin #1 joukkue Serbian yli 5500 katsojan edessä. Perjantaina nähdään kentällä myös yksi susidebyytti, kun viime kaudet Korihaiden korinalustoja dominoinut Sipoon Hukkabasketin kasvatti Mikael Aalto, 208 cm ja 30 vuotta, juoksee parketille koko uransa ensimmäisessä maaottelussa.
”Hurja-Hannes” jyrää taas. Hannes Pöllä, 211 cm ja 26 vuotta, joutui kaksi vuotta sitten jättämään Korisliiga-kentät pitkäksi aikaa loukkaantumisen ja pitkän kuntoutuksen vuoksi. Tällä kaudella Pöllä on päässyt keräämään pitkän kuntoutuksen satoa ja osoittanut koripalloilevalle Suomelle olevansa täsmälleen sellainen kansainväliset mitat täyttävä iso, jollaista hänestä juniorivuosina uumoiltiin.
Susijengin pitkäaikainen heittokone ja Korisliigan pistetilaston kotimainen kärkimies Topias Palmi, 196 cm ja 30 vuotta, siirtyy loppukauden kattavalla sopimuksella Tampereen Pyrinnöstä Italian kakkosliigaa (Serie A2) pelaavaan Real Sebastiani Rietiin, joka kamppailee noususta Italian liigaan.