13.1.2015 Loimaan Bisons nousi Korisliigassa kolmanneksi, kun se kukisti tiistain kotipelissään Tampereen Pyrinnön 76-71 (35-41). Pyrintö johti ottelua puoliajalla, mutta Bisons kuroi eron kolmannella neljänneksellä.

Ian Hummer ja Bisons nousi Pyrintö-voiton myötä kolmanneksi Korisliigassa. Kuva: Tytti Nuoramo.
Pyrintö otti viiden viime kauden mestarien kohtaamisessa yliotteen voitettuaan Antero Lehdon johdolla toisen jakson peräti 26-12. Bisons tavoitti eron kolmannen jakson lopulla ja piti niukan johdon viimeiset 12 minuuttia.
- Tämä oli varmasti kauden intensiivisin liigapelimme. Toinen jakso oli meiltä hyvä ja etenkin kolmannen jakson nousumme tappioasemasta, totesi Bisonsin valmentaja Greg Gibson.
Bisonsin tehokkaimpia olivat Anthony Hilliard 17:llä ja Ian Hummer 16 pisteellä. Vain kerran vieraissa tällä kaudella voittaneen Pyrinnön tasaisen tehoparin muodostivat Will Harris 18:lla ja Lehto 17 pisteellä.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.