8.3.2015 Virolainen Kalev/Cramo voitti Loimaa Bisonsin Tallinnassa pelatussa VTB-liigan ottelussa jatkoajan jälkeen 85-79 (41-38, 70-70). Martin Zeno johdatti Bisonsin jatkoajalle, mutta tallinnalaiset vetivät pidemmän korren lisäajalla.
Travis Nelson teki 21 pistettä, mutta Bisons kärsi jatkoaikatappion Kalev/Cramolle. Kuva: Tytti Nuoramo.
Kalev/Cramo aloitti Saku Suurhallissa pelatun ottelun väkevästi, kun kotijoukkue juoksi alkuun tylysti 12-0. Bisons kuitenkin reagoi nopeasti ja vei kaukoheitoillaan ensimmäisen neljänneksen tasapisteisiin 18-18.
Kummatkin joukkueet osuivat toisella neljänneksellä erinomaisesti kaaren takaa toisella neljänneksellä, mutta tallinnalaisten sisäpelin ansiosta kotijoukkue ylsi niukkaan 43-43-johtoon puoliajalle.
Isot miehet Travis Nelson (21/8) ja Keith Benson (20/13) jylläsivät toisiaan vastaan valtaosan kolmannesta neljänneksestä, mutta Tuukka Kotti (6/12) johdatti Bisonsin kahden pisteen johtoon neljänneksen loppuun mennessä.
Viimeisellä neljänneksellä Kalev otti ottelun ohjat käsiinsä, mutta loimaalaiset valmistautuivat takaa-ajoon: hurja puolustus toi Bisonsin iskuetäisyydelle ja Martin Zeno (12/3/3 riistoa) tasoitti ajollaan pelin noin kymmenen sekuntia ennen summeria. Kotijoukkueen voittoheitto viimeisillä sekunneilla pyöri raudoista ohitse ja ottelu eteni jatkoajalle.
Bisonsilla oli lisäminuuteilla vaikeuksia hyökkäyksessä, minkä kotijoukkue käytti välittömästi hyväkseen, vieden jatkoajan lopulta 15-9.
Zenon ja Nelsonin lisäksi kaksinumeroisiin pistelukemiin Bisonsilta ylsivät Anthony Hilliard (17/12/3 syöttöä), Roope Ahonen (11/3/3 syöttöä) sekä Antto Nikkarinen (10/0/4 syöttöä).
Bisons jahtaa edelleen pudotuspelipaikkaa VTB-liigassa kahdentenatoista.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.
Mestarien liigan karsinnat pelataan jälleen turnausmuotoisesti 23.-28.9. Karsintojen pelipaikka selviää heinäkuun alussa, kun BCL:n runkosarjan lohkot ja karsintakaaviot arvotaan Sveitsin Lausannessa.
Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?
Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.