Bisonsille suurvoitto Pyrinnöstä

13.3.2013 Loimaan Liikuntahallilla nähtiin jälleen keskiviikkona kiihkeä kärkikamppailu vanhojen kiistakumppanusten kesken, kun Nilan Bisons ja Tampereen Pyrintö ottivat yhteen. Ottelu päättyi Bisonsin selkeään 110–92 (53–50)-voittoon. Tunnelma tiivistyi myös pudotuspeliviivan tuntumassa Korihaiden ja Korikobrien kesken, ja Namika Lahti saavutti FoKoPoa häntäpäässä.

Martin Zenon Bisons nautiskeli 18 pisteen voiton Pyrinnöstä.

Dominique Colemanin Korikobrat oli hurjana LrNMKY:a vastaan.

Jussi Eskola sivalsi Korihaita seitsemällä kolmosella.

Devonne Giles oli pitelemätön FoKoPoa vastaan.

Louis Johnsonin Namika Lahti hiipi voiton päähän FoKoPosta jumbosijalla. Kuvat: Eveliina Toivola & Kai Kilappa.

Pyrintö oli Loimaalla terävä jo alussa ja hankkiutui nopeaan kymmenen pisteen johtoon, kunnes osat vaihtuivat toisella jaksolla täydellisesti Bisonsin saatua kaukoheittopelinsä kuntoon.

 

Bisons nousi kolmannella jaksolla kymmenen pisteen johtoon, mutta Pyrintö hiipi päätösjakson lähestyessä vielä kuuden pisteen päähän. Lopulta ero repesi, kun Bisonsin vapauttavien korien jälkeen tamperelaisten tekniset virheet johdattivat kotijoukkueen pelaajat vapaaheittoviivalle. Bisons nujersi Pyrinnön lopulta 18 pisteellä.

 

– Tämä oli kirjaimellisesti iso voitto ja olen peliin tyytyväinen. Olimme alussa vaikeuksissa, mutta aina kun pääsemme oikeaan rytmiin ja puolustus alkaa toimia, pärjäämme kyllä, iloitsi Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson.

 

Bisonsista Jeb Ivey (32/3/9 syöttöä) kairasi seitsemän kolmosta. Martin Zeno (28/4/3 riistoa/3 blokkia) oli myös erinomainen. Lisäksi Matti Nuutinen (19/9/3 syöttöä), Ville Mäkäläinen (11/6) sekä Ryan McDade (10/9) pelasivat vahvan pelin.

 

Pyrinnön tehokkaimmat olivat Carl Lindbom (24/2), LaMonte Ulmer (20/4), Antero Lehto (18/3/8 syöttöä) ja Damon Williams (11/10/7 syöttöä).

 

Lapualaisille selkävoitto LrNMKY:stä

 

Lapuan Korikobrat jatkaa edelleen pudotuspelipaikan metsästämistä. Pohjanmaalaiset löylyttivät kotikentällään Lappeenrannan NMKY:ta pistein 98–83 (56–28).

 

Kotijoukkue sai tavaramerkkinsä heittosirkuksen päälle aivan ottelun alusta alkaen ja karkasi kolmannen jakson alussa parhaimmillaan 31 pisteen johtoon. Puoliajalla Korikobrat oli upottanut kakkosistaan 77,3% ja kolmosistaan 53,8%.

 

Vieraat pelasivat pelin loppuun asti ja kuroivat vielä eron 15 pisteeseen, mutta lapualaisvoitto ei ollut missään vaiheessa epävarma.

 

– Joukkueemme tautiluokitus on skitsofrenia. Ikinä ei osaa ennustaa, että millainen esitys on tulossa. Meillä on hyviä yksilöitä ja kun saamme heidät pelaamaan noin yhteen kuin ensimmäisellä puolikkaalla, niin tekeminen on viihdyttävän näköistä ja ennen kaikkea tehokasta, Korikobrien päävalmentaja Nenad Stefanovic sanaili.

 

Samuel Haanpää (20/5) oli taas lapualaisten ykkösase. Dwight Tolbert (17/8/4 syöttöä/3 riistoa), Aleksi Huuskonen (18/2), Trey Hampton (15/4/3 syöttöä) ja tripla-tuplan lähettyvillä hiiviskellyt Dominique Coleman (13/9/9 syöttöä) onnistuivat myös mainiosti.

 

Vieraista erottuivat tuttuun tapaan Jason Conley (19/6/3 syöttöä) ja Matt Gibson (16/4/8 syöttöä).

 

Eskolan kolmoset upottivat Korihait

 

Lapuan Korikobrat sai pudotuspelipaikkataistelussa vetoapua Korisliigan toiselta pohjanmaalaisjoukkueelta, kun Kauhajoen Karhu haki Uudestakaupungista selvän 68–83 (36–39)-voiton.

 

Isännät pitivät johtoa toisen neljänneksen lopulla, mutta kolmannen neljänneksen puolivälistä alkaen Karhun kynnet alkoivat hidastaa haita puolustuspäässä. Neljännellä jaksolla Karhun kaasutti kolmosillaan karkuteille kaikkiaan seitsemän kolmosta upottanut Jussi Eskola (21/1).

 

Eskolan lisäksi tasaisen Karhun tehopelaajat olivat pelikuntoon toipunut Tremaine Ford (13/9/2 blokkia), Giordan Watson (12/5), Eldar Skamo (12/3), Haminn Quaintance (10/10) ja Ilkka Vuori (10/1/4 syöttöä/4 riistoa).

 

Korihaista Villematti Kopio (19/2) heitti korkeimmat pisteet, T.J. Robinson (11/10) nappasi tupla-tuplan.

 

Korihaiden voitto ja Korikobrien tappio tiivisti tunnelmaa pudotuspeliviivan tuntumassa. Korihait isännöi kahdeksatta sijaa 12 voitollaan, kun taas Korikobrat ja Vilpas hengittävät niskaan 11 voiton kanssa.

 

KTP pyöritteli FoKoPoa

 

Kierroksen suurinumeroisin voitto nähtiin Kotkassa, missä liigakärki KTP pyöritteli Forssan Koripoikia pistein 111–81 (57–40).

 

FoKoPo hakeutui alussa yhdeksän pisteen johtoon, mutta KTP:lla ei ollut missään vaiheessa hätäpäivää. Kotkalaiset pohjustivat toisella kymmenminuuttisella voittoaan 31–16-lukemin ja jatkoivat vieraidensa masentamista molemmissa päissä kenttää koko toisen puoliajan.

 

Devonne Giles (27/12/3 riistoa/2 blokkia) oli jälleen kerran erinomainen. Jukka Matinen (18/8) osui kaaren takaa neljä kertaa ja Timo Heinonen (17/6) teki tuhojaan lähempää.

 

Edelleen ilman kotimaahansa matkustanutta Charlie Burgessia pelanneesta FoKoPosta Jahmar Thorpe (22/7) ja Andrais Thornton (19/12) esiintyivät edukseen.

 

Namika Lahti taas FoKoPon kannoille


Korisliigan hännillä Namika Lahti hiipi taas voiton päähän Forssan Koripojista. Lahtelaiset nujersivat pudotuspelipaikkaa havittelevan Salon Vilppaan kotonaan 82–70 (36–37).

 

Namika hallitsi peliä lähes alusta loppuun. Salolaiset pääsivät hetkittäin edelle ja viimeisen kerran kolmannen jakson alussa, mutta salolaisten heittopeli ja puolustus jäivät selkeästi kotijoukkueesta jälkeen.


Ilman Cedric Latimeria pelanneen Namikan sankariksi nousi kauden ennätyspisteensä murjonut Louis Johnson (33/11/3 syöttöä), jolle Vilppaalla ei ollut vastausta. Emmanuel Holloway (20/6/6 syöttöä/2 blokkia) oli myös erinomainen vanhaa seuraansa vastaan ja Jordan Hasquet (17/6/2 blokkia) käytti heittopaikkansa tehokkaasti.

 

Vilppaasta Marcus Relphorde (19/3) heitti korkeimmat pisteet. Jukka Kataja puuttui ”viikinkien” kokoonpanosta.

 

(STT-Basket.fi)

 

Lisätietoja: Korisliiga
 
7.8.2025 15:51 Pääjuttu

Korisliiga-mestari Kahron Ross Seagullsiin

Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.

6.8.2025 07:55 Korisliiga

Tarkkakätinen Ansley Almonor täydentää Vilppaan tusinan

Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.

6.8.2025 07:29 Korisliiga

Seagullsin takakenttä vahvistuu Trey Niemellä

Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.

6.8.2025 06:20 Korisliiga

Kokenut Osku Heinonen liittyy lokkiparveen

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa. 

4.8.2025 14:00 Pääjuttu

Korisliigan sarjaohjelma selvillä – kausi käynnistyy 3. lokakuuta

Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.

30.7.2025 15:51 Korisliiga

Viisinkertainen Korisliiga-mestari kapteeni Rougeau jatkaa Seagullsissa

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.

30.7.2025 15:11 Korisliiga

Shawn Hopkins palaa Islantiin

Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.

25.7.2025 09:55 Korisliiga

Tuomas Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin

Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.

22.7.2025 17:20 Susijengi

Teemu Suokas Espanjan kakkosliigan Cartagenaan

Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.

21.7.2025 18:01 Pääjuttu

Timo Saukkola Seagullsin uudeksi päävalmentajaksi, Kimmo Kujansivu jatkaa apuvalmentajana

Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.

Näytä lisää vastaavia