Bisonsin VTB-urakka käyntiin Petteri Koposen BC Himkiä vastaan

7.10.2015 Kauden 2015/2016 VTB-liiga käynnistyy Bisonsin osalta tänään. Vantaan Energia Areenalla pelattavaan otteluun loimaalaiset saavat heti kovasti odotetun vastustajan, kun parketille astelee Petteri Koposen johtama BC Himki.

Petteri Koponen johdattaa Himkin Bisonsin vieraaksi.

Susijengin väriä illan otteluun tuo myös Mikko Koivisto, joka palasi vuoden tauon jälkeen Bisonsin riveihin. Kuvat: Ville Vuorinen & Kai Kilappa

Pysähdytään hetkeksi arvostamaan sitä faktaa, että suomalaisen koripalloilun ykkösnimi Petteri Koponen pelaa joukkueessa, joka sijoittui viime kaudella VTB-liigassa toiseksi ja nosteli voittopokaalia Eurocupissa, sekä pelaa alkaneella kaudella taas Euroliigaa. Eikä Koponen vain pelaa, vaan johtaa joukkuetta.

Himkin sunnuntaisessa VTB-avauksessa EM-kisoissa tapahtuneesta loukkaantumisesta palannut Koponen pelasi vielä vain 18 minuuttia vaatimattomilla tehoilla, mutta parempaa on odotettavissa miehen kuntoutuessa täyteen iskuun. Tärkeintä kuitenkin on, että Susijengi-tähti nähdään Energia Areenan parketilla pelaamassa, eikä siviileissä vaihtopenkillä.

- EM-kisoissa loukkaantunut sisäreisi parani nopeammin kuin ajateltiin ja pääsin mukaan jo avauskierroksen otteluun. Seuraavaksi pääsenkin sitten Biisoneiden kimppuun keskiviikkona, jos valmentaja niin päättää ja mahdun kokoonpanoon, kirjoittaa Koponen Yle Urheilun nettisivuilla.

- Sisäreiden loukkaantuminen oli ikävä juttu, mutta jos ajatellaan positiivisesti, niin kroppa varmasti kiittää. Pääsin vähän myöhään vasta jengin mukaan, mutta se, ettei pelannut korista, teki varmasti ihan hyvää fyysisesti ja psyykkisesti. Kyllä tässä ihan tarpeeksi saa taas kauden aikana pelata ja toivottavasti pelit jatkuvat kesäkuulle asti

Himkin komean kirin ansiosta kotivoittoon päättyneessä VTB-avauksessa Avtadoria vastaan joukkueen tehokkaimpina hääräsivät takamies Tyrese Rice (30 pistettä/4 syöttöä/3 riistoa) sekä laituri Tyler Honeycutt (10/8 levypalloa). Kaksikon sekä Koposen lisäksi Himkillä on heittää Bisonsia vastaan kentälle esimerkiksi Venäjän maajoukkueen luottopelaaja Sergey Monya, sekä vielä viime kaudella palkkashekkinsä NBA-seuroilta saanut takamies Alexey Shved.

- Viime kaudella huomasimme etenkin loppukaudesta, ettei materiaalimme ollut aivan niin leveä kuin esimerkiksi TsSKA:lla. Tänä vuonna meillä on enemmän leveyttä ja voimme tarvittaessa käyttää isompaa rotaatiota. Haasteena on kuitenkin löytää roolitukset joukkueessa, Koponen pyörittelee.

Jos siis Bisons on vahvistunut täksi kaudeksi, ei VTB-liigan kilpailun tasokaan ole suoranaisesti ehtinyt heikentymään. Kotijoukkueen näkökulmasta uusi VTB-kausi on jälleen kerran uusi haaste, johon loimaalaiset lähtevät vahvistuneella joukkueella, joka on ennen kaikkea laajempi materiaaliltaan kuin viime kausi.

Kärkiosaamistakaan ei sovi väheksyä, sillä härkämäinen vitospaikan hankinta Justin Jackson on tuonut Tuukka Kotin rinnalle pelimiehen jonka ansiosta Bisons kestää vertailun kyllä likimain jokaisen VTB-liigan joukkueen etukentän kanssa. Muutkin hankinnat paluumuuttaja Mikko Koiviston johdolla näyttävät osuneen kiitettävällä tarkkuudella, niin suomalaiset kuin ulkomaalaisetkin. Bisons näyttäisi siis olevan VTB-liigaan hieman viime vuottakin valmiimpana.

- Viime kaudesta ei opittu varmaan mitään yhtä isoa asiaa, mutta kaikenlaisia pieniä asioita. Pyrimme tekemään asioita paremmin esimerkiksi matkustamisen ja syömisen kanssa, totesi Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson Korisliigan kauden avaus-infossa.

- Materiaalin leveys auttaa tietysti paljon. Tavoitteenamme on pelata sen tyylistä kovatempoista koripalloa, mikä tuottaisi ongelmia VTB:n isommille joukkueille.

Loimaa Bisons – BC Himki keskiviikkona 7.10 kello 19.00, Vantaan Energia Areenalla.

Lisätietoja: Lippu.fi
 
7.10.2025 21:25 Korisliiga

Samu Adlerilta nähtiin hurja pisteilta – Vilppaan ja Hongan kohtaaminen äityi hyökkäyksen juhliksi

Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.

5.10.2025 19:01 Korisliiga

Korisliiga-illan yllätys: sarjanousija kaatoi hallitsevan mestarin!

Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.

4.10.2025 21:06 Korisliiga

Vilpas avasi voitolla Bisonsin Tevaun Kokon vahvasta illasta huolimatta – Kauhajoki kaivoi voiton sitkeästi taistelleesta Pyrinnöstä

Kauden toisen Korisliiga-illan voittajiksi tiensä kaivoivat Salon Vilpas ja Kauhajoki. Vahvaa korintekoa nähtiin muiden muassa Kauhajoen Jaeden Zackerylta sekä tappiosta huolimatta Bisonsin Tevaun Kokolta.

3.10.2025 21:14 Korisliiga

Korisliiga käynnistyi! Avausvoittoihin Honka, Korihait ja Kataja

Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.

3.10.2025 08:06 Korisliiga

Korisliigan infopaketti 2025-26

Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.

2.10.2025 18:50 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kobrien virginialainen tähtisentteri Efton Reid III on ennen kaikkea joukkuepelaaja – ”Rehellisesti sanoen en osannut odottaa aloittavani urani Lapualla”

Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.

2.10.2025 13:35 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Osku Heinonen kokee saaneensa reissata riittävästi – nyt edessä kova työ hallitsevan mestarin Helsinki Seagullsin riveissä

Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.

2.10.2025 12:24 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Korihaiden Leo Eklund on yksi kotimaan tuoreista pelaajalupauksista – ”Minkä roolin valmennus minulle antaakin, olen valmis sen ottamaan ja vastuuni kantamaan”

19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.

2.10.2025 09:27 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Katajan Max Besselink aloitti uransa hurjien fanfaarien saattelemana, mutta sittemmin terveys on hidastanut kehitystä – ”Perheeni on ollut isoin apu asioiden käsittelyssä”

Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.

1.10.2025 19:04 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Lahti Basketballin päävalmentaja Kristian Palotie tasapainoilee valmentamisen ja mediaroolinsa välillä – ”Painopiste on selkeä, sillä valmentaminen on kokopäivätyö”

Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.

Näytä lisää vastaavia